تالاب بند علیخان

تالاب بند علی خان در 35 کیلومتری جنوب شهرستان ورامین از توابع استان تهران قرار دارد.
این تالاب بند از شمال به حوزه شهرستان ورامین، از جنوب به صورت یکپارچه به دشت مسیله و سواحل دریای نمک در استان قم، از غرب به دشت سیاه پرده و بلندی‌های معروف به کوه مره و از سمت شرق به دریای نمک وصل می‌شود.
تالاب بند علی خان فصلی است و از نوع تالاب‌های آب شیرین است.
به خاطر فصلی ،کویری و دشتی بودن بستر تالاب و با توجه به تغییرات در میزان نزولات جوی و منابع آب سطحی تغذیه کننده آن،وسعت تالاب متغیر است.
ارتفاع آن از سطح دریا،1100 متر است و همه ساله از ابتدای فصل بارش(اوایل پاییز)به دلیل جاری شدن آب رود خانه‌های فصلی و آبهای سطحی شهر تهران شکل می‌گیرد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع ورامین

مسجد مهم‌ترین فضای معماری در سر‌زمین‌های اسلامی است که علاوه بر کارکرد دینی و مذهبی و معنوی همواره از نقش اجتماعی سیاسی نیز بر‌خوردار بوده است.
مسجد جامع ورامین یا مسجد جمعهٔ ورامین مسجدی قدیمی مربوط به دورهٔ ایلخانی است و یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر ورامین واقع در استان تهران است.
این مسجد جامع، مهم‌ترین بناى قدیمى شهر ورامین است که خوشبختانه بیش‌ترین بخش آن هنوز باقى مانده است.
کار پى‌ریزى مسجد، در دوران سلطنت سلطان محمد خدابنده، آغاز شد و در عهد فرزند و جانشین وى سلطان ابوسعید به پایان رسید. قسمتى از آن در سال ۷۲۲ تا ۷۲۳ هجرى قمرى ساخته شد (۱۳۲۲ میلادى) و بخش دیگرش در سال ۷۲۶ هجرى قمرى (۶-۱۳۲۵ میلادى) خاتمه یافت. این بنا در عهد شاهرخ میرزا تیمورى (۸۱۵ هجرى قمرى) نیز یک بار تعمیر و مرمت شده بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه ایرج

قلعه ایرج نزدیک دهکده جعفرآباد است و در شمال شرقی ورامین و در استان تهران قرار دارد.
این قلعه که به شکل مستطیل است و ساختمان آن با خشت و گل ساخته شده، یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های ایران به حساب می‌آید.
قلعه ایرج یکی از بی‌نظیرترین قلعه‌های خشتی جهان است و با ارتفاع 50 فوت با وسعت 200 هکتار در دوران ساسانی ساخته شده اما به علت عدم حفاظت از آن به شدت آسیب دیده است.
کلایس، باستان‌شناس اروپایی در مورد قلعه ایرج گفته: ابعاد داخلی شمال - جنوب قلعه ایرج ورامین 1214 متر و ابعاد شرقی - غربی آن 1150 متر است که با هیچ یک از قلعه‌های خشتی و تاریخی جهان قابل مقایسه نیست.
این قلعه مستطیلی در ابعاد 1440متر در 1280 متر ساخته شده است. مصالح به کار رفته در آن خشت و گل است و به بزرگترین قلعه خشتی و گلی دفاعی ایران معروف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج آرامگاه علاءالدین

برج آرامگاه علاءالدین ( برج علاء‌الدوله ) متعلق به 'فخرالدین حسن علاءالدوله ودین بوده که در سدهٔ ۶۰۸ ه. ق ساخته شده‌است.
برج آرامگاهی (علاءالدوله) به صورت یک بنای منفرد در شمال مسجد جامع در کنار میدان اصلی شهر ورامین از توابع استان تهران واقع شده است.
این بنا شبیه گورهای سلطنتی است و ارتباطی با بناهای مذهبی نداشته است بلکه به این منظور ساخته می‌شده تا از تخریب جسد جلوگیری شود.
جنازه‌ها در این نوع بناها عمدتاً در سرداب نگهداری می‌شده و کمتر به دفن آن اقدم می‌شده است.
از نظر تاریخی بر اساس آنچه در کتیبه ذکر شده ((علاءالدوله )) در چهارم صفر 675 قمری در زمان سلطنت ایلخان مغول در گذشت و تاریخ اتمام آرامگاه سال 688 مقارن اواخر سلطنت ارغون خان بوده است .
چنان که از کتب انسان بر می‌آید نسب علاءالدوله به امام سجاد (علیه السلام)می رسد، حسن علاءالدوله و دین هم معلم بوده و هم یکی از حکام محلی بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]