امامزاده زین الشهدا

امامزاده زین الشهدا در سه کیلومتری شهر اهرم شهرستان تنگستان از توابع استان بوشهر و در مسیر جاده اهرم به خاییز از مناطق مهم گردشگری سیاحتی و زیارتی همه ساله میزبان عاشقان و محبان اهل بیت وسایر اقشار مختلف مهم در ایام سال است.
امام زاده زین الشهدا (ع) از زمانی که به سمت روستاهای حومه شهر اهرم در حرکت بوده در منطقه ای در غرب آستان مقدس توسط قاتل معروف ابویوسف ثقفی لعنت الله مجروح و در این مکان مقدس به شهادت می‌رسند که بدن آن حضرت توسط محبان اهل بیت (ع) به خاک سپرده می‌شود . هم اکنون این محل زیارتگاه و باب الحوائج حاجتمندان است به گونه ای که حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) از مراجع عظام تقلید در دیدار یکی از اهالی تنگستان به ایشان سفارش می‌کند بخاطر کهولت سن و عدم توانایی در سفر به تنگستان به نیابت از ایشان زین الشهداء (ع) را زیارت نماید، ایشان در معرفی بیشتر زین الشهداء (ع) می‌فرماید : این امام زاده از فرزندان امام علی بن الحسین زین العابدین (ع) است که در خاک تنگستان مورد احترام دوستداران اهل بیت پیامبر صل الله علیه و اله می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه بنیون

تنگه بنیون در منطقه خاییز در جنوب شرقی شهرستان تنگستان در استان بوشهر قرار دارد.این منطقه از شمال به رودخانه باهوش و ارتفاعات قلعه دختر ،از جنوب به ارتفاعات بیرمی ،از شرق به کوه سرخ و از غرب به اهرم محصور می‌شود.
کوه‌های خاییز از مجموعه رشته کوههای زاگرس است وبلندترین کوه منطقه بیرمی نام دارد که ارتفاع آن1950 متر می‌باشد.به این کوه بلندبام استان نیز گفته اند. وجود این کوه و همینطور وجود چشمه‌های آب شیرین کوه بیرمی باعث وجود آب وهوایی معتدل در این منطقه شده است .
ارتفاع متغیر این منطقه که از 150 تا 1950 متری را شامل می‌شود که سبب بوجود آمدن3 قسمت آب وهوایی متفاوت و منحصر به فرد گردیده که شاید در هیچ جای استان بوشهر این تنوع وجود نداشته باشد.
مناطق پست منطقه از ارتفاع 150 متری در بستر رودخانه فصلی رود شیرین در شمال غربی منطقه شروع می‌شود و تا ارتفاع 500 متری در تپه‌های مشرف به تنگه‌های بیرمی ادامه پیدا می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آبگرم اهرم

استان بوشهر به علت ساختار زمین شناسی خاصی که دارد منابع نسبتاً غنی از چشمه‌ها و آب‌های معدنی وجود دارد که چشمه آبگرم اهرم در شهرستان تنگستان یکی از این چشمه ها می باشد .
آب‌های معدنی این استان آب‌های کلر دار، گوگردی و کلر و سولفاته هستند و هر کدام دارای خواص درمانی متفاوتی هستند.
مهمترین چشمه‌ها و آب‌های معدنی استان بوشهر عبارتند از:
آبگرم دالکی ,آبگرم برازجان ,آبگرم خانیک ,آبگرم اهرم ,آبگرم میر احمد ,چشمه آبگرم قوچاک ,آبگرم نیکو ,آبگرم گنویه ,آبگرم میانلو
چشمه آبگرم اهرم در نزدیکى شهر اهرم در ۶۳ کیلومترى جادهٔ بوشهر به طرف بندرعباس قرار دارد و حدود ۲ کیلومتر مسیر فرعى خاکى تا رسیدن به مظهر چشمه فاصله دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری خاییز ( خائیز )

منطقه گردشگری خاییز ( خائیز ) در جنوب شرق شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان در استان بوشهر بین دو کوه بیرمی و کوه سرخ قرار دارد.
روستای خاییز با 42 هزار و 627 هکتار وسعت،یکی از روستاهای خوش آب و هوا و زیبا در استان بوشهر میباشد که در قدیم بعنوان اصلی‌ترین تامین کننده مرکبات و خرمای بوشهر،فارس و خوزستان بوده است.قرار گرفتن در بین دو کوه بنام بیرمی و کوه سرخ به این روستا نمایی زیبا بخشیده است.
فاصله روستای خاییز با اهرم حدود 20 دقیقه است و پنج روستای بنیون، گشی، مخدان، یخ و آشی به ترتیب ابتدا و انتهای خاییز را تشکیل می‌دهند و شغل اصلی مردم منطقه باغداری و دامداری است.
به تعبیر معتمدان و ریش سفیدان روستا ,خاییز، واژه ای تازی به معنای زیبایی است و به دلیل تنوع رنگ ها، طبعیت بسیار زیبا و موقعیت جغرافیایی ویژه روستا، این نام بر آن نهاده شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه شیرین بوشهر

رودخانه شیرین یک رود فصلی در شهرستان تنگستان واقع در استان بوشهر است که به طول 70 کیلومتر، ارتفاع سرچشمه 900 متر، ارتفاع ریزشگاه صفر و شیب متوسط 3/1 درصد که حوزه آن خلیج فارس و دریای عمان است. مسیر این رودخانه شمال باختری است و در مسیر خود از شهرستان‌های برازجان و بندر بوشهر عبور می‌کند. این رودخانه در ابتدا از کوه‌های سیاه و مورتلخی واقع در دهستان بوشکان و خور موج در 90 کیلومتری جنوب خاوری بندر بوشهر سرچشمه گرفته و با نام رودخانه اهرم از طریق دره خاوری کوه خور موج به سوی شمال باختری روان می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]