آب ترش سربیشه

چشمه آبترش سربیشه در استان خراسان جنوبی چشمه جوشانی است که در ارتفاعات رشته کوه مومن آباد و در روستای دارستنگ در فاصله 24 کیلومتری شمال شرق شهرستان سربیشه واقع شده است.دسترسی به این مکان از طریق جاده‌ی اصلی سربیشه به بیرجند و سپس جاده‌ی فرعی به سمت شمال به طول 19 کیلومتر امکان‌پذیر است.
آب حوضچه‌های مجموعه آب‌ترش به‌علت خواص درمانی برای امراض پوستی و نیز مصارف خوراکی به‌شدت مورد توجه اهالی منطقه است و علاوه بر آن وضعیت طبیعی محیط پیرامون آب‌ترش نیز به‌علت موقعیت کوهستانی و زیبایی طبیعی می‌تواند جذابیت‌هایی برای گردشگران داشته باشد.این چشمه در شمال شهرستان سربیشه از شکاف سنگ‌های آندزیت بازالت از زمین خارج می‌شود، بالا بودن مقدار گاز دی‌اکسیدکربن و سیلیس نشان‌دهنده‌ی منشاء عمیق آب چشمه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مزار سید حامد علوی

مزار سید حامد علوی در روستای چنشت شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی واقع شده است.
سید حامد علوی از فرزندان امام جعفر صادق (ع) بوده است که توسط عمال خلیفه عباسی در چنشت زخمی و در محل بیتوته خود ، یعنی" غار چنشت" فوت کرده است . پس از کشف غار ، نسبت به انتقال اجساد سید حامد علوی و دو فرزندش به درون بقعه ای که به این منظور ساخته شده بود ، اقدام می‌‌شود.
در سال 800 قمری، سیدی بزرگوار به نام سید محمد مشعشع با گروهی از خوزستان به قهستان آمده و در روستای چنشت اقامت گزیدند و به همراه خود کتابی داشتند که نشانه هایی برای کشف آن غاری که اجساد سید حامد و دوفرزندش بود، داشت. سید محمد مشعشع، پس از یافتن غار ، اجساد را بیرون آورده و در تابوت گذاشت و سپس سردابی کندند و با سنگ و آجر قبری ساختند و بدن‌ها را به خاک سپردند و بر آن قبه ای بنا نهاد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مزار کاهی ( بی بی زینب خاتون )

مزار کاهی ( بی بی زینب خاتون ) در 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبی و در بخش مود شهرستان سربیشه ، در ارتفاعات روستای کاهی ، در منطقه ای سر سبز و خوش آب و هوا واقع شده است .
بی بی زینب خاتون خواهر گرامی امام رضا (ع) میباشد.
مزار بی بی در بلندی کوه واقع شده که البته خودرو تا کنار مزار می‌رود و تمام این مسیر نیز آسفالت است.
روستای کاهین روستایی است ییلاقی که دارای باغات متنوع و درختان گردوی بسیار جالب دارد.
این مکان دارای امکانات اقامتی - کشتارگاه - فروشگاه موادغذایی می‌باشد.
در مزار بی بی محلی وجود دارد که گوسفند یا هرحیوانی را که برای قربانی کردن به مزار می‌آورند ابتدا در محلی سالن مانند به ابعاد تقریبی 3*1.5مترمربع می‌خوابانند و پارچه ای را روی سرش می‌گذارند تا حیوان آرامش خاص پیدا می‌کند ، وبه حالت اغماء فرو می‌رود ،بیدارش می‌کنند و سپس اورا برای ذبح کردن به کشتارگاه می‌برند و گوشتش را بین مستمندان خیرات می‌دهند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چنشت

روستای چِنِشت ، از روستاهای دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است.
چنشت در میان رشته کوه باقران قرار گرفته و فاصله آن تا بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، ۶۰ کیلومتر است.
در سال ۱۳۸۵ بنا به سرشماری مرکز آمار ایران جمعیت این روستا ۱۰۰۹ نفر بوده‌است.
این روستا به علت دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان خراسان جنوبی شناخته می‌شود.
روستای چنشت در ادوار گذشته تاریخی جزء دهستان نهار جان بوده، در حال حاضر از توابع شهرستان سر بیشه است آب و هوای آن معتدل و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۱۵۰ متر است.در وجه تسمیه روستای چنشت چنین می‌گویند که روستای چنشت به دلیل داشتن چندین رودخانه که از کنار آن می‌گذشته است و باغات این منطقه را سیراب می‌نموده است در قدیم به چند شط معروف بوده‌است که به مرور زمان به "چن شط" و "چن شت" و بالاخره به "چنشت" تبدیل شده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد برکوه

سد برکوه در13 کیلومتر شهر سربیشه در استان خراسان جنوبی واقع شده است,سد برکوه به عنوان یکی ازحوزه‌های آبریز درشهرستان سربیشه در تغذیه قناتهای پائین دست ، آبیاری اراضی کشاورزی روستاهای اطراف و مهار و کنترل سیلابها نقش مهمی دارد.
این سد که در حقیقت یک آبگیر بتونی می‌باشد به دلیل استقرار در پائین دست اراضی کشاورزی روستای برکوه به عنوان سد برکوه در میان مردم منطقه معروف شده است. سد برکوه از لحاظ جغرافیایی در شمال روستای برکوه و در فاصله کمی از آن قرار گرفته است.
پروژه احداث سد برکوه در سال 1356 تحت عنوان بند تغذیه ای مزارع روستاهای برکوه و شورستان احداث شده است. و به عبارتی دیگر جنبه آبخیزداری برای قنات پائین دست و حتی مزارع بالادست از طریق برداشت آب توسط پمپ استفاده می‌شود.
قدمت این سد بیش از 50 سال است و در سال 1384 به عنوان منطقه گردشگری برکوه تصویب شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه برکوه

قلعه برکوه واقع در استان خراسان جنوبی متعلق به دوره صفویه تا قاجار است و در حاشیه روستای برکوه در جنوب شهرستان سربیشه ، قلعه ای خشت و گلی با پلان چهار گوش و برجهایی در اطراف و حصار خارجی دیده می‌شود .
فضاهای داخلی قلعه شامل اطاقهای متعدد به همراه حیاط مرکزی ، راهرو‌ها و فضاهای ارتباطی بوده که بخش زیادی از آن تخریب شده است .
این قلعه نیز با توجه به شباهت با سایر قلعه‌های گلی روستایی از بناهای دفاعی دوران صفویه تا قاجار به شمار می‌رود.
این قلعه در زمینی هموار ساخته شده و از نوع قلعه‌های بیابانی با نقشه چهار ضلعی است.
مهمترین عناصر معماری این بنا باروی اصلی به صورت چهار دیوار قطور وبلند وبرجهایی با پلان مدور ودر دویا سه طبقه در گوشه‌ها ومیانه باروها است.
سایر عناصر و سازه‌های معماری بنا شامل فضاهای داخلی قلعه است که عبارتند از راهروهای ارتباطی اطاقهای متعدد و با کاربریهای گوناگون وصحن.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای برکوه

روستای برکوه یکی از روستاهای زیبا در استان خراسان جنوبی و شهرستان سربیشه است. روستای کوچک برکوه در کنار رشته کوه‌های مومن آباد قرار دارد ، و به دلیل قرار گرفتن آن در منطقه کوهپایه ای آن رابرکوه نامیده اند (در کنار کوه ) . از نظر سابقه تاریخی دارای قدمت زیادی است و به 800 تا 1000 سال پیش می‌رسد ، وجود برج‌های دیدبانی در نوک کوه مزار و قلعه برکوه گواهی بر این مدعا است.
ورودی این روستا قلعه زیبای برکوه قرار داشته که سابقه تاریخی زیادی دارد.
روستای برکوه از جنوب به کوه و از سایر قسمت‌ها به دشت نسبتا صافی منتهی می‌گردد که به دلیل فرسایش در دوره‌های جدید به ایجاد این پستی و بلندی‌ها افزوده است.
این روستا به دلیل قرارگرفتن روی یک بافت ماسه سنگ، شیل و مارن خاکستری رنگ و آهک ایجاد شده که در برش‌ها و در محل‌های مختلف این ساختار به خوبی مشخص است.
روستای برکوه در منطقه ای نسبتا معتدل با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ماخونیک

روستای ماخونیک یکی از روستاهای شگفت انگیز جهان محسوب می‌شود که در 142 کیلومتری شهرستان بیرجند و دهستان دُرُح بخش مرکزی شهرستان سربیشه از توابع استان خراسان جنوبی واقع شده‌است. ماخونیک متشکل از ۱۲ آبادی است که روستای ماخونیک بزرگ‌ترین آن‌ها میباشد. این روستاها شامل ماخونیک ، کفاز ، چاپنسر ، توتک ، سفال بند ، سولابست ، ، کلاته بلوچ ، دامدامه و میش نو ، خارستو و جلارو است. جمعیت این روستا در سال ۱۳۸۵ بنا به سرشماری مرکز آمار ایران ۵۸۲ نفر بوده‌است.
درباره وجه تسمیه روستا چندین قول وجود دارد، می‌گویند که در گذشته‌‌های بسیار دور عده‌ای ماموران دولتی به این روستا آمده و اهالی به گرمی از آنها استقبال نکرده‌اند و با آنها برخورد سردی داشته‌اند و آنها این نام را برای روستا انتخاب کرده‌اند. برخی نیز می‌‌گویند به دلیل وجود شکافی در کوه نزدیک روستا به آنجا ماده ماخونیک گفته می‌شده که به مرور زمان به ماخونیک تغییر نام یافته است. در برخی اسناد قدیمی که تاریخ نگارش آنها به ۳۰۰سال قبل می‌‌رسد، نام روستا مادخنیک ذکر شده است که مرکب از دو جزء «ماد» و «خنیک» است. ماد در زبان پهلوی و پارسی باستان به ماه تبدیل شده که یکی از معانی آن شهر و مملکت است و در مجموع به‌نام شهر ماخونیک است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]