روستای باغان

روستای باغان در استان بوشهر از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی است. وجه تسمیه روستای باغان به دلیل وجودمرکبات وباغات فراوان ازجمله لیموترش ودرختان نخل درقدیم که اکثرمردم منطقه جنوب بامعضل خشکسالی وقحطی روبرو بوده اند می‌باشد.
روستای باغان دارای ۱۱رشته قنات است که یکی از این رشته قنات‌ها حیدرآباد این روستا است که با ۳۶۰ حلقه چاه از پرآب‌ترین قنوات ایران بشمار می‌رود ودارای چشم انداز بسیار زیبایی است.
روستای باغان با طبیعت زیبا و سرسبز، جنگل‌های طبیعی و بکر و باغ‌های گوناگون با درختان میوه همچون درختان انار، لیموترش، ترنج، خرماو بعضا لیموشیرین و انگور که از جوی‌های آب شیرین رودخانه باغان تغذیه می‌شوند بسیار دیدنیست.همچنین رودخانه قنطره(مند) نیز از کنار این روستا عبور می‌کند.
این روستا یکی از آبادترین و سرسبزترین مناطق در جنوب استان بوشهر است و با توجه به فراوانی آب شیرین تا سال‌های نه چندان دور یکی از گونه‌های بذر برنج مشهور به چمپا در این روستا کشت و جزو سبد غذایی مردم این دیار بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری بنگه دشتی

شهرستان دَشتی یکی از شهرستان‌های استان بوشهر ایران است، و شهر خورموج مرکز این شهرستان است.
شهرستان دشتی آثار گران‌بهای تاریخی زیادی دارد و 150 اثر تاریخی، طبیعی و مذهبی دارد که جایگاه ویژه‌ای در ثبت این آثار در فهرست آثار ملی کشور دارد.
تعدادی از این آثار ارزشمند نیز مانند سنگ‌های سد باستانی قنطره که به الفبای خلیج فارس شمالی معروف شده‌اند، استودان‌های درویشی، سنگ نگاره‌های چاه گاه، قنات باغان، آسیاب‌های آبی سرمک، شنبه،کاردنه، دشت پلنگ، لاور شرقی، قلعه لاور و رزم آباد برای ثبت در آثار ملی کشورمان به مرکز کشور ارسال شده است.
منطقه گردشگری بنگه دشتی یکی از زیبا‌ترین و کم نظیر‌ترین مناطق گردشگری وزیست محیطی در استان بوشهر است.
این منطقه در فاصله سه کیلومتری شرق شهر خورموج مرکز این شهرستان قرار دارد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج قلعه خورموج

برج قلعه خورموج (قلعه محمد خان دشتی) در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد.
برج قلعه خورموج از آثار باشکوه و تاریخی استان بوشهر است که در حال حاضر یکی از برج‌های آن باقی مانده‌است.
حدود ۱۵۰ سال پیش محمد خان دشتی حاکم دشتی قلعه‌ای ساخت که دارای چهار برج گلی بود و دیوارها و باروها گچی که به ارتفاع ۱۰تا۱۲ متر و با وسعت تقریبی ۱۲۰در۱۱۰ متر مربع بود.
قسمتی از این قلعه به نام قلعه محمدخان دشتی و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است.
بیست سال محمد خان در این قلعه حکومت کرد و سپس جمال خان دشتی در قسمت جنوب غرب آن قلعه ای گچی بسیار زیبا بنا کرد که تا کنون پا بر جاست .در اواسط دوره رضا شاه قلعه به تصرف ارتش درآمد و پس از تخریب قسمت مهم ساختمان ، تنها تنها برج جمال خان باقی ماند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

معبد کلات ( نیایشگاه مند - آتشکده مند )

در استان بوشهر و در شهرستان دشتی در دامنه کوه مند در فاصله 30 کیلومتری خورموج در جنوب روستای حیدری و غرب روستای وراوی و زایر عباسی و در ارتفاعات سنگی مشرف به بستر قدیمی رودخانه سیلابی، آثار حجاری‌هایی در دل صخره‌ای بلند وجود دارد که راه باریکی از سطح بستر رودخانه به سمت اولین مدخل آن در ارتفاع 60 متری کشیده شده است و با نام‌های معبد کلات ، نیایشگاه مند، آتشکده مند و آتشکده خورموج خوانده می‌شود. یک شاه نشین با یک سکوی میانی و یک سکوی افقی که در سمت راست شاه نشین قرار گرفته و یک اطاق قوسی با انحنای منظم که با سنگ و گچ و گل ساخته شده جالب توجه‌است. با توجه به وجود آثار آب انبار و بقایای درختانی از فاصله دویست متری پای کوه احتمال می‌رود در جلوی آتشکده میدانی وجود داشته و برای جلوگیری از نفوذ سیلاب‌های شدید در اطراف تپه، بندهای زیادی از سنگ و گچ ساخته بوده‌اند. بیش از نیم قرن پیش در جانب شمالی آتشکده و پشت کوه نیز آثار حفره‌ها و شاه نشین و درختانی وجود داشته‌است و از آنجا راهی به آتشکده منتهی می‌شده‌است که به مرور زمان بر اثر ریزش کوه آن آثار ازبین رفته‌اند. آتشکده از سه طبقه میانی یا اصلی، تحتانی و فوقانی تشکیل شده‌است که با هم ارتباط داشته و در عین ارتباط، نوع ساختمان هر یک با دیگری متفاوت بوده که گویا از هر یک از طبقات برای منظور خاصی استفاده می‌شده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]