نقش‌برجسته گل گل ملکشاهی

نقش برجسته و کتیبه‌ی گل گل واقع در استان ایلام و در شهرستان ایلام یادگاری از حمله و تصرف این منطقه توسط سلسله‌ی آشوری در هزاره‌های قبل از میلاد است که در ضلع شمالی روستای گل گل بخش ملکشاهی و بر نمای شرقی صخره و به ارتفاع حدود 3 متر از زمین قرار دارد .

شکل عمومی کتیبه یک مستطیل به ارتفاع 135 سانتی متر و عرض 90 سانتی متر است که در وسط آن نقش نیم رخ و تمام قد پادشاه آشوری بصورت برجسته قرار دارد که کلاهی مخروطی و ردایی بلند تا روی پاها بر تن داشته و شمشیری حمایل نماد قدرتی به دست دارد که به علت تخریب شکل آن به درستی معلوم نیست . نزدیک پیشانی نیز تصویری تخریب شده قرار دارد که به همراه نماد دیگری در پشت سر پادشاه هلال ماه (؟) احتمالاً نمادهای خدایان و الهه‌های آسمانی باشند که به حمایت از پادشاه آشوری برخاسته و به او کمک نموده اند تا در جنگ پیروز شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کبیرکوه

رشته کوه‌های مرتفع و موازی کبیرکوه به طول 160 کیلومتر از شمال غربی تا جنوب شرقی استان ایلام را در برگرفته است.
کَبیرکوه به زبان محلی ( که ور ) خوانده میشود ، از ۲۰ کیلومتری شهر ایلام شروع شده و تا نزدیک اندیمشک در استان خوزستان ادامه دارد و قسمت پایانی این رشته کوه در منطقه کم ارتفاع حمرین به پایان می‌رسد.
بلندترین ارتفاع کبیرکوه منطقه ای به اسم "ورزرین" نام دارد که دارای سه هزار و 62 متر ارتفاع از سطح دریا است. کبیرکوه به عنوان یک منطقه حفاظت شده جنگلی تعیین شده و وسعت آن حدود 20 هزار هکتار است.
در کوه‌های استان ایلام از جمله کبیرکوه جلوه ها، زیبایی‌ها و گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی وجود دارد که بر ابهت این کوه بزرگ افزوده است.
یکی از نعمت‌های خدادادی در کوه ها، وجود گونه‌های درختی متنوع، گونه‌های گیاهی، فرآورده‌های کوهی که ارزش غذایی دارند و به شکل میوه هستند، است. در پایین این کوه بزرگ درختان مختلف با جلوه ای خاص و زیبا چیده شده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه سد چم

دریاچه سدچم واقع در استان ایلام در فاصله 27 کیلومتری جنوب شهر ایلام در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه آفتاب و چاویز قرار دارد.
این دو رودخانه پس از بهم پیوستن رودخانه کنجانچم بوجود می‌آورند که این رودخانه در ادامه مسیر در محل در ایلام با حوزه‌ای به مساحت 480 کیلومتر مربع سالیانه بطور متوسط 3167 مترمکعب در ثانیه (9/11 میلیون مترمکعب در سال) آبدهی دارد.
راه‌های دسترسی این سد از طرف شرق به روستای مهر و اما از بخش ملکشاهی و از طرف غرب به روستاهای ماربره و کان گنبد از بخش صالح آباد و از طرف جنوب به ارتفاعات ویژه در بند و از طرف شمال به روستای گل گل علیا از توابع شهرستان ایلام محدود می‌گردد که مساحت حوزه آبی سد آن در حال حاضر در سطح تراز 920 متر برابر با 255 هکتار می‌باشد.
ویژگیهای سد چم گردلان : این سد در بین ارتفاعات ویژه در بند و شاه نخجیر قرار گرفته که پیدایش و شکل گیری ویژه در بند به اوایل دوران دوم زمین شناسی با تریاس بالایی بر می‌گردد. در محدوده‌ی سد وضعیت ارتفاعات بین 600 تا 1800 متر از سطح دریان متغیر بوده و متوسط بارندگی در آن 685 میلی‌متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بانقلان و قلعه توت

روستای بانقلان نام روستایی در استان ایلام واز توابع بخش مرکزی شهرستان ایلام است که در دهستان ده پایین قرار دارد.
این روستا دارای کشتزارها و مزارع کشاورزی زیادی است ، در جنوب این روستا و در میان کشتزارها و باغهای کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی قلعه ای تاریخی به نام قلعه توت دیده میشود.
ارتفاع تپه از سطح زمینهای اطراف حدود 15 متر اندازه گیری شده است. امروز در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمی‌شود. بخش عمده بنا بر اثر فرسایش و تخریب تدریجی از بین رفته است.
در تپه تکه‌های متراکم سفال و ابزارهای سنگی دیده می‌شود. سفال‌های بدست آمده همگی بدون لعاب بوده و اکثراً دارای پوشش گلی نخودی و آجری است.
پخت سفال‌ها ناقص بوده و از مواد گیاهی، شن و ماسه برای شاموت آنها استفاده شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه قالقیران

کوه قلاقیران واقع در استان ایلام را به لحاظ جلوه‌ای طبیعی باید در زمره یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور به شمار آورد.
به لحاظ مردم‌شناسی کوه قلاقیران در ایلام از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به نوعی در ادبیات شفاهی نماد شهر ایلام به شمار می‌آید این کوه نماد طبیعی این استان است.کوه قلاقیران که به قولی معماران طرح اولیه میدان آزادی در تهران را از آن گرفته اند.
درگذشته یکی از تفریحگاه‌های مردم ایلام و شهرهای اطراف بوده است.هر کس که برای اولین بار قلاقیران را میبیند تصور میکند ساخته دست و مصنوعی است که در اشتباه است و کاملا طبیعی است.
قلاقیران به زبان محلی به معنی صدای کلاغ میباشد. محوطه باستانی اطراف کوه قلاقیران مربوط به دوره ساسانیان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان ایلام ،منطقه ششدار،دامنه جنوبی کوه قلاقیران واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره‌ی ثبت ۸۴۳۵ به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار بره زرد

غار بره زرد واقع در استان ایلام بر روی دیواره بره زرد در ارتفاعات سیوان بدره در فاصله‌ی 35 کیلو متری مسیر شهر ایلام به دره شهرقرار دارد
برای دستیابی به غار باید از طریق جاده خاکی مله پنجاب به باریکاب که فقط خودرو‌های کوهستان رو و شاسی بلند می‌توانند رفت و آمد کنند و در مقصد یعنی باریکاب ماشین پارک کنید و حدود 45 دقیقه کوهنوردی به غار می‌رسید .
مسیر دیگر جاده‌ی ایلام دره سهر است که در روستای زیفل یا پاکل گراب پیاده می‌شوید و پس از حدود 3 ساعت یا بیش‌تر کوهنوردی به غار بره زرد می‌رسید .
این غار دارای یک حو ضچه‌ی آبی ، پرده‌های سنگی ، صد‌ها ستون و مجسمه‌ی استالاکتیتی و واستالاگمیتی است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه والی ایلام

قلعه والی یکی از بناهای مهم دوره قاجاریه واقع در استان ایلام و در شهر ایلام است
بر اساس سنگ نوشته‌ای که بر دیوار ورودی قلعه نصب شده، این بنا در عهد قاجار و به دستور غلامرضاخان ابوقداره والی لرستان در سال ۱۳۲۶ قمری در محله ای بنام حسین آباد فیلی که به ده بالا مشهور بود ,ساخته شده و معمار آنرا حاج درویش علی کرمانشاهی و نظارت آن به معتمدالسلطان سید جوادخان سرتیپ والی زاده نسبت داده‌اند. همچنین در سنگ نوشته عهد قاجار در تخت خان نیز تاریخ بنا و سازنده آن مورد اشاره قرار گرفته‌است.
وی این محل و بنا را برای اسکان خود در فصل تابستان انتخاب کرده و آن را بر روی تپه ای نه چندان بلند احداث کرد و با توجه به آن ، ارتفاع فعلی کف حیاط از اطراف آن محدوده 5/3 تا 4 متر است.
قلعه والی یکی از بنا‌های فرهنگی-تاریخی عظیمی است که در ضلع شمالی خیابان پاسداران ایلام قرار دارد.
این بنا دارای قسمتهای متعدد چون حرم سرا،قسمت شاهنشین،اتاق آیینه و زندان در زیر زمین می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه ارغوان

هر ساله همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت ماه دره ارغوان واقع در شهر ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می‌شود زیرا ارغوانهای این دره و طبیعت بکر، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است. استان ایلام از آن دست استانهایی است که کمتر کسی اسم آن را برای مسافرت شنیده و مناظر طبیعی آن را دیده است اما این استان با آب و هوای کوهستانی و نیمه گرم، طبیعت، شهرها و مکان‌های دیدنی بسیاری که دارد ، در بسیاری از موارد از چشم گردشگران غیرحرفه‌ای پنهان می‌ماند.
ایلام از استان‌های جنگلی ایران است و به خاطر زیبایی طبیعتش از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می‌شود و دره ارغوان یکی از مکانهای تفرجی و دیدنی شهر ایلام است که با فاصله ۵ کیلومتر در شمال ایلام قرار گرفته است. هرساله همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت ماه، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می‌شود و ارغوانهای این دره و طبیعت بکر، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است. دره ارغوان یک دره پر آب و بسیار دیدنی پوشیده از بوته‌های ارغوان است. این دره که از دیرباز به واسطه وجود بوته‌های بسیار زیاد ارغوان بسیار معروف است، امروزه کمتر مورد توجه دوستداران و علاقمندان به طبیعت قرار می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی چغاسبز

پارک جنگلی چغاسبز واقع در استان ایلام یکی از فضاهای زیبا و دلنشین شهر ایلام می‌باشد و شرایط طبیعی مناسبی را جهت گذران اوقات فراغت فراهم آورده است.
این پارک با مساحت 4170هکتار، جنگلی طبیعی و بسیار بااهمیت و زیبا در کنار شهر ایلام به وجود آمده که در بخش قابل ملاحظه ای از آن، عملیات احیایی از قبیل جنگل کاری و بذرکاری صورت گرفته و از نادر پارک‌های جنگلی کشور است.
این منطقه فضای سبز طبیعی کم نظیری برای شهر بوده و هم کنترل کننده طبیعی تخریب و تجاوزات پیرامون شهر است.
فضای این پارک از شرق به غرب به بزرگراه امام حسین (ع) و فرودگاه و از جنوب به دره دَزوَن کوه چاله سیه و هرقوتگه منتهی می‌شود.
در این جنگل انبوه انواع درختان میوه و گونه‌های گیاهی دیده می‌شود.
این پارک جنگلی زیستگاه پرندگان کمیاب و زیبایی همچون بوتیمار نیز می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه تاریخی چوارقلا

آدرس : استان ایلام 12 کیلومتری غرب شهر چوار و 20 کیلومتری شهر ایلام بر سر راه چوار به نواحی مرزی با کشور عراق قرار دارد
قلعه‌ی تاریخی چوار (قلا)، در 12 کیلومتری غرب شهر چوار و20 کیلومتری شهر ایلام بر سر راه چوار به نواحی مرزی با کشور عراق واقع شده است.
مجموعه‌ی بناهای این دژ بر فراز و دامنه‌های ناهمواری که حدود 300 متر از زمین‌های پیرامونی ارتفاع دارد،ساخته شده است.
این قلعه به صورت دژی مستحکم ساخته شده است و شامل سه قسمت است: - بنای اصلی قلعه
دیوارهای جانبی و دیوارهای بلندی که از راس تپه تا سطح زمین‌های پیرامونی امتداد می‌یابند
ساختمان‌های داخل محوطه قلعه و برج‌های دیده بانی که به نظر می‌رسد همانند سایر قلعه‌های محدوده غربی زاگرس کاربرد نظامی داشته است.
موقعیت قلعه و سبک معماری بنا این نظر را تقویت می‌کند.
این اثر مهم تاکنون مورد بررسی و کاوش علمی قرار نگرفته است. مدیریت میراث فرهنگی استان اخیراً نسبت به شناسایی و مستند سازی آن اقدام نموده است که قدم آ‎غازین در جهت بررسی و پژوهش علمی آن تلقی می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]