موزه مردم شناسی سرایان

موزه مردم شناسی سرایان در شهرستان سرایان از توابع استان خراسان جنوبی که به «رباط شاه عباسی» نیز معروف است از آثار دورة صفوی است و به شیوة دو ایوانی ساخته شده و فضا‌های معماری آن عبارتند از: دو ایوان، سردر ورودی، هشتی، اتاق‌های فرعی و حجره‌های متعدد و اصطبل ، موزه اشیاء مردم شناسی سرایان در محل شترخانه کاروانسرای سرایان راه اندازی شده است.
این موزه متشکل از تالاری است که شامل اشیاء مردم‌شناسی و لوازم زندگی مردم منطقه در گذشته و صنایع دستی قدیمی (همچون ابریشم‌بافی- شال‌بافی- چاقو سازی) می‌باشد که به‌صورت مجزا شامل: ابزار کار(همچون لوازم قالی‌بافی- نخریسی و پارچه بافی و زنگوله‌سازی)، لوازم آشپزخانه، ظروف، اشیاء مورد استفاده در مراسمات مذهبی خاص، وسایل روشنایی، پارچه‌های محلی و دست نوشته‌ها و نسخ خطی می‌باشد که در داخل مجموعه‌ای از ویترین‌ها به نمایش گذاشته شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سلطان ابوالقاسم

آرامگاه امامزاده سلطان ابوالقاسم (ع) در روستای قاسم آباد شهرستان سرایان از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارد.
مردم وی را سلطان ابوالقاسم (علیه السلام) از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌دانند.
نام روستای قاسم آباد هم از نام همین امامزاده گرفته شده است.
افراد سالخورده این محل اظهار می‌دارند که در حدود دو قرن پیش فردی در عالم خواب این بزرگوار را دیدار می‌کند و از وی می‌خواهد که سرپناهی برای ایشان بنا کند و او مزاری با خشت و گل احداث می‌کند.
بقعه قدیمی امامزاده خانه ای کوچک و گِلی بود که پس از پیروزی انقلاب بازسازی شد و تحت پوشش اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قرار گرفت. نوع ضریح از جنس آلومینیوم به ابعاد 3×2 متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سلطان کریم شاه

آرامگاه امامزاده سلطان کریم شاه (ع) در روستای کریمو در شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی واقع شده است.
مردم و مطلعین محلی وی را فرزند بلافصل امام موسی بن جعفر (علیه السلام) برادر امام رضا (علیه السلام) و برادر سلطان محمد عابد (در کاخک) می‌دانند.
آنها معتقدند به هنگام درگیری و تعقیب و گریز امامزادگان زیدالنار آفریز و سلطان محمد کاخک؛ سلطان کریم شاه هم همراه ایشان بوده و در گذر از کوههای این منطقه به سوی آفریز وی در این محل مدفون می‌گردد ، البته چنین وقایعی را هیچ کتاب و سند تاریخی گواهی ننموده است.
اولین بانی ساخت زیارتگاه و تاریخ احداث آن به درستی مشخص نیست.
این بارگاه بارها مرمت و باز سازی شده است ، آنچه سالخوردگان بیادمی آورند، ساختمان گلی ـ سنگی به صورتی کاملاً سنتی دراندازه ای کوچک بود که در اطراف آن تعدادی ایوانچه دیده می‌شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه تورانشاه

دوره تاریخی آرامگاه تورانشاه بر اساس مدارک موجود به احتمال فراوان به دوره تیموری تعلق دارد ، این بنا در استان خراسان جنوبی و در حاشیه جنوبی شهر سرایان و در داخل قبرستان قدیمی واقع شده است.
بنا دارای نقشه هشت ضلعی است و ورودی آن در ضلع شمال شرقی قرار گرفته است.
ورودی آرامگاه تورانشاه سرایان شامل یک طاق بوده و پس از سر در ورودی، فضای داخلی آرامگاه یا گنبدخانه دیده می‌شود و گنبد مذکور به شیوه عرقچین با کمک فیلپوش‌های کوچکی که فضای هشت ضلعی را به دایره نزدیک کرده‌اند بنا شده است.
ورودی دارای طاقی جناغی با عرض 3/4 و عمق 8/3 متر است ، پس از سردر ورودی بلافاصله فضای داخلی آرامگاه یا گنبدخانه قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکارممنوع کمرسرخ

منطقه شکارممنوع کمرسرخ منطقه ای است که در شمال شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی واقع شده است، منطقه کمرسرخ به استناد بند "و" ماده 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از تاریخ 15/12/89 به مدت 5 سال به عنوان منطقه شکار ممنوع به تصویب سازمان حفاظت محیط زیست رسیده است.
این منطقه از ارتفاعات مشرف به روستای نوده آغاز شده و به ارتفاعات مشرف به روستای دره‌باز شهرستان قائن ختم می‌شود و همجوار شهرستان گناباد است.
با توجه به جهت ارتفاعات منطقه، آب وهوا ومنابع آبی نسبتا" پوشش گیاهی متنوعی در منطقه کوهستانی وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سلطان مصیب

آستان امامزاده سلطان مصیب (ع) در دهستان مصعبی شهرستان سرایان از توابع استان خراسان جنوبی واقع شده است.
ساختمان اولیه امامزاده متعلق به دوره قاجاریه است ، احتمالا به خاطر دفن امامزاده سلطان مصیب و به خاطر علاقه ای که مردم به این ایشان داشته اند، نام این روستا را مصعبی گذاشته اند.
عده ای هم معتقدندکه چون ابوطیب محمدبن حاتم مصعبی از وزرا و کاتبان معروف امیرنصرابن نوح سامانی به هنگام عبور از این محل دستور بازسازی و احیاء این آبادی را داده این روستا را مصعبی نامیده اند ولی این ادعا مستند نیست.
این زیارتگاه در سال 1385 به درخواست هیئت‌امنای امامزاده تحت پوشش اداره اوقاف قرار گرفت و طرح جامع آن تصویب شد.
زمین پارکینگ خریداری، توسعه ساختمان و تعویض ضریح چوبی از جمله اقدام‌های انجام شده در قالب طرح جامع امامزاده روستای مصعبی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار بتون ( اژدها)

غار بتون واقع در استان خراسان جنوبی و در فاصله بیست کیلومتری روستای چرمه و نزدیک مزار پیر ازدک قرار دارد و خود روستای آباد و تاریخی چرمه نیز بیست کیلومتر با شهر سرایان فاصله دارد.
غار بتون از بسیاری جهات به خصوص به دلیل وجود گذرگاه‌های ممتد و حوضچه‌های موجود یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی ایران و پدیده منحصر به فرد در نوع خود به شمار می‌اید که فقط در تعداد کمی از غارهای ایران و جهان مثل غار علی صدر همدان و غار مولیس در فرانسه چنین زیبایی‌های خیره کننده ای وجود دارد.
شاید به جرأت بتوان گفت زیباترین حوضچه جهان در این غار وجود داردو دلیل آن وجود قندیل‌های پرده ای شکل (بادبزنی ، لوله ای، میله ای و ...) است که در این حوضچه وجود دارد و نکته مهم در باره این قندیل‌ها آن است که وقتی با دست به هر کدام از آنها ضربه ای میی زنید صدای یکی از آلات موسیقی از آن به گوش می‌رسد.
آب حوضچه‌های غار بدون رنگ و بو می‌باشدو مزه آن معمولی است و به قدری زلال است که با چشم معمولی وغیر مسلح به خوبی کف آن قابل مشاهده می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مصعبی

روستای مصعبی مساحتی حدود دویست و سی کیلومتر مربع دارد و در شمال غربی استان خراسان جنوبی و شمال شهرستان سرایان واقع شده است . این دهستان از شمال به شهر کاخک ، از جنوب به شهر سرایان و آیسک ، از غرب به شهرستان فردوس و از شرق به دهستان نیمبلوک قاین منتهی می‌شود.
دهستان مصعبی بر اساس سرشماری سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج جمعیتی حدود هشتصد و بیست و یک نفر و دویست و چهل هفت خانوار دارد.
این روستا تا شهر سرایان سی کیلومتر و تا شهر فردوس چهل و سه کیلومتر فاصله دارد. آنچه که این روستا را از دیگر روستاهای استان خراسان جنوبی متمایز می‌سازد وجود آب و هوای مناسب در فصول گرم سال می‌باشد به گونه‌ای که در ایام تعطیلات مهمترین مرکز تفریحی در منطقه محسوب می‌شود.
بلندترین نقطه این روستا ، کوه سیاه می‌باشد که ارتفاعی حدود دوهزار و هشتصد و شصت و سه متر از سطح دریا دارد و به بام خراسان جنوبی مشهور است . پایین‌ترین نقطه این روستا هم دشت سرند با ارتفاع هزار و پانصد متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کویر سه قلعه

استان خراسان جنوبی دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی است , شهرستان‌های این استان نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند مانند کویر سه قلعه در شهرستان سرایان که به بهشت منجمان ایران شهرت دارد.
منطقه سه قلعه تعداد شب هایی با آسمان صاف دارد که مناسب شناسان آماتور می‌باشد.در زمانی که به علت طوفان و گرد و غبار امکان رصد ستارگان در نقاط مجاور این رصدگاه وجود ندارد، ستاره شناسان آماتور شبی پر ستاره و رصدی به یاد ماندنی را در این مکان تجربه می‌کنند
منطقه سه قلعه از نظر هوایی و زمینی را می‌توان یکی از در دسترس‌ترین نقاط دارای آسمانی تاریک پرستاره در کشور عزیزمان دانست. وجود جاذبه‌های گردشگری مکمل در منطقه نیز نظیر کویرهایی که با چشم اندازهای زیبا و معماری کویری، سنت هایی کهن، مردمی میهمان نواز و.. همگی منطقه پیش بینی شده در سه قلعه را به بهشتی برای گردشگران نجومی تبدیل نموده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد تاریخی زو

آدرس : استان خراسان جنوبی - شهرستان سرایان - 10 کیلومتری شهر سرایان واقع در نزدیکی روستای بنی خانیک - سد تاریخی زو
سرایان یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی است که حدود 7هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
طبق بررسی‌های باستان شناسی سابقه استقرار جوامع پیش از تاریخ در حوالی آیـــســـــک به هزاره‌های سوم و چهارم پیش از میلاد می‌رسد.
همچنین سابقه تاریخی سرایان به دوران قبل از اسلام برمی گردد.سد تاریخی زو از یادگارهای باقی مانده از این دوران است.
سد زو سرایان سدی آهکی است که در ۱۰ کیلومتری شهر سرایان واقع شده است و تاریخ بنای آن مربوط به دوران ساسانیان است در قسمتی از این سد دیدنی، رودخانه قسمتی از کوه را سوراخ نموده و آب کمی در داخل سد جاری می‌باشد. در بالادست
این سد، سد شهید پارسا که تازه ساخت است قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]