غار گوریک

غار گوریک در منطقه‌ی بوم بلند شاهزاده ابراهیم شهرستان دشتستان در استان بوشهر ، مشتمل بر چهار دهانه غار طولانی است که یکی از آنها به طول تقریبی یک کیلومتر طولانی‌ترین غار تونلی ایران نام گرفته و از یک طرف آن می‌توان وارد غار و از طرف دیگر خارج شد.
با عبور از دره نزدیک شاهزاده ابراهیم به طرف شمال و پس از طی کردن دشتی تپه ماهوری به دره‌ای که دهانه غار در آن واقع است می‌رسیم. غار در بستر دره واقع شده و ژرفای دره همسطح دهانه غار است.
جهت دره شمال به جنوب بوده در صورتی که دهانه غار در این دره رو به جنوب شرقی است و به این دره متصل می‌شود. در بارندگی شدید آب سیلاب‌های دره‌های منطقه بام بلند به این غار وارد شده و پس از عبور از غار به طرف زمین‌های پایین‌دست شاهزاده ابراهیم سرازیر می‌شود. دهانه اصلی این غار در ارتفاع ۲۸۰ متری از سطح دریا در منطقه بام بلند قرار دارد و بسیار وسیع به مساحت تقریبی آن ۷۰۱۰ متر است. ‏
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار شول

آبشار شول (تل سرکو ) در شهرستان دشتستان از توابع استان بوشهر و درفاصله حدود 5 کیلومتری از غرب جاده ارتباطی سعدآباد به وحدتیه و در مجاور جاده آسفالته دسترسی به روستاهای شول ( تل سرکو )و سیاه منصور و برروی رودخانه شاپور واقع گردیده است. مسیر دسترسی مربوطه تا آبشار هموار و آسفالته بوده که این مهم از ویژگی‌های منحصر به فرد این آبشار نسبت به زیرراه و فاریاب می‌باشد .
این سایت با توجه به محل استقرار آبشار که شامل دسترسی مناسب سواره و پیاده و همچنین طبیعت خاص آن دارای محدوده ای تپه ماهور و قسمتی از محوطه تخت و بدون شیب شامل محوطه سبزو حاشیه ورودخانه و نهایتاً آبشار که به صورت دایو طبیعی عمل می‌کند که روی هم رفته مجموعه ای از کاملترین سایت‌های گردشگری استان و حتی منطقه ای را شکل داده که در نوع خود بی نظیر است ضمناً هر کدام از خصوصیات منطقة فوق الذکر انتظارات اقشاری خاص از گردشگران را تامین می‌نماید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شلدان

روستای شلدان در شهرستان دشتستان در شمال استان بوشهر واقع شده است که مساحت آن به حدود دوازده کیلومتر می‌رسد. این روستا از شمال و شرق به دهستان اسیر، از غرب به دشت کناردان و مشک آویز و از جنوب به روستای چاه بالو و قلعه سرگاه ختم می‌شود. از لحاظ زمین شناسی و توپوگرافی شلدان بر روی یک دشت ساختمانی واقع شده که شمال و جنوب آن را دو رشته کوه موازی احاطه کرده‌است. ارتفاع این کوه‌ها نسبتا بریده و فرسایش یافته، زیاد نیست و از مارنهای آهکی گچی، نمکی و ماسه ای با شیب پنجاه تا هفتاد در صد تشکیل شده‌است.
آب و هوای منطقه بیابانی و گرم و خشک می‌باشد که قسمت‌های زیادی از خاک ایران از جمله جنوب فارس را شامل می‌شود. متوسط درجه حرارت به دست آمده با در نظر گرفتن موقعیت ارتفاعی و مختصات جغرافیایی حداکثر پنجاه درجه و حداقل تا صفر درجه سانتی گراد متغیر بوده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای رود فاریاب

روستای رود فاریاب نام روستایی در شهرستان دشتستان در 60 کیلومتری برازجان در استان بوشهر و نزدیک به خط مرزی با استان فارس است.
شاید کمتر روستایی در جنوب ایران به زیبایی روستای رود فاریاب باشد؛ طبیعت منحصر بفرد این روستا، آن را به یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی جنوب ایران تبدیل کرده است.
این روستا از جنوب به شهر تنگ ارم و از شمال به دهکده جمیله و از غرب به کوهای سر به فلک کشیده گیسکان و از شرق به کوهای کلشاخ محدود شده است.
رودفاریاب منطقه ٔکوهستانی است و هوایی گرم دارد,آب آن از چشمه تأمین می‌شود و محصولش غلات و خرما و مرکبات و میوه، و شغل اهالی زراعت و باغبانی و دامداری و صنایع دستی از قبیل گلیم و قالیبافی است.
این روستا دارای یک مرکز بهداشتی، یک کتابخانه، دو مدرسه ابتدایی، دو مدرسه راهنمایی، و دو دبیرستان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تنگ فاریاب

روستای تنگ فاریاب از توابع بخش ارم شهرستان دشتستان در 75 کیلومتری شمال برازجان در استان بوشهر قرار دارد .
این روستا در 12 کیلومتری غرب شهر تنگ ارم و در محدوده کوه کیسگان واقع است و یکی از روستاهایی است که دارای ظرفیت‌های بالا در جذب گردشگر است.
بخش ارم شهرستان دشتستان با دارا بودن جاذبه گردشگری و تاریخی یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری این استان محسوب می‌شود که در منطقه کوهستانی در فاصله 155کیلومتری شرق بوشهر واقع است.
وجود چشمه شیرین و گوارا، باغ و بوستان‌ها و مرکبات، کوه‌ها و تپه‌های سرسبز و پوشیده از درختان بنه کوهی، کلخنگ، بادام کوهی (الوک) و انواع گیاهان دارویی، وجود چندین آسیاب قدیمی در روستای تنگ فاریاب از جاذبه‌های زیبا و منحصر به فرد این روستا است.
این روستا دارای باغ‌های فراوان و زیبایی است که باعث تصفیه هوا و به وجود آوردن یک آب و هوای همیشه دلنشین شده است,راه این روستا آسفالت است و به خاطر همین معمولا،مخصوصا در ایام عید نوروز به شدت شلوغ می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار فاریاب

آبشار فاریاب در روستای رود فاریاب شهرستان دشتستان و در 50 کیلومتری شهر برازجان از توابع استان بوشهر واقع شده است.
آبشار رودفاریاب (چرمکی) که در شمال روستا واقع شده، طراوت و زیبایی جالب توجهی به محیط پیرامون بخشیده است. در نزدیکی آبشار باغ‌های لیمو و نخلستان، جلوه زیبایی از طبیعت را پدید آورده‌اند.
فاریاب معربکلمه‌ی پاریاب است پاریاب است که به معنی زمینی است که به وسیله آب قنات یا رود آبیاری می‌شود. این نام نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد.
این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌های منطقه فاریاب دشتستان،رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل می‌شود.
آبشار فاریاب و چشمه سارهای اطراف آن با توجه به دمای بالای استان و کم آبی در این منطقه،بسیار مهم تلقی می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوشک اردشیر

کوشک اردشیر در در منطقه بکر و خوش آب و هوای دشت پشت پر یا بزپر واقع در شهرستان دشتستان واقع شده است و یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.
این بنا معروف به کوشک اردشیر ساسانی است که در سالهای سلطنت اردشیر از 226 تا 240 میلادی بوده است.
کوشک با ارزش ساسانی در منطقه "پشت پر" واقع در شمالی‌ترین منطقه استان بوشهر یعنی در شمال منطقه دشتستان و جنوب شرقی شهرستان کازرون واقع شده است.
«کوشک اردشیر» بنایی باستانی ساسانی، با توجه به عدم کاوش و خاکبرداری علمی در این بنا، کاربرد، سازنده و یا صاحب بنا مشخص نمیباشد ولی با توجه به سبک معماری و شباهتهای آن به کاخ فیروز آباد فارس، به کوشک اردشیر معروف شده است.
این بنا با قلوه سنگ و با استفاده از ملات ساروج ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ سنگ سیاه

کاخ سنگ سیاه مربوط به دوره هخامنشی است، این کاخ تقریبا ًدر شمال خاوری استان بوشهر و 110 کیلومتری جنوب باختری کازرون، بر سر راه آسفالت شیراز به بوشهر، در شهرستان دشتستان به مرکزیت برازجان قرار دارد.
بقایای کاخ سنگ سیاه از مجموع کاخ‌های سه گانه امپراطوری هخامنشیان است
در شهرستان برازجان آثار و بقایای 3 کاخ هخامنشی به نام‌های کاخ چرخاب، کاخ سنگ سیاه (که در بین اهالی به کاخ نظرآقا شهرت دارد) و کاخ بردک سیاه وجود دارد.
این کاخ که در حاشیه رودخانه است بزرگی و عظمت کاخ شوش را داشت اما به دلایل نامعلومی نیمه تمام ماند. پس از آن معماران هخامنشی تصمیم می‌گیرند در فاصله 30 کیلومتری آن کاخ کوچکتر و زیبای بردک سیاه را بسازند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار چهل‌خانه ( غار چله خانه )

غار چهل خانه واقع در شهر سعدآباد از توابع بخش سعدآباد شهرستان دشتستان یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.
در شمال سعدآباد دشتستان بوشهر رشته کوهی است که مشرف به رودخانه شاپور است . در ارتفاعات این کوه تعدادی اطاق شبیه به غارهای صخره ای و حجاری شده دیده می‌شود که یک مجموعه‌ی بسیار زیبا را تشکیل می‌دهند . اندازه‌های داخلی آن‌ها در ابعاد گوناگونی است . به دلیل ضعف نوع جنسیت سنگ کوه بر اثر عوامل طبیعی و فرسایش مثل سیل دچار تخریب شده است . ورودی این دخمه به شکل ذوزنقه بوده و در داخل آن طاقچه هایی در اشکال مختلف تعبیه شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه دالکی

رودخانه دالکی از ارتفاعات دشت ارژن در غرب شیراز سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از کازرون و دریافت آب رودخانه‌های سرخون و شیرین رود به جانب جنوب غربی جریان و وارد شهرستان دشتستان در استان بوشهر می‌شود.
جغرافی نویسان قدیم از این رود به نام "رود اخشین" یاد کرده اند. رود دالکی پس از مشروب نمودن اراضی مزارعی، بی براه، سرقنات و دالکی به جریان خود ادامه داده و پس از وارد شدن آب چشمه‌های گوگردی که از کوه‌های مجاور آن سرچشمه گرفته و به آن سرازیر می‌شود در محلی به نام "چم درواهی" واقع در 15 کیلومتری شمال برازجان به رودخانه شاپور متصل شده و در نزدیکی روستایی به نام "رمله" به خلیج فارس می‌ریزد. این رود در قسمت علیا به جز درحوالی برازجان به دالکی شهرت دارد ولی پس از دریافت آب شاهپور، حله نامیده می‌شود. رود دالکی در مناطق کوهستانی پر تلاطم ولی در ناحیه هموار دشتستان نسبتا آرام است.آب آن به علت گذشتن از اراضی نمکی مایل به شوری است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]