امروز: جمعه، 8 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

دهکده توریستی مال قائد گناوه

دهکده توریستی مال قائد در فاصله کمتر از پانصد متری شمال شهر گناوه مرکز شهرستان گناوه در استان بوشهر قرار دارد.
این روستای توریستی بیش از چهار هزار نفر جمعیت دارد و دارای چشم اندازی دلپذیر و زیبا از چهار جهت است.
دهکده توریستی مال قائد در حال تبدیل شدن به شهر و پرجمعیت‌ترین روستای بخش مرکزی و شهرستان گناوه است و باید پیشینه این روستا را به بلندای پیشینه بندر گناوه دانست.
البته گناوه قدیم که از گدار خرگوشی شروع می‌شده به شمال قلعه قائد حیدر محدود می‌شده و هنوز مردم قدیم روستاهای اطراف اسم روستا را گناوه مال قائد (گناوه) می‌گویند؛ احتمالا مال قائد یکی از محلات گناوه قدیم بوده و مرکز آن به نام محال قائد که بعد تبدیل به مال قائد شده است.
این روستا از شمال به باغ‌های سرسبز و خرم مرکبات و نخلستان و روستای قلعه حیدر و از جنوب به روستای مال خلیفه، سربست و شهر گناوه منتهی می‌شود و چون بر بلندی واقع شده دارای چشم کاملا به شهر گناوه مشرف است.

تالاب حله

تالاب حله در شهرستان گناوه از توابع استان بوشهر سالانه پذیرای هزاران پرنده مهاجر و بومی است که زمستان خود را در این تالاب می‌گذرانند.
گونه‌های کمیابی از درنا، غاز خاکستری، فلامینگو، پلیکان پاخاکستری، چوب پا، نوک خنجری، اردک کله سبز، خوتکا، پرندگان‌نادری که درتالاب حله به وفور یافت می‌شوند.
در گذشته این تالاب مملو از گونه‌های مختلف پرندگان زیبا و کمیاب بود اما شکار غیرمجاز و بی‌رویه، جمعیت این پرندگان را کاهش داده‌است.
دیر نیست و هنوز هم تعداد زیادی از این گونه‌های ارزشمند و زیبای محیط زیست کشورمان دراین تالاب‌ها وجود دارند که همه باید درحفظ این زیبایی‌های خلقت تلاش کنیم.
بنا به اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، تالاب حله به عنوان یکی از گنجینه‌های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر کشور در فاصله ‪ ۱۰‬کیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد.

خانه‌های اعیانی سیراف

خانه‌های اعیانی سیراف در بندر سیراف یا (طاهری) از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان در شهرستان کنگان استان بوشهر در جنوب ایران واقع است. این بندر مرکز دهستان طاهری می‌باشد.
سیراف تاریخی باستانی دارد. در دورۀ پارت ها، در این بندر سکونت و تجارت وجود داشته است. در دورۀ ساسانی، شهر آن چنان وسعتی داشته که امروز، پس از نزدیک به دو هزاره، آثار یک شهر کامل را می‌توان دید.
سیراف دورۀ پارت و ساسانی از میان می‌رود؛ هم به دلیل زلزله‌های وسیع و هم به خاطر جابجایی مراکز قدرت در منطقه. پس از رواج اسلام در شمال خلیج فارس، سیراف دوباره وارد معادلات منطقه ای می‌شود و بازهم شکوفا می‌شود. اوج این شکوفایی، سده‌های سوم تا ششم هجری است. در میانۀ این دوران شکوفا، زلزله ای سنگین باعث ویرانی بندر می‌شود و زندگی در سیراف را اساساً تحت تأثیر قرار می‌دهد. زلزلۀ سال ۵۰۱ هجری، که به روایت برخی مورخان، ۱۵ روز پس لرزه‌های سنگین داشته، آخرین ضربه را به سیراف می‌زند. طبعاً این زلزله فقط حکم آخرین ضربه را داشت، چراکه قبل از آن، رقابت سنگینی بین سیراف و کیش در جریان بوده برای آن که مسیر شناورهای دریایی را به نفع خود تغییر دهند. در اواخر سدۀ پنجم هجری، هرچه سیراف به افول می‌گرایید، کیش به ترقی و پیشرفت خود می‌افزود. از اول قرن ششم هجری، سیراف برای حدود نهصد سال خاموش شد.

چشمه آب گرم میانلو

آدرس : چشمه آبگرم میانلو در شهرستان کنگان از توابع استان بوشهر واقع شده است .
آب و هوای استان بوشهر به طورکلی گرم (بیابان کناری) که در نواحی ساحلی گرم و نمناک و در قسمت‌های داخلی گرم و خشک است. میزان بارندگی دراستان بوشهر کم و متغیر است.
در استان بوشهر به علت ساختار زمین شناسی خاصی که دارد منابع نسبتاً غنی از چشمه‌ها و آب‌های معدنی وجود دارد.
آب‌های معدنی این استان شامل آب‌های کلر دار، گوگردی و کلر و سولفاته می‌باشند که هر کدام دارای خواص درمانی متفاوت و متنوعی هستند.
شهرستان کنگان در منتهی الیه جنوب شرق استان در نوار ساحلی خلیج فارس قرار دارد و از نقاط دیدنی استان بوشهر محسوب می‌شود.

بازار دیلم

بندر دیلم با جمعیتی بالغ بر 50 هزار نفر در حدود 200 کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
بندر دیلم به لحاظ همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات و کویت و تجارت بازرگانان و تجار این شهر با این کشورها و دیگر کشورهای آسیایی مثل چین و تایلند و سنگاپور، موقعیت خوب تجاری را فرهم آورده است .
نخستین آوازه این شهرستان تجارتی بودن آن است که از قدیم مردم این دیار به کار و فعالیت دراین زمینه مشغول بوده اند.
این شهرستان که در مجاور استان خوزستان می‌باشد،هر روز شاهد ورود کسانی است که جهت خرید از بازار دیلم دارند.

بندر سی‌نیز

بندر سی‌نیز یا شی‌نیز بندری باستانی در بخش امام حسن کنونی واقع در شهرستان دیلم استان بوشهر بوده‌است که در ناحیه شمالی استان بوشهر میانه دو بندر مهروبان و جنابه (گناوه) دارد.
بندر سینیز یکی از محوطه‌های تاریخی – باستانی قسمت شمالی استان بوشهر است ، تل و تپه‌های بجا‌مانده از شهر تاریخی سینیز (شینیز) در بندر امام حسن و حومه (حصار ، گاودار ، بنه احمدون) است .
آثار خرابه‌هاى بندر سى‌نیز در حدود ۲۰ کیلومترى بندر دیلم در حوالى خور امام حسین که امروزه یکى از مراکز تأسیسات نفتى جنوب است، باقى مانده است. این منطقه تا سال ۳۲۱ هجرى قمرى که همزمان با آغاز شورش قرمطیان بود بندرى آباد و پررونق به شمار مى‌رفت. در این سال قرمطیان آن را ویران کردند و دیگر هرگز آبادانى پیشین خود را باز نیافت.
شهر و بندر کنونی امام حسن ، بر قسمت اعظمی از ویرانه‌های شهر و بندر باستانی شینیز یا سی نیز قرار دارد . بندر و خور امام حسن در بریدگی ارتفاعی قرار گرفته است که موقعیت اراضی پست آن برای بارگیری و حمل و نقل دریایی مناسب می‌نماید .

روستای باغان

روستای باغان در استان بوشهر از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی است. وجه تسمیه روستای باغان به دلیل وجودمرکبات وباغات فراوان ازجمله لیموترش ودرختان نخل درقدیم که اکثرمردم منطقه جنوب بامعضل خشکسالی وقحطی روبرو بوده اند می‌باشد.
روستای باغان دارای ۱۱رشته قنات است که یکی از این رشته قنات‌ها حیدرآباد این روستا است که با ۳۶۰ حلقه چاه از پرآب‌ترین قنوات ایران بشمار می‌رود ودارای چشم انداز بسیار زیبایی است.
روستای باغان با طبیعت زیبا و سرسبز، جنگل‌های طبیعی و بکر و باغ‌های گوناگون با درختان میوه همچون درختان انار، لیموترش، ترنج، خرماو بعضا لیموشیرین و انگور که از جوی‌های آب شیرین رودخانه باغان تغذیه می‌شوند بسیار دیدنیست.همچنین رودخانه قنطره(مند) نیز از کنار این روستا عبور می‌کند.
این روستا یکی از آبادترین و سرسبزترین مناطق در جنوب استان بوشهر است و با توجه به فراوانی آب شیرین تا سال‌های نه چندان دور یکی از گونه‌های بذر برنج مشهور به چمپا در این روستا کشت و جزو سبد غذایی مردم این دیار بوده است.

منطقه گردشگری بنگه دشتی

شهرستان دَشتی یکی از شهرستان‌های استان بوشهر ایران است، و شهر خورموج مرکز این شهرستان است.
شهرستان دشتی آثار گران‌بهای تاریخی زیادی دارد و 150 اثر تاریخی، طبیعی و مذهبی دارد که جایگاه ویژه‌ای در ثبت این آثار در فهرست آثار ملی کشور دارد.
تعدادی از این آثار ارزشمند نیز مانند سنگ‌های سد باستانی قنطره که به الفبای خلیج فارس شمالی معروف شده‌اند، استودان‌های درویشی، سنگ نگاره‌های چاه گاه، قنات باغان، آسیاب‌های آبی سرمک، شنبه،کاردنه، دشت پلنگ، لاور شرقی، قلعه لاور و رزم آباد برای ثبت در آثار ملی کشورمان به مرکز کشور ارسال شده است.
منطقه گردشگری بنگه دشتی یکی از زیبا‌ترین و کم نظیر‌ترین مناطق گردشگری وزیست محیطی در استان بوشهر است.
این منطقه در فاصله سه کیلومتری شرق شهر خورموج مرکز این شهرستان قرار دارد

برج قلعه خورموج

برج قلعه خورموج (قلعه محمد خان دشتی) در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد.
برج قلعه خورموج از آثار باشکوه و تاریخی استان بوشهر است که در حال حاضر یکی از برج‌های آن باقی مانده‌است.
حدود ۱۵۰ سال پیش محمد خان دشتی حاکم دشتی قلعه‌ای ساخت که دارای چهار برج گلی بود و دیوارها و باروها گچی که به ارتفاع ۱۰تا۱۲ متر و با وسعت تقریبی ۱۲۰در۱۱۰ متر مربع بود.
قسمتی از این قلعه به نام قلعه محمدخان دشتی و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است.
بیست سال محمد خان در این قلعه حکومت کرد و سپس جمال خان دشتی در قسمت جنوب غرب آن قلعه ای گچی بسیار زیبا بنا کرد که تا کنون پا بر جاست .در اواسط دوره رضا شاه قلعه به تصرف ارتش درآمد و پس از تخریب قسمت مهم ساختمان ، تنها تنها برج جمال خان باقی ماند

امامزاده سلیمان

آدرس : استان بوشهر -  کنار جاده گناوه- دیلم - تل امامزاده، مرقد امامزاده سلیمان ابن‌علی
در کنار جاده گناوه- دیلم در محل تل امامزاده، مرقد امامزاده سلیمان ابن‌علی واقع شده است. این امامزاده گنبد عظیم کاشیکاری با قاعده بزرگ و سطح پلکانی و کاشیکاری به رنگ آبی تیره دارد که در بعضی نقاط آن کاشی‌های زرد و سفید نیز به کار رفته است. این امامزاده یک عمارت مستطیل شکل است. گنبد امامزاده و محل مقبره و رواق‌های متصل به آن در ضلع شرقی عمارت بنا شده‌اند. به سبک معمول در طرفین گنبد و محل مقبره یک اتاق بزرگ شبستان مانند و چند اتاق دیگر واقع شده است که کلاً جدید و فاقد تزئینات هستند.داخل حیاط، پلکانی به پای قاعده گنبد منتهی می‌شود.
گنبد دارای قاعده مدور به شعاع دو متر است. از اولین پله تا آخرین پله چهار متر و هفتاد و پنج سانتی‌متر است که به تناسب و به ترتیب از ارتفاع پلکان‌ها کاسته می‌شود.