زیارتگاه امامزاده علی صالح

زیارتگاه امام زاده علی صالح (ع) در بخش صالح آباد در جنوب استان ایلام و 45کیلومتری غرب شهرستان مهران قرار دارد.
امام‌زاده صالح (ع) فرزند عبیداللّه الاعرج فرزند حسین فرزند امام چهارم حضرت سجاد است.
وی از معاصرین حضرت امام موسى کاظم (ع) بوده است که همزمان با طغیان خلفاى عباسى به ایران هجرت نموده و در زمان امام رضا (ع) در محل صالح‌آباد به شهادت رسیده است.
امام‌زاده علی صالح از مشهورترین امام‌زاده‌های استان ایلام و غرب کشور است،
همسرش ام سلمه دختر عبدالله بن حسین الاصغر بن امام سجاد (ع) یعنی دختر عموی وی بوده است، ایشان مستجاب الدعوه بوده و صاحب کرامات است.
خادمین بقعه در گذشته از یک طایفه معین به نام باوه بوده اند اما به تدریج تعداد ساکنین آنجا زیاد شده و اکنون بخشی به نام صالح آباد در اطراف زیارتگاه قرار دارد .
معماری این امامزاده از عصر صفویه شروع و تا عصر قاجاریه ادامه داشته است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه و کاروانسرای قالوه گلان

آدرس : حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم - در مقابل تپه باستانی گلان - قالوه
قلعه و کاروانسرای قالوه گلان در محلی به نام قالوه در حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم و در مقابل تپه باستانی گلان در شهرستان مهران از توابع استان ایلام  واقع شده است. مساحت محدوده باستانی 2000 متر و دارای ابعادی به طول 40 متر و عرض 34 متر می‌باشد.
فاصله تا مرکز بخش 20 کیلومتر می‌باشد. نزدیکترین محل تامین آب مورد نظر رودخانه کنجان چم است. پوشش گیاهی سطح تپه و اطراف آن مرتعی و دارای زمین‌های کشاورزی است.
شرح اثر: به دلیل شرایط مساعد جغرافیایی خصوصا منابع آب ، زمین حاصلخیز برای استقرار مناسب بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار زینه گان

غار زینه گان در استان ایلام شگفتی است که در دل دشت منطقه گرمسیری بخش صالح آباد از توابع شهرستان مهران وجود دارد که همه ساله به ویژه در فصل تابستان میهمانان زیادی را به آنجا می‌کشاند.
اگر چه غار طبیعی زینه گان برای بیشتر مردم کشور ناشناخته مانده است اما زیبایی منحصر به فرد و شکل گیری این غار در دل منطقه ای گرمسیری از قابلیت‌های فراوانی برای جلب طبیعت گردان داخلی و خارجی برخوردار است .
در فصل تابستان با وجود گرمای بالای منطقه دشت صالح آباد به حدود 50 درصد بالای صفر می‌رسد، در میان غار زینه گان انگار باران می‌بارد و بوی سبزه و گلها در میان نیزارها روح و تن را به میهمانی می‌خواند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سنگ نوشته تخت خان

سنگ نوشته تخت خان مربوط به دوره قاجار است و در استان ایلام و در شهرستان مهران ، بخش صالح آباد، روستای بانروشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این مکان علاوه بر داشتن چشمه‌ی آب سرد و زلال به علت قرار داشتن در دامنه‌ی غربی کوه نخجیر از نظر دسترسی به شکار انواع حیوانات وحشی و هِیزم درختان بلوط از شرایط و مزیتهای بسیار مطلوبی برای استراحت و تفریحگاه والیان ایلام برخوردار بوده است.
تداوم استقرار خان والی و همراهانش هر سال به مدت طولانی در این مکان تخت خاتون (که به احتمال زیاد به لحاظ تعلق خاطر زیاد خان به یکی از همسرانش آنجا را " تخت خاتون " نامید) و بعدها به تخت خان تبدیل شد , باعث گردید که غلامرضاخان والی از فرصت استفاده کرده و دستور به نگارش کتیبه‌ی بزرگ و به یاد ماندنی خود در این مکان بنماید .
ارزش واهمیت این سنگ نوشته علاوه برزیبایی خط و متن آن دارای اطلاعات فراوانی است که از گذشته‌ی والی و کارهای عمرانی وی دست می‌دهد , چیزی که در سایر کتیبه‌ها تنها اشاره ای گذرا به آنها شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]