قلعه دختر آهنگران

قلعه دختر آهنگران واقع در شهرستان زیر کوه از توابع استان خراسان جنوبی و در جنوب روستای آهنگران و جنوب شرق روستای دارج بالا در مسیر تنگه ای به نام دهنه آهنگران و بر فراز قله کوهی واقع شده است. این قلعه دارای محور شرقی- غربی به طول حدود 150 متر و عرض حدود 20 الی 25 متراست.
مشخصات اثر- تپه :
قلعه دختر آهنگران در جنوب روستای آهنگران و جنوب شرق روستای دارج بالا در مسیر تنگه ای به نام دهنه آهنگران و بر فراز قله کوهی واقع شده است. این قلعه دارای محور شرقی- غربی به طول حدود 150 متر و عرض حدود 20 الی 25 متراست. آنچه مسلم است، طراحی و نقشه قلعه کاملاً به تبعیت از شکل و ساختار طبیعی کوه شکل گرفته یعنی از عوارض طبیعی کوه حداکثر استفاده جهت رسیدن به مقاصد موردنظر بخصوص افزایش استحکام و جنبه‌های دفاعی قلعه بهره گرفته شده است. قرار گرفتن قلعه در مسیر تنگه یعنی محلی که یکی از مسیرهای ارتباطی میان دو طرف رشته کوه آهنگران می‌باشد، نشان دهنده مکان یابی دقیق سازندگان آن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کویر همت آباد

کویر همت آباد در استان خراسان جنوبی و در 65 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت آباد خواجه قرار دارد. کویر بکر همت آباد یکی از غنی‌ترین و فعالترین زیست بوم‌های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است.
کویرهمت آباد شاید برای بسیاری از ایرانیان ناشناخته باشد اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده است و برخی از گردشگران خارجی برای دیدن گربه شنی حاضر به پرداخت هزینه به جوانان روستای همت آباد هستند به همین علت روستای همت آباد صاحب یک دفتر کویرنوردی است.
بهار کویر از نیمه اسفند آغاز می‌شود و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد. در این دو ماه زیباترین مناظر طبیعت در خشک‌ترین مناطق دنیا ایجاد می‌شود به گونه‌ای که هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد تاریخی تجنود

سد تاریخی تجنود در شهرستان زیرکوه که یکی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی است و مرکز آن شهر حاجی‌آباد می‌باشد واقع شده است .
این شهرستان در شرق شهر قاین واقع شده و در آخرین تقسمات کشوری سال 1390، از شهرستان قاینات منفک و از سه بخش مرکزی به مرکزیت شهر حاجی آباد شامل دهستان‌های زیر کوه و پترگان؛ بخش زهان به مرکزیت شهر زهان شامل دهستانهای زهان و افین و بخش شاسکوه به مرکزیت روستای آبیز شامل دهستانهای شاسکوه و بهناباد تشکیل شده است. مرکز این شهرستان بر اساس سرشماری 1390، نزدیک به شش هزار نفر جمعیت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]