حسینیه حاج علی اشرف

حسینیه حاج‌علی اشرف در شهرستان بشرویه از توابع استان خراسان جنوبی اسم خود را از بانی آن یعنی «حاج علی اشرف» گرفته و قدمت آن به دوره افشاریه بر می‌گردد.
این حسینیه در مرکز شهر قرار دارد و در گذشته به حسینیه میان ده نیز مشهور بوده است.
بانی و واقف آن حاج علی اشرف بوده که در اوایل قرن دوازدهم هجری قمری این مکان را بنا کرده است و منبر قدیمی آن از چوب مخصوص گلابی ساخته شده و نام واقف «حاج‌علی اشرف» و سازنده آن و تاریخ ساخت بر روی آن منقوش و حک شده است که بیش از ۲۵۹ سال قدمت دارد.
سردر این بنا در ضلع جنوب غربی قرار گرفته که دارای دو سکوی پیرنشین در دو طرف است ، هم‌چنین در قسمت بالای نغول دو طرف کتیبه‌ای از جنس کاشی ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده هوگند

آستان امامزاده هوگند در دامنه کوه هوگند و در یک کیلومتری روستای هوگند از توابع شهرستان بشرویه در استان خراسان جنوبی قرار دارد.
این امامزاده از احفاد امام حسن مجتبی (علیه السلام) بوده و با ده واسطه به آن بزرگوار منسوب می‌شود.
بر فراز کوه امامزاده قلعه دختر مشاهده می‌شود که همراه با چشم انداز بسیار زیبایی از طبیعت محیطی دلنشین را برای زائرین فراهم آورده است. روستای تاریخی رقه در 2 کیلومتری این مزار قرار دارد ، قلعه تاریخی روستای هوگند از محل مزار قابل رؤیت می‌باشد.
بنابراین تلفیق دو بعد زیارتی و سیاحتی این مکان و با توجه به طبیعت سر سبز و آب و هوای معتدل و آثار تاریخی، همه ساله هزاران زائر از شهرستان بشرویه و دیگر شهرستان‌های استان و شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و طبس را به سوی خود جلب می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای نیگنان

روستای نیگنان نام روستایی است که در فاصله‌ی 50 کیلومتری شمال شهرستان بشرویه از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارد.
نیگنان روستایی است در مرز بین کوهپایه و کویر و از سمت غرب به کوهپایه واز سمت شرق به کویر نمک ختم میشود.
آب وهوای این روستا بیابانی ونیمه بیابانی است ، محدوده جغرافیایی روستا از شمال به بخش عشق آباد دستگردان و کاشمر و از جنوب به روستای غنی آباد واز غرب به بخش عشق آباد دستگردان و از شرق به روستاهای کجه ،چاه نو و قاسم اباد از شهرستان فردوس و بجستان ختم میشود.
اگر این روستا را به دو قسمت تقسیم کنند یعنی قسمت بالا و پایین ؛ در منطقه بالا رباطی به چشم میخورد که دارای ستونها و دریچه‌های متعددی است . گویا این رباط در حدود سیصد و پنجاه سال پیش و طی مدت "سه سال" ساخته شده است و همه مسافرانی که از شیراز و یزد و اصفهان می‌آمدند درمحل این رباط برای رفع خستگی استراحت می‌کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای اصفاک

کاروانسرای اصفاک در روستای اسفاک در شهرستان بشرویه از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارد ، این بنا که در ضلع جنوبی میدان ورودی روستا قرار دارد فاقد کتیبه است‌.
این بنا روزگاری محل استراحتگاه کاروانهای خسته از کویر بود که امروز محلی برای بازدید گردشگران قرار گرفته شده است .
با توجه به سبک معماری بنا و ویژگی‌های ظاهر آن این طور به نظر می‌رسد که بنا متلعق به قاجاریه باشد و چون این بنا در روستای اصفاک واقع شده آن را کاروانسرای اصفاک می‌گویند.
سردر ورودی بنا در وسط ضلع شمالی آن قرار دارد، در طرفین این ورودی که طاقی با قوس هلوچین دارد تختگاههایی قرار گرفته‌اند،پس از وارد شدن از این درب‌، با فضای هشتی مواجه می‌شوید که دارای سقف گنبدی رفیع و با شکوه و آجرچینی فوق‌العاده زیبا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای نیگنان

کاروانسرای نیگنان از آثار تاریخی روستای نیگنان در شهرستان بشرویه از توابع استان خراسان جنوبی میباشد ، قدمت آن طبق کتیبه سردر ورودی این کاروانسرا به دوره قاجاریه برمی­‌گردد.
این کاروانسرا که به صورت بنای مستطیل شکلی بنا شده دارای تختگاه‌های و ایوان هایی در طرفین درب ورودی در نمای بیرونی کاروانسرا است.
درب وردوی که در وسط ضلع شرقی قرار گرفته است، دربی بزرگ، چوبی و دولته است که با میخ‌های زیبای قدیمی تزیین شده است و کتیبه سنگی در بالای درب خودنمایی می‌کند که بر روی آن تاریخ ساخت بنا(‌1314 ه.ق‌) و نام معمار بنا ( استاد محمد معمار ولد مراد استاد باقر یزدی ) ذکر شده است.
پس از ورود به کاروانسرا در دو طرف آن تختگاه‌هایی مشاهده می‌­شود، همچنان که گذر می­‌کنی تختگاه­‌های بزرگ و بلندتری در طرفین به چشم می‌­خورد که محل نشیمن "کاروانسالار " بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ خان

خانه طاووسی معروف به باغ خان در اواسط دوره قاجاریه به سبک ابنیه‌ی زیبا و خاص دوره در شهرستان بشرویه از توابع استان خراسان جنوبی ساخته شده است.
این بنا یکی از منازل قدیم است که در بافت قدیمی شهر بشرویه و در خیابان ملا عبدالله تونی ، کوچه ملا سعدی واقع شده است.
مصالح به کار رفته در این بنا خشت خام و گل می‌باشد که نمای بیرونی آن با کاهگل و قاب بندی‌های گچی تزئین شده و بعدها ، خانواده ای به نام طاووسی در آن ساکن شده اند ، به همین دلیل ،این خانه ،به خانه طاووسی نیز مشهورگردیده است .
این بنا دارای حیاطی مربع شکل و بزرگ است که اتاق هایی در اطراف آن ساخته شده است .
این اتاق‌ها دارای سردرهای رسمی بندی شده و پایه‌ها و دیوارهایی آراسته با ترنج گچ بری شده است در میانه ضلع غربی و شرقی حیاط دو ایوان روبروی هم بنا شده و شاه نشین منزل در پشت ایوان شرقی قرار گرفته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل آب بر ( ترناو )

پل آب برسر ( ترناو ) در غرب روستای فتح آباد بخش ارسک از توابع شهرستان بشرویه در حدود 12کیلومتری ، در کوهی به نام کوه شتری در استان خراسان جنوبی واقع شده است .
این سازه معماری شامل دو پل می‌باشد که برای انتقال جریان آب قنات از یک سوی دره به سوی دیگر کاربرد داشته است.
پل‌های آب برسرترناو آثاری به جا مانده از دوره‌های ساسانی و سلجوقی می‌باشند.
پل اولی که کوچکتر است دارای قدمت بیشتری بوده و بعد از این که کارایی خود را از دست داد مردم این منطقه اقدام به ساخت پلی جدیدتر نمودند.
بنابر شواهد موجود احتمال می‌رود که پل قدیمی‌تر متعلق به دوره‌ی ساسانی باشد و از این نظر حائز اهمیت است.
پل قدیمی در نقطه ای کم عرض بر دامنه‌های سنگی دوسوی رودخانه ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه و ساباط مستوفی

خانه و ساباط مستوفی در شهر بشرویه از توابع استان خراسان جنوبی قرار دارد و متعلق به اوایل دوره قاجاریه است.
معماری این خانه مربوط به دوران قاجار بوده و از تزئینات خاص این دوره در آن بهره برده شده است و مهم‌ترین عنصر تزئینی این خانه که مانند نماد شهری کویری در بشرویه از دور به چشم می‌خورد چندین بادگیر رفیع است که هر یک حدود شش متر از بام بنا رفیع‌‌تر است و با گچ تزئین شده است.
گنبدخانه از دیگر عنصر برجسته این بنا است که در سقف رفیع آن انواع تزئینات رسمی بندی و قطاربندی وجود دارد و درهای چوبی با شیشه‌‌های رنگی و گره سازی شده با قوس‌‌های رومی با نیم دایره ای, طرح‌‌های هندسی،، رسمی بندی‌‌ها و قطاربندی و گچ بری هایی به سبک فرنگی، ستون‌‌های تزئینی ایوان اصلی و بخاری‌های آن از دیگر عناصر تزئینی مهم این بنا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه دختر بشرویه

قلعه دختر بشرویه در فاصله 12 کیلومتری غرب شهر بشرویه در استان خراسان جنوبی بر بلندای کوهی مخروطی به ارتفاع 400 متراز سطح زمین و در 1250 متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد
آنچه از بقایای برج و باروهای قلعه به جا مانده بیانگر وضعیت دفاعی و رزمی آن است و قلعه‌ی «دختر بشرویه» یکی از قلاع مستحکم و صعب‌العبور اسماعیلیه در جنوب خراسان و سفالینه‌های بدست آمده در آن متعلق به قرون هفتم تا نهم هجری است.
این قلعه یکی از قلاع قهستانی اسماعیلیان در قرن هفتم بوده است ولی بعضی معتقدند اصل قلعه مربوط به دوره ساسانیان است و اسمعیلیان آنرا بازسازی نموده اند. دیواره‌های قلعه بر پرتگاه‌های غیر قابل نفوذ بنا شده اند و گفته شده گاهی دیواره‌ها را نیز بریده اند. تنها راه ورودی از دره ای در سمت جنوب است است که شما را بر بلندای ارتفاع می‌رساند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آسیابهای بشرویه

در استان خراسان جنوبی در شهرستان بشرویه ، آسیاب­‌های آبی بنام آسیابهای بشرویه نمونه‌ای از آثار تاریخی بجا مانده از گذشتگان است
در سمت غرب بشرویه ودر مسیر قنات این شهر پنج آساب قرار دارد که به آسیاب‌های اول تا پنجم مشهور است. هیچ کتیبه و مدرکی مبنی بر تاریخ ساخت این آسیاب‌ها موجود نیست اماشواهد و قراین و وقف‌نامه‌های موجود ، این آسیاب‌ها دارای قدمتی چهارصد ساله‌اند و هر کدام از این آسیاب‌ها یک گودال مدور دارند که شاخه‌ای از آب قنات به وسیله کانالی به داخل مخزن هدایت می‌شود و بعد از انباشته شدن در مخزن با شدت و فشار به بخش زیرین آسیاب هدایت می‌شود و پره‌های چرخ چوبی آسیاب را به حرکت در می‌آورد.
چرخ آسیاب با هرمی به سنگ وصل شده و با چرخش سنگ، گندم کم‌کم به درون سنگ هدایت می‌شود و و پس از آرد شدن به کناره‌های سنگ منتقل می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]