امامزاده شاه سلیمان علی

آرامگاه امامزاده شاه سلیمان علی (ع) در دهستان ماژان شهرستان خوسف واقع است و از زیارتگاه‌های پرطرفدار استان خراسان جنوبی است که گروهی او را از سادات باقریه و برخی از اولاد موسی بن جعفر و از صحابه امامزادگان می‌شمارند.
راه ارتباطی آن از طریق جاده‌ی آسفالت خوسف – دولت‌آباد گیو و جاده‌ی خاکی تا محل زیارتگاه است که به طول 120 کیلومتر است ، 90 کیلومتر جاده آسفالته و 30 کیلومتر جاده خاکی دارد.
زیارتگاه بر دامنه کوه قرار دارد و مزارع و باغات انواع درخت‌ها پیرامون آن بر زیبایی آن افزوده‌اند.
در آرامگاه شاه سلیمان علی(ع) بقعه‌ای ساختند که شامل ایوان و رواقی است که بر میانه آن بر روی قبر مطهر ضریحی مطلا جانمایی گردیده، این بنا دارای سقف گنبدی کوتاه، شیشه‌کاری و گچکاری است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه ابن حسام خوسفی

آرامگاه ابن حسام خوسفی ، شاعر سده نهم هجری، در شهر خوسف از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارد.
قدمت این آرامگاه به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد و در سال ۹۲۰ هجری قمری ساخته و در قرن ۱۳ قمری بازسازی شده است
ابن حسام خوسفی شاعر نغزگو، عارف، فقیه و اندیشمند دیار نرگس، شهرستان خوسف است. آرامگاه وی برفراز صخره ای سنگی در حاشیه شمالی شهرستان خوسف و در کنار زمینهای زراعی این شهر ساخته شده است.
بنا دارای نقشه چلیپایی شکل و پوشش گنبدی است و در سه جهت، سه طاق نما با قوس جناقی دارد.در داخل آرامگاه کتیبه ای کاشیکاری شده و به رنگ سفید نمونه ای از اشعار این شاعر ارزشمند را به نمایش می‌گذارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای آرک

روستای آرک واقع در استان خراسان جنوبی و در ٣٥ کیلومتری مرکز بخش خوسف و در دامنه رشته کوه‌های معروف به آرک و بین آباد واقع شده است. برخورداری از آب وهوای کوهستانی و آب شیرین و گوارا برای آشامیدن و کشاورزی به این روستا صفای دیگری بخشیده است.
آبشار بسیار زیبایی که در بین باغات و از محل قنات تا مزارع گسترده شده، آرک را به روستای طرح گردشگری تبدیل کرده و پنیر محلی و زردآلوی آن در شهرستان بیرجند منحصر به فرد است.
تاکنون ٨٧ نوع داروی گیاهی منطقه را شناسایی و جمع آوری شده است و در صورت حمایت مسئولان می‌توان یک داروخانه و آزمایشگاه داروهای گیاهی در منطقه ایجاد کرد که علاوه بر اشتغال برای چندین نفر کمک زیادی به بهداشت و درمان منطقه هم خواهد شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه رستم خوسف

قلعه رستم در جنوب شرقی شهر خوسف و در غرب روستای کوچکی به نام "گنج" بر فراز تپه‌‏ای رفیع که بر جلگه خوسف و دشت ماژان مشرف است، قرار دارد.
استان خراسان جنوبی ، این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۱۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
چون این قلعه در محلی واقع شده که دسترسی به آن آسان نبوده، لذا آسیب کمتری متوجه برخی از فضاهای آن شده است.
گفته می‌شود این قلعه به دلیل مسیر سخت آن که دسترسی برای هر کسی امکانپذیر نبوده نام "قلعه‌ی رستم" به خود گرفته است.
قلعه رستم یکی از قلعه‌های اصلی اسماعیلیان قهستان بوده و به نوشته سایت میراث فرهنگی ساخت اولیه قلعه به دوره ساسانیان برمی‌گردد که توسط اسماعیلیان بازسازی و مجدد مورد استفاده قرار گرفته است.
در بعضی متون از این قلعه بعنوان "قلعه دختر" نیز نام برده شده است. این قلعه نسبت به بسیاری از قلعه‌های اسماعیلیه در قهستان سالم‌تر است و اگر روزی کاوش‌های لازم و بازسازی در آن صورت گیرد، بسیار جالب توجه خواهد بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]