تنگه کافری

وجود کوهستان‌های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت طبیعتی منحصر به فرد را در ایلام شکل داده است که بارز‌ترین آن در شکل گیری تنگ‌های متعدد و زیبا در اطراف این کوه دیده می‌شود.
در استان ایلام تنگ هایی وجو دارد که علاوه بر جاذبه ذاتی طبیعی خود ، در برخی از آن‌ها یادگارهایی از تاریخ و پیشینیان ما به چشم می‌خورد.
در 8کیلومتری شمال شهرستان بدره در جاده ایلام به بدره تنگه کافری واقع شده است.
رودخانه ای در این تنگه جریان دارد که پس از عبور از آن در شمال تنگه به رودخانه سیمره میریزد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و تنگه زرانگوش

روستای زرانگوش نام روستایی است که در شهرستان بدره واقع در 110 کیلومتری مرکز استان ایلام قرار دارد.
این روستا دارای تنگه ای به همین نام است ، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی واقع در تنگه زرانگوش از طریق جاده ای خاکی در روستا قابل دسترسی است و گردشگران می‌توانند این آثار را مشاهده کنند.
در همان آغاز جاده تنگه ای پر رمز و راز شروع می‌شود و تا آخر آن پر از عجایب طبیعی است که آثاری تاریخی نیز در آن قرار گرفته است.
تنگه زارنگوش که حدود دو کیلومتر است با ارتفاع بسیار زیاد دارای بیش از 12 آثار تاریخی و طبیعی است که بسیاری از آثار تاریخی آن از بین رفته است و زیر تخت سنگهای بزرگ دفن شده اند.
تنگه زرانگوش از نظر طبیعی و تاریخی منطقه ای کم نظیر است که طبق گفته کارشناسان در این تنگه آثار تاریخی با قدمت پیش از تاریخ وجود دارد که هم اکنون از بین رفته اند و این تنگه مجموعه ای کامل از آثار تاریخی و طبیعی است که حتی باید در سطح جهانی معرفی شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کلم

روستای کلم در میان کوهها و ارتفاعات کبیرکوه در 30 کیلومتری شمال غربی شهر بدره و جنوب شرقی استان ایلام واقع شده است
این روستا در یک دره سرسبز با میانگین ارتفاع 1500 متر از سطح دریا واقع شده و دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.
روستای زیبای کلم به دلیل طبیعت سرسبز و خنک بودن و آثار تاریخی تفریگاه بیشتر مردم استان در فصل تابستان بشمار می‌رود.
اطراف این رودخانه، باغ‌های انبوه و گسترده ای وجود دارد که مناظر بسیار چشم نواز و زیبایی ایجاد کرده اند. این باغها در فصول بهار و تابستان فضاهای بسیار دنج و آرامی، برای استراحت گردشگران و علاقمندان به طبیعت فراهم می‌آورند
در کنار روستا رودخانه کلم جریان دارد و طراوت و شادابی خاصی به آن میبخشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه لارت

تنگه لارت در شهرستان بدره از توابع استان ایلام واقع شده است, ارتفاع متوسط تنگه از سطح دریا در ورودی تنگه در حدود 990 متر و در انتهای تنگه در دامنه‌های کبیر کوه در حدود 1500 متر است.
این تنگه در قسمت پایانی شامل دو تنگه شرقی و غربی است که تپه ای بالای صخره ای با ارتفاع حدود 40 متر محل تلاقی تنگه هاست و شهر تاریخی لارت روی آن تپه احداث شده است بالاتر از قلعه ، قبرستان ساکنان آن مشاهده می‌شود که تاریخ جدید‌ترین قبرهای آن به سال 1114 قمری است و با توجه به این موضوع می‌توان گفت که قلعه تا 300 سال پیش مسکونی و آباد بوده و دارای دو دروازه جنوبی به سمت امام زاده پیر محمد و شمالی به سمت سر چشمه لارت قرار داشته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]