کویر ابوغویر

منطقه بیابانی ابوغویر که به کویر ابوغویر شهرت دارد، در جنوبی‌ترین قسمت استان ایلام و در شهرستان دهلران در نزدیکی مرز استانی خوزستان و کشور عراق قرار دارد،این منطقه در غرب روستایی به همین نام واقع شده است.
دسترسی به کویر ابوغویر از طریق جاده ارتباطی دهلران به اندیمشک، بخش "موسیان"، دهستان "دشت‌عباس"، جاده خاکی روستای ابوغویر امکان‌پذیر است. پس از گذشتن از زمین‌های کشاورزی بخش دشت‌عباس شهرستان دهلران کویری بکر در کنار روستای ابوغویر وجود دارد که به کویر ابوغویر معروف است.
این منطقه پوشیده از رمل‌های ماسه‌ای با پوشش گیاهی ضعیف است که قسمتی از آن نیز در کشور عراق واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه علی‌کش

تپه علی کش در شهرستان دهلران ، در ۷ کیلومتری غرب شهرک موسیان، در منطقه بیات استان ایلام واقع شده است.
وسعت تپه باستانی علی کش حدود 135 متر است و ضخامت لایه‌های باستانی آن به حدود هفت می‌رسد.
تپه علی کش در نیمه جنوب غربی دشت دهلران در مجاورت مردابهای فصلی قرار دارد
تپه تاریخی "علی کش" یکی از قدیمی‌ترین تپه‌های تاریخی کشور با قدمت هشت هزار ساله است و در آن می‌توان تاریخ اولیه انسانها را مشاهده کرد.
بین سالهای 1961 تا 1963 تپه علی کش توسط فرانک هول و هیئت همراه کاوش گردید. و نتیجه کاوش در کتابها و مقالات گوناگون ارائه گردیده است.
پس از این سالها به مدت نزدیک به 50 سال هیچگونه کار پژوهشی بر روی این اثر پیش از تاریخ به انجام نرسید
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار خفاش

غار خفاش در شهرستان دهلران از توابع استان ایلام قرار دارد و حدود یک کیلومتری از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.
این غار 255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد و به خاطر زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.
این غاردهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.
غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه‌های آبگرم معدنی دهلران

چشمه‌های آبگرم دهلران از نادرترین پدیده‌های طبیعی کشور هستند.
این چشمه‌ها با خواص درمانی و گوگردی در استان ایلام و در شمال و فاصله سه کیلومتری شهر دهلران بر دامنه ‏ارتفاع سیاه کوه نزدیک به غار خفاش قرار دارند.‏
با توجه به عبور جاده اصلی دهلران، اندیمشک از جنوب منطقه و همچنین واقع شدن شهر دهلران در این قسمت اکثر راه‌های ورودی از این جاده منشعب می‌گردد.
مهم‌ترین راه ارتباطی آثار طبیعی ملی دهلران، راه آسفالته شهر دهلران به تاسیسات چشمه‌های آب گرم شهرداری دهلران واقع در غرب منطقه است که به چشمه‌های آب گرم و غار خفاش دسترسی دارد.
دیگر راه‌های ارتباطی، فرعی و خاکی هستند که مهم‌ترین آنها عبارت است از جاده دهلران، چشمه‌های قیر که در قسمت جنوب شرقی منطقه قرار دارد.
چشمه‌های طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب برانگیزترین جلوه‌های طبیعی ‏شهرستان مرزی دهلران بوده که مقصدی زیبا و سحرانگیز برای گردشگران و بیماران بومی و غیر ‏بومی استان ایلام به شمار می‌رود.‏
این پدیده کم یاب دارای خواص فراوان در آب درمانی، میکرب کشی، مبارزه با بیماری‌های پوستی ‏بوده و اثر ضد قارچ دارد.‏
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]