مسجد جامع هندوالان

در 70 کیلومتری بیرجند و در روستای هندوالان شهرستان درمیان مسجدی به نام مسجد جامع هندوالان وجود دارد که به نظر می‌رسد از قدیمی‌ترین بناهای مذهبی استان خراسان جنوبی است.
بر اساس کتیبه‌های کوفی کشف شده از این بنا،مسجد متعلق به قرون هفتم و هشتم ه.ق مقارن با عصر شاهرخ تیموری است و در دوره‌های بعدی نیز همچنان بازسازی و تزییناتی به آن اضافه شده است .
در خصوص معماری بنا،می توان مهمترین عناصر معماری آن را سردرورودی ، صحن گنبدخانه،محراب و شبستان ستوندار را برشمرد که گنبدخانه مرکزی به شیوه عرق چین به کمک فیل پوش بر روی فضای چهار ضلعی قرار گرفته است.
جالبترین و قدیمی‌ترین بخش بنا گنبد آن است که با مهارت بر روی فضای چهار ضلعی قرار گرفته است .
شبستان ستوندار در دو طرف گنبد خانه قرار گرفته و سبک پوشش و روشنایی آن از ویژگیهای ممتاز بنا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای فورگ

روستای فورگ نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان و110 کیلومتری شرق بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی که در فاصله ١٢ کیلومتری جنوب غرب شهر اسدیه، مرکز شهرستان و ٦ کیلومتری شرق روستای بزرگ و تاریخی درمیان  قرار دارد.
در منابع تاریخی به روستای فورگ اشاره شده است که بیشتر مربوط به سفرنامه هایی است که به دوران متاخر تعلق دارند.
مهم‌ترین افرادی که در سفرنامه‌های خود اشاراتی به روستای فورگ دارند دکتر فوربز در سال١٨١٤ میلادی، کلنل مک گرگر در سال ١٨٧٥ ونیز فریر، خانیکف وبلو. در سال ١٣١٢ ه.ق هستند.
روستای فورگ علاوه بر داشتن قلعه تاریخی از بافت سنتی ارزشمندی نیز برخوردار است.
بافت روستا بر اساس شکل توپوگرافی زمین شکل گرفته و به صورت پلکانی در دامنه کوه احداث شده است و مصالح استفاده شده در شکل گیری این بافت سنگ و خشت برای دیوارها وچوب در پوشش سقف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه فورگ

قلعه فورگ در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی در ۵ کیلومتری درمیان و در شرق شهر بیرجند قرار دارد.
قلعه‌های بیرجند، در دوره‌های مختلف احداث شده‌اند. وجود مناطق کوهستانی زیاد باعث شده که پای فرقه اسماعیلیه به این منطقه باز شود و برای دفاع از خود، قلعه‌های مرتفع و محکمی در اکثر مناطق این شهرستان و شهرهای جنـوبی خراسان ساخته و باقی بگذارند.
ساخت این قلعه در زمان " میرزا بقاخان "حاکم منطقه ای از سوی نادرشاه شروع شد پس از وی پسرش " میرزارفیع خان "ساخت قلعه را به اتمام رساند مصالح بکار رفته در بنا سنگ،آجر، خشت ،گچ، آهک و ساروج است و پس از وی پسرش میرزا رفیع خان ساختمان قلعه را به اتمام رسانده است در زمان حکومت شوکت الملک به دستور وی سپاهیانش به قلعه هجوم برده، حاکم آن را دستگیر کرده و قلعه را فتح می‌نماید. تاریخ ساخت این قلعه در کتاب دیوان لامع، نوشته محمد رفیع بن عبدالکریم در میانی، سال ۱۱۶۰ ه.ق. ذکر شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه سلطان ابراهیم رضا

بنای تاریخی آرامگاه سلطان ابراهیم رضا (ع) در شهرستان درمیان از توابع استان خراسان جنوبی و در روستای آبگرم گزیک قرار دارد . ازمهمترین اجزاء معماری بنا طاقنماهایی در چهار طرف نما و گنبد خانه آن می‌باشد .
دربهای چوبی بنا آثار ارزشمندی از هنر منبت را در خود دارند .
آرامگاه سلطان ابراهیم رضا چهارضلعی است.فضای داخلی که بقعه در آن قرار گرفته نیز بصورت مربع است این محوطه دیوارهای مرتفعی دارد که گنبدی بزرگ بر فراز آن ساخته شده، این گنبد به کمک فیلپوش که نظیر آن کمتر در بناهای اسلامی دیده شده، ساخته شده است. بر سطح دیوارهای گنبد خانه تا ارتفاع 1/5 متری آثار جالبی از هنر خوشنویسی دیده میشود بعضی از این خطوط دارای تاریخ نگارش می‌باشند و تاریخ تعداد زیادی از آنها به دوران صفویه بر می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه نمونه گردشگری قهستان

منطقه نمونه گردشگری قهستان در شهرستان درمیان نام تمام سرزمینی است که در مرکز فلات ایران و در جنوب استان خراسان جنوبی واقع شده و منطقه کوهستانی گسترده‌ایست که تمام استان خراسان جنوبی و همچنین شهرستان‌های طبس، کاشمر، تربت حیدریه، خواف، گناباد و تایباد را در بر می‌گرفته‌است. این سرزمین به دلیل کوهستانی بودنش به نام قهستان یعنی کهستان (کوهستان) خوانده شده‌است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت این شهر بالغ بر ۲٬۴۵۱ نفر بوده که از این تعداد ۱۸۳۲ نفر باسواد بوده‌اند
این شهر، تا آذرماه سال ۱۳۸۷ به مرکز دهستان قهستان بود که در این تاریخ به شهر ارتقا یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای درمیان

شهرستان دَرمیان به مرکزیت شهر اسدیه، یکی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی است.
این شهرستان در شرق شهرستان بیرجند، جنوب شهرستان قائن و شمال شهرستان سربیشه قرار دارد و در حال حاضر دارای سه بخش مرکزی، قهستان و گزیک، ۶ دهستان و ۱ نقطه شهری می‌باشد. شهرستان درمیان، تا سال ۱۳۸۴ یکی از بخش‌های شهرستان بیرجند بود که در این سال و پس از تشکیل استان خراسان جنوبی، جدا شده و به شهرستان تبدیل شد.
روستای درمیان ، روستایی است در دهستان درمیان از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان، بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت آن بالغ بر ۱۲۶۹ نفر بوده است که از این تعداد ۹۰۹ نفر باسواد بوده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]