امامزاده صورت بانو

بقعه امامزاده صورت بانو (س) در روستای گوراب نگل استان ایلام و از توابع شهرستان سیروان بنا شده و فاصله آن تا شهر لومار 7 کیلومتر است.
امامزاده سیده بانو را به عنوان اولین امامزاده زن در ایلام می‌توان نام برد ، بقعه این امامزاده قدیمی نیست و جدیدا ساخته شده است ، زیرا بر اثر تخریب حرم قبلی آن کمتر کسی از وجود این امام زاده خبر داشت و بر اساس روایتی که وجود دارد این امام زاده به خواب یکی از بزرگان محل آمده و از او خواسته تا حرم وی را درست کنند.
بنا به گفته معتمدین این روستا شجره نامه این امامزاده را از قم توسط مراجع ذی صلاح تهیه کرده و اقدام به ساخت بنا برای این بانوی بزرگوار کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده سرانی

منطقه حفاظت شده سرانی در فاصله 85 کیلومتری شمال سیروان از توابع استان ایلام و در منتهی الیه حدّ شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع شده است.
ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به 30 کیلومتر، با کشور ترکمنستان هم مرز است.
این منطقه دارای آب و هوای کوهستانی با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع می‌باشد و زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد.
این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص‌ترین قوچ اوریال، در تاریخ 27 تیر ماه سال 1350 توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، با عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد.
تعدادی روستا در حاشیه جنوب و جنوب غرب این منطقه وجود دارد که ساکنان آنها عمدتاً از کردهای کرمانج بوده و حرفه اصلی اغلب آنان دامداری است و تعدادی به کشاورزی و باغبانی مشغول هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه سازبن

شهرستان سیروان و چرداول یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله است .شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد.
با جدا شدن شیروان از این شهرستان , شیروان به شهرستان سیروان و بقیه شهرستان با نام چرداول نامگذاری شد.
از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده عبور رودخانه سیمره از شرق این منطقه‌است که در تمام فصول سال دارای اب فراوانی است.
این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود ودر این فصل پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار استان است.
تنگه‌ی سازبن در شمال روستای ورگچ واقع شده است و روستای ورگچ از توابع بخش سیروان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]