غار جوجه

غار جوجه در استان خراسان جنوبی و در 25 کیلومتری شرق قائن و 5 کیلومتری جنوب غرب روستای خونیک علیا قرار دارد. غار جوجه یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای طبیعی شهرستان قائنات است که از لحاظ باستان‌شناسی دارای اهمیت می‌باشد. این غار برخلاف اسم آن از بزرگ‌ترین غارهای شناسایی شده در استان خراسان جنوبی است که انتهای آن بر اثر زلزله یا فرسایش سنگ‌ها به مرور بسته شده است. دهانه این غار در ارتفاع تقریبی 80 متر از کف دره رو به شرق قرار دارد. ابعاد دهانه غار 2×4 متر است و ارتفاع داخل غار به 40 متر نیز می‌رسد.
داخل غار متشکل از یک تالار اصلی است و تشکیلات زیبای بلوری و گل کلمی بر سطح دیواره‌ها و سطح کف مشاهده می‌شود همچنین در قسمت‌هایی از غار تشکیلات زیبای استالاکتیت و استالاگمیتی دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مردم شناسی قائن

موزه مردم شناسی قائن در شهرستان قائنات از توابع استان خراسان جنوبی واقع شده است .
منزل قدیمی سلطانی اوایل سال 80 شناسایی وگزارش ثبت آن به کمیته ثبت منطقه ای ارسال شد و از آنجا که جهت تملک این منزل مشکل خاصی وجود نداشت در آذر ماه سال 82 بنا بر پیشنهاد اداره میراث فرهنگی و گردشگری قاین از ورثه خریداری و به اداره میراث فرهنگی و گردشگری واگذار گردید .
کار مرمت آن تا اسفند 83 ادامه یافت و پس از آن فرا خوان جمع آوری وسایل انجام و ظرف مدت کوتاهی مقادیر قابل توجهی از وسایل مردم شناسی از شهر و اطراف آن جمع آوری گردید و بسیاری از افراد نیز وسایلی که در اختیار آنان بود را اهدا نموده و موزه مردم شناسی قاین آماده افتتاح و بهره برداری قرار گرفت و سرانجام در سال 84 موزه مردم شناسی افتتاح گردید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل سنگی خضری

شهر خضری دشت بیاض از توابع شهرستان قائنات است و در شمال استان خراسان جنوبی واقع شده است. پل سنگی خضری ، در منطقه ای بین شهرهای گناباد و قاین قرار دارد که مردم آن را «غار پارس» می‌نامند. غار فارس در ۱۲ کیلومتری غرب خضری دشت بیاض بر دامنه جنوبی کوه‌های شمال روستای ثغوری واقع شده است.بنا به گفته مردم منطقه در زمان زلزله مهیب خراسان در سال ١٣۴٧ شمسی، سقف گنبدی شکل غار فرو ریخته و قسمتی از آن به صورت یک تاق عظیم با تعادلی شکننده باقی مانده است.
کارشناسان میراث فرهنگی نام فارس را برگرفته از شهر فارس دانسته اند که از شهرهای دوره ساسانی بوده و در کتب تاریخی به نام و موقعیت آن اشاره شده است.
در این محل سه دهنه غار وجود داشته که یکی از غارها که بزرگ‌ترین آن‌ها نیز بوده در گذشته دور فرو ریخته و از آن تنها یک هلال پل مانند در پیشانی غار باقی مانده است. سقف آن چندان ضخیم نیست و احتمالا بر اثر زلزله فرو ریخته، کف این قسمت بسیار ناهموار و پر شیب است و به همین دلیل صخره‌ها ریزش کرده و پای کوه غلتیده و آثار احتمالی کف غار را به مرور زمان از بین برده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره هندوستان

دره هندوستان از مناطق تفریحی و بکر و زیبای اسفدن شهرستان قائنات از توابع استان خراسان جنوبی است که در فصل بهار میزبان جمعیت زیادی می‌شود و تفرجگاه مناسبی برای گردشگران محسوب می‌شود.
درباره علت نامگذاری این منطقه به نام دره هندوستان مطالعات زیادی شده، اما اطلاعات زیادی از آن در دست نیست.
در این منطقه درختان زرشک، عناب، پسته و کاج تنومندی مشاهده می‌شود که حاصل تلاش چندین ساله ساکنان این منطقه است.
آب سرد و گوارای دره هندوستان که از دل رشته کوه سرچشمه می‌گیرد بر لطافت و زیبایی این منطقه افزوده است.
به گفته «حسنعلی عباس پور»، دانشجوی دکترای ادبیات فارسی ,در لغت نامه دهخدا جلد 14 صفحه 20839 ذیل لغت هندوستان به نقل از فرهنگ جغرافیایی ایران جلد 9 چنین آمده است«هندوستان دهی است از بخش قاین- شهرستان بیرجند دارای 46 نفر سکنه، آب آن از چشمه و محصول آن غله و پنبه است.»
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن

منطقه حفاظت شده شاسکوه در بخش مرکزی و زیرکوه شهرستان قائنات واقع در استان خراسان جنوبی قرار دارد و از زمان تأسیس اداره حفاظت محیط زیست قائنات مورد توجه قرار گرفت.
در سال 1385 قسمت جنوبی منطقه که تعارضات بیشتری داشت حذف و قسمت دشتی – تپه ماهوری فرخی و مهدی آباد که محل گدار قوچ و میش با زیستگاههای مجاور بود به منطقه پیشنهادی حفاظت شده الحاق و در تاریخ 12/11/1386 بعنوان « منطقه حفاظت شده شاسکوه » با مساحت 70300 هکتار به تصویب رسید که میزان دقیق آن 71541 هکتار میباشد.
برآمدگیهای عمده منطقه شاسکوه مربوط به دوران دوم و سوم زمین شناسی است که جنس کانیها و سنگهای آن بیشتر از آهک ، دولومیت ، شیست رسوبی ، فیلیت ، کنگلومرا ، ماسه سنگ ، چرت ، ژیپس ، شیل ، مرمریت و بعضا" کانیهای آذرین مثل گرانیت ، کانیهای دگرگون شده و آزبست نیز در بین سایر رسوبات منطقه قابل مشاهده می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای افین

روستای افین از توابع شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است و جزو شش روستای برتر استان به لحاظ قابلیت گردشگری است، فاصله روستا با مرکز شهرستان (قاین ) 80 کیلومتر و با مرکز استان (بیرجند) 115 کیلومتر است.
آب و هوای افین خشک سرد می‌باشد که آب و هوایی مناسب برای کشت و پرورش یاقوت سرخ قاینات (زرشک) می‌باشد. بر خلاف سایر مناطق خشک و نیمه خشک بسیار باطراوت و تازه است بخشی از این طراوت مربوط به وجود کوهستان‌های بلند اطراف روستا و بخش دیگری مربوط به وجود 2 رود دائمی در این خطه سرسبز استان است. روستای افین بدون شک یکی از مناطق زیبا و دلنشین طبیعی از نظر تعدد درختان و سرسبزی است.
نوع روستا از نظر پایکوهی و بافت قدیمی آن فشرده و متمرکز بوده است. پس از زلزله سال 1373 شهرکی جدید در سمت شمال شرق بافت قدیم افین احداث شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع افین

مسجد جامع افین مربوط به دوره تیموریان است و در استان خراسان جنوبی در شهرستان قائنات ، روستای افین در 30 کیلومتری حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه قرار دارد
بیشتر فضاهای معماری این بنا شامل ایوان، مناره ها، دو شبستان زمستانی، گنبدخانه و شبستان‌های تابستانی که در طرفین است و شکوه و زیبایی را به آن هدیه کرده است.
ساخت بنا براساس شیوه تک ایوانی است و در مورد زمان ساخت آن 2 نظر وجود دارد. گروهی آن را از آثار دوره سلجوقی می‌دانند و گروهی معتقدند این مسجد متعلق به دوره تیموری است.
از سال 52 عملیات مرمت مسجد جامع افین آغاز و در سال‌های بعد به مرور عملیات بازسازی روی آن انجام شد. هر چند در سال‌های اخیر نیز اقدامات مرمتی در آن انجام شده اما باز هم کمبود اعتبار مانع اصلی در احیا و نگهداری این بنای تاریخی است و با توجه به طولانی شدن روند مرمت هر چه ساخته می‌شود دوباره در چرخه آسیب قرار می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه کوه قائن

قلعه کوه قائن دژ تاریخی در ۳ کیلومتری جنوب قائن مرکز شهرستان قائنات در استان خراسان جنوبی است که در دوره‌های مختلف تاریخی کاربرد نظامی و دفاعی داشته است.
قلعه فعلی بر ویرانه‌های قلعه قدیمی ساخته شده و مصالح عمده‌ای که در ساختمان این قلعه به کار رفته سنگ و ساروج است ضمن آنکه تمام سطوح دیوارها و بدنه بیرونی حصار برج‌ها بندکشی شده است.
در مورد قدمت قلعه کوه نظرات گوناگونی ابراز شده و برخی چون سرپرسی سایکس معتقدند که این قلعه بخشی از شهرآرتاگوانا است که در دوره هخامنشیان مقابل هجوم لشکریان اسکندر ایستادگی کرد وبرخی دیگر عقیده دارند که این قلعه یکی از قلاع به یادگار مانده از دوره ساسانی است.
این مجموعه عظیم سنگی که به طول حدود 400 متر در راستای غرب به شرق و بر فراز ارتفاعات رشته کوه قهستان کشیده شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار خونیک

غار خونیک در شمال شرق روستای خونیک بر ارتفاعات مشرف به روستا در 18کیلومتری قاین مرکز شهرستان قائنات در استان خراسان جنوبی قرار دارد.
این غار نخستین زیستگاه بشر در شرق ایران است که سال‌هاست در آن را با گل مسدود کرده‌اند و امکان بازدید از آن غیرممکن شده است.
روستای خونیک یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان قاینات می‌باشد.فاصله خونیک تا مرکز شهرستان (قاین) 20کیلو متر می‌باشد که در قسمت جنوب شهر قاین واقع است.
دهانه‌ی غار خونیک حدود ۲ متر است و فضای داخلی آن به طول۵/۱ و عرض ۳ متر می‌باشد. دیواره‌های آن از سنگ‌های توروس تشکیل شده‌اند که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
اولین کاوش‌ها در این غار در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط پروفسور کالتون استانلی کوون انجام شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه بوذرجمهر

آرامگاه بوذر جمهر در استان خراسان جنوبی و در جنوب غربی شهرستان  قائنات و در دامنه کوه ابوذر قرار دارد. بنای مقبره از بناهای قرن ششم و هفتم هجری است و به صورت چلیپایی و با معماریی بسیار زیبا ساخته شده است. بوذر جمهر قاینی سیاستمدار ادیب و عارف و شاعر اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری است ,وی در دربار سلطان مسعود غزنوی خدمت می‌کرده است.
بعد از مرگ سلطان محمود تا زمان فروپاشی حکومت غزنویان بوذر جمهر در دربار سلطان مسعود غزنوی به سر برد و در اواخر حکومت غزنویان از غزنه که پایتخت بود به قاین آمد و پس از مدتی در گذشت. او به زبان فارسی و عربی سخن می‌گفته و از وی اشعار و قصیده هایی به جای مانده که قصیده بهاریه او شهرت خاصی دارد.
مصالح اصلی در ساخت بنا سنگ، گچ و آجر است. بنایی که کاملا همرنگ خاک و صخره‌های اطراف است و از لحاظ رنگی هیچ کنتراستی با محیط اطراف ندارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]