بازار دیلم

بندر دیلم با جمعیتی بالغ بر 50 هزار نفر در حدود 200 کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
بندر دیلم به لحاظ همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات و کویت و تجارت بازرگانان و تجار این شهر با این کشورها و دیگر کشورهای آسیایی مثل چین و تایلند و سنگاپور، موقعیت خوب تجاری را فرهم آورده است .
نخستین آوازه این شهرستان تجارتی بودن آن است که از قدیم مردم این دیار به کار و فعالیت دراین زمینه مشغول بوده اند.
این شهرستان که در مجاور استان خوزستان می‌باشد،هر روز شاهد ورود کسانی است که جهت خرید از بازار دیلم دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بندر سی‌نیز

بندر سی‌نیز یا شی‌نیز بندری باستانی در بخش امام حسن کنونی واقع در شهرستان دیلم استان بوشهر بوده‌است که در ناحیه شمالی استان بوشهر میانه دو بندر مهروبان و جنابه (گناوه) دارد.
بندر سینیز یکی از محوطه‌های تاریخی – باستانی قسمت شمالی استان بوشهر است ، تل و تپه‌های بجا‌مانده از شهر تاریخی سینیز (شینیز) در بندر امام حسن و حومه (حصار ، گاودار ، بنه احمدون) است .
آثار خرابه‌هاى بندر سى‌نیز در حدود ۲۰ کیلومترى بندر دیلم در حوالى خور امام حسین که امروزه یکى از مراکز تأسیسات نفتى جنوب است، باقى مانده است. این منطقه تا سال ۳۲۱ هجرى قمرى که همزمان با آغاز شورش قرمطیان بود بندرى آباد و پررونق به شمار مى‌رفت. در این سال قرمطیان آن را ویران کردند و دیگر هرگز آبادانى پیشین خود را باز نیافت.
شهر و بندر کنونی امام حسن ، بر قسمت اعظمی از ویرانه‌های شهر و بندر باستانی شینیز یا سی نیز قرار دارد . بندر و خور امام حسن در بریدگی ارتفاعی قرار گرفته است که موقعیت اراضی پست آن برای بارگیری و حمل و نقل دریایی مناسب می‌نماید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه حصار

قلعه حصار قلعه‌ای تاریخی واقع در روستای حصار بخش امام حسن شهرستان دیلم از توابع استان بوشهر و حدود 110 سال قبل توسط آقاخان لیراوی حاکم دهستان لیراوی احداث شده است.
این قلعه یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است و بین سالهای ۱۲۹۵ تا۱۳۰۰ هجری قمری ساخته شده است
این ساختمان را آقاخان لیراوی به عنوان منزل شخصی و حصار نظامی استفاده می‌کرده
است و تا سال 1317 هجری شمسی همراه با عائله خود در این قلعه زندگی می‌کرد و از سال 1317 تا1319 که حکومت مرکزی او را به تهران احضار و بازداشت کرد، قلعه توسط احمدشاه خان و به نیابت از آقاخان نگهبانی و رتق و فتق امور آن انجام می‌گرفته است
مساحت قلعه 4000 متر مربع است ,چهار برج دارد که محل نگهبانی تفنگ چیان خارک بوده است. قلعه دارای 15 اتاق و یک حمام است که حمام دارای خزینه بوده و همیشه آب گرم داشته است.
پوشش سقف از بوریا و چوب بسیار محکمی به نام چندل جهت تیرپوش استفاده شده است.
اتاق‌ها از چوب ساج و از ملاطی محلی به نام چاری نیز استفاده شده است. در قسمت پایین ساختمان زیر زمین هایی درست شده که مخصوص مرغ و خروس و قسمتی مربوط به نگهداری گندم و جو برای سال آینده بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]