کاروانسرای کلمرد

کاروانسرای کلمرد در فاصله 20 کیلومتری سراهی جعفرو و 85 کیلومتری شهر طبس از توابع استان خراسان جنوبی قرار گرفته است که از دو بخش قدیمی و جدید تشکیل گردیده است.
کاروانسرای کلمرد قدیم و جدید در کنار هم قرار دارند. بنای قدیمی بر اثر گذر زمان از بین رفته و تنها خرابه ای از آن بجای مانده ، اما کاروانسرای جدید کاملا سالم ، در کنار جاده ای که حالا کم تردد است شکوه و تنهایی خاصی دارد.
کاروانسرای جدید۲۰۰ سال و کاروانسرای قدیمی ۱۲۰ سال قدمت دارد.
یکی از ویژگیهای این بنا بلندای یکسان آن در دور تا دور بناست و بجز بادگیر حتی سردر ورودی نیز با دیوارها در یک سطح است.
در دو سوی ورودی کاروانسرا در خارج بنا ایوانچه هایی وجود دارد که در هر طرف شش عدد است و در پای سکوی هر کدام افساربندی ایجاد شده که جای بستن دهانه اسب و شتر کاروانیان بوده است.
اجاقها یا بخاریهای دیواری این بنا در برخی از ایوانچه‌های حیاط و هشتی ورودی در گوشه‌ها پیش بینی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پیر حاجات

روستای پیرحاجات نام یکی از روستاهای شهرستان طبس است ، این روستا‌ی زیارتی -سیاحتی در صد کیلومتری شمال غربی این شهر در استان خراسان جنوبی قرار دارد .
این روستا به دلیل وجود مزار تاریخی پیر حاجات و ییلاقی بودن منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
این روستا به علت واقع شدن در دامنه کوه «روضه» دارای آب و هوای مطبوع میباشد.
بنای بارگاه شیخ پیرحاجات از بناهای دوران سلجوقی است ونوع گنبد آن از نوع «گنبد نار» می‌باشد،تاریخ ساخت بنای پیرحاجات سال 601 هجری قمری است.
راجع به شخصیت خفته در زیر گنبد مدور و منور پیرحاجات (مرادی که حاجت روا می‌کند) اجماع و نظر واحدی وجود ندارد ، اما قدر مسلم این است که ایشان مسلمانی والا مقام واز پیروان مخلص ائمه اطهار بوده که لیاقت و قابلیت ساختن بارگاهی عظیم توسط دوست داران و مریدان خویش در حدود 800 سال پیش را داشته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره کال سر در

دره کال سر در در استان خراسان جنوبی که در آن "چشمه آبگرم مرتضی علی" قرار دارد در شهرستان طبس و در روستای خرو قرار دارد و در نوع خود در منطقه بیابانی کم نظیر است و بسیار دیدنی و شگفت انگیز می‌باشد که در 27 کیلومتری طبس واقع شده است.
چشمه مرتضی علی یکی از شگفتیهای این طبیعت بینظیر است و حتی عجیب‌تر این است که یک نوع از ماهی در آب گرم این چشمه وجود دارد.
عرض قسمت ورودی دره بسیار عریضتر بوده، اما در بخش بالاتر از دره، طی حرکت در مسیر رودخانه حرکت عرض دره کمتر و کمتر می‌شود. حتی در بعضی از نقاط، عرض کف دره به 1.5 تا 2 متر می‌رسد. در نقاط مختلف دره است تفاوت ارتفاع نسبتا بالایی وجود دارد. اختلاف ارتفاع از بالای دره به طبقه دره چیزی حدود 60 تا 70 متر است.
با توجه به جریان بالا رونده آبی که در مسیر رودخانه است، اشکال فراوانی از حد بر اثر فرسایش در دیوار رودخانه ساخته شده است، این منطقه از از مناظر جالب و شگفت انگیز است که می‌تواند گردشگران و علاقه مندان به طبیعت را به این محل جذب می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای حلوان

روستایی زیبا در حاشیه شرقی کویر به نام روستای حلوان واقع شده است که یکی از مناطق مهم گردشگری شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی است.
یکی از جاذبه‌های مهم روستا وجود نخلستان و تولید خرمای بسیار مرغوب از آن به طوری که که واریته خرمای آن معروف است.
جاذبه دیگر روستا بافت قدیمی روستا است که با قدم زدن در کوچه‌های قدیمی می‌توان شکوه و عظمت معماری کویری را در آن به نظاره نشست.
و اما مهمترین جاذبه روستای حلوان ، قلعه حلوان است که روستای قدیمی را بصورت کامل در خود جای داده، یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین قلاع کل منطقه طبس است.
این روستا در ایام قدیم ۱۳ برج نگهبانی داشته است که هماکنون ۵ برج آن سالم است. همچنین حلوان مسیر مهم کاروان گذری بوده است.
سرتاسر کویر از شن و ریگزار پوشیده شده است روستای حلوان در مسیر کاروان‌ها در سمت شرق بوده است.
در قسمت‌های شرقی و شمالی در حاشیه ریگزار باتلاقهای نمکی و رسی کویر مرکزی و دریاچه نمک خور قرار دارند.
غار حلوان از نوع طبیعی بوده و جریان آبی در آن وجود ندارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کال جنی

در 35 کیلومتری شمال شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی و در اطراف روستای ازمیغان دره ای به نام کال جنی واقع شده است . کال به معنی دره و جنی به معنی دره جن‌ها گفته می‌شود.
شاید در نگاه اول احساس کنیم که اینها نیز حاصل فرسایش طبیعت باشد اما با کمی کنکاش می‌یابیم که اینها ساخته دست بشر است.
برای رفتن به این منطقه منحصر به فرد حتما باید آشنایی به منطقه داشته باشیم .
زیرا دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن میتواند خطراتی به همراه داشته باشد.
از دیگر جاذبه‌های دره وجود تونل‌ها و خانه هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره‌ها که برای سکنای درویشان و صوفیان زمان خود ساخته شده است .
گفته می‌شود ساخت این تونلها و حفرها احتمالا به زمان ساسانیان بازمیگردد. این حفره‌ها و تونلها در دامنه جداره‌های این دره قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است.
در مسیر این حفره‌ها تونل هایی دیده می‌شد که احتمالا راه‌های ارتباطی آنها با هم بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ازمیغان

در 48 کیلومتری شمال شرق شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی ، دهستان منتظریه روستای ازمیغان واقع شده است.
روستای ازمیغان تنها روستای ایرانی که در دل کویر شالی زار برنج دارد از سوی اداره میراث فرهنگی یزد به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شد.
این روستادارای یک مزار که درآن سیدمحمدبن جعفرطیار (ع)به خاک سپرده شده اند است که مانندنگینی دریک سوی روستا می‌درخشد.
این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان یزد و کشور نمونه است به نحوی که در این روستا علاوه بر محصولات جالیزی نخل و مرکبات و سایر میوه‌های هر فصل، برنج نیز تولید می‌شود.
ازمیغان یا به قول اهالی روستا ازمیغون از معدود روستاهایی است که دارای رودخانه دائمی در دل کویر است. آب این رودخانه‌ها بیشتر به مصرف کشاورزی می‌رسد.
از جاذبه‌های روستایی و باغات تا شالیزارها، نخل‌های به بارنشسته از دامنه‌های ییلاقی تا چشمه‌های گوارا و زلال، از بافت قدیمی با یادمان‌های تاریخی و فرهنگی و غیره همه و همه از مجموعه‌های جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد کریت

در 56 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی ، در نزدیکی روستای کّریت و بر روی رودخانه کریت سد قدیمی به نام سد کّریت واقع شده است.
از قرون گذشته سد قدیمی کریت با مخزنی با حجم بیش از یک میلیون متر مکعب وظیفه تأمین آب روستاهای پایین دست را بر عهده داشته است
سد کریت طبس با ارتفاع ۶۰ متر مدت ۵۵۰ سال بلندترین سد جهان محسوب می‌شد و یکی از بزرگترین شاهکارهای صنعت مهندسی ساختمان به شمار می‌رود.
از دو هزار سال پیش تا اول قرن بیستم بلندترین سدهای قوسی جهان (ایزد خواست فارس، کبار قم و کریت طبس )در ایران احداث شده است .
رئیس سابق کمیته بین المللی سدهای بزرگ، سد کریت را شگفت انگیزترین دستاورد بشر در قرون وسطی نامیده است.
در کتاب‌های تاریخی روایات مختلفی در خصوص قدمت این سد نقل شده که برخی آن را متعلق به دوره مغول و برخی متعلق به ۷۰۰ سال قبل می‌دانند.
از جمله "هانری گویلو" این بنا را به دوره مغول نسبت داده است و همچنین در کتاب آب و آبیاری در ایران و نگرشی بر سدهای ایران سابقه این سدرا ۴۰۰ سال قبل نوشته اند.
سدکریت در اواسط قرن پنجم قمری تعمیر شده و مشخص است که زمان ایجاد این سد بیش از قرن پنجم بوده و عمر سد بیش از ۱۰۰۰ سال است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد طاق شاه عباسی

سد طاق شاه عباسی ، از جاذبه‌های تاریخی می‌باشد که در روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس در استان خراسان جنوبی واقع شده است و بنایی است که شاید دیدنی‌ترین اثر تاریخی طبس به شمار بیاید.
این بنا یکی از جاذبه‌های فراموش نشدنی است که چندین لقب تکرار نشدنی را همراه خود دارد و یکی از پر رکوردترین بناهای تاریخی ایران است.
در میان کوهستانهای شرقی شهر طبس، این سازه‌ی دست ساخته‌ی انسان، با پیکری آجری که تاجی از سنگ دارد قرار دارد.
این بند که در دره کانیونی سردر است ، در پایین طاقی است آجری که پاکار آن بر کوههای سنگی دوطرف رودخانه قرار دارد.
در گذشته با ایجاد طاقی بر روی رودخانه ، در محلی که باید بند جا می‌گرفته ،مانع حرکت آب نمی‌شدند و بنایی بند را که مدتهای مدیدی طول می‌کشیده ، اجرا می‌کردند .پس از اتمام ساختمان بند ،با تونل کوچک انحرافی، آب را منحرف می‌کردند تا زیر طاق با مصالح محکم مسدود شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه مرتضی علی

چشمه مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس از توابع استان خراسان جنوبی است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری طبس واقع شده است.
وجود این چشمه جوشان با 2 نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است.
پس از گذر از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود 5 کیلومتر مسیر را باید پیاده طی کرد که عمده آن یک مسیر آبی است.
در طول مسیر چشمه آبگرم مرتضی علی، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف خودنمایی می‌کند و روی این دیواره‌ها حفره هایی است که به نظر می‌رسد با نظم خاصی بنا شده است.
در این منطقه چشمه‌های متعدد آبگرم و آب سرد وجود دارند که بزرگ‌ترین آن‌ها را که از درون حفره‌ای به بیرون تراوش می‌کند را حمام مرتضی علی می‌گویند.
پس از دقایقی پیاده روی به منطقه ای می‌رسیم که چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگ‌ترین آن‌ها از درون حفره‌ها نشات می‌گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ گلشن

طبس یکی از شهرستانهایی است که در کنار کویر لوت در استان خراسان جنوبی قرار گرفته و به شهر معادن، معروف است اما در این شهر کویری که بزرگترین شهرستان خاورمیانه نامیده شده، باغی است که زیبایی خیره کننده آن در دل کویر ایران غیر قابل است.
این باغ باشکوه که باغ گلشن نام دارد، باغی زیبا و تاریخی متعلق به دوره افشاریه - زندیه است .
این باغ باشکوه یکی از مهمترین باغهای ایرانی به شمار می‌آید.باغ گلشن توسط میرحسن خان سومین، از سلسله خان هایی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند، بنا نهاده شد.
معمار اولیه باغ، طبیعت سبز آن را با توجه به نوع درختان، به صورت شطرنجی طراحی وکشت کرده است. باغ گلشن یکی از باغهای نادر ایران است که آب جاری دائمی در آن جریان دارد. در این باغ گونه‌های مختلف گیاهان سازگار با اقلیمهای متفاوت آب و هوایی وجود دارد. مانند درخت چنار که خاص مناطق سردسیر است در کنار خرما که فقط در گرمسیری رشد می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]