امامزاده حاجی حاضر

امامزاده حاجی حاضر (علیه السلام) در استان ایلام و در شهرستان ایوان ، بخش زرنه، 13 کیلومتری شمال غربی شهر ایوان، دهستان کلان، روستای حاجی حاضر در مسیر جادة ایوان به اسلام آباد واقع شده است. روایت شده که او از خادمین امام رضا (ع) بوده است و به علت انجام وظیفه سریع و درست و حضور به موقع در خدمت امام لقب حاضرگرفته است و نام اصلی وی سید محمدد می‌باشد. عده‌ای دیگر می‌گویند او از زمان‌های خیلی دور به همراه سید عبدالله به این منطقه اعزام شده و در این جا فوت نموده است. خبر دیگر حاکی از آن است که حاجی حاضر برادر امام رضا و فرزند امام موسی کاظم (ع) می‌باشد؛ ولی هیچ یک از اقوال فوق مستند تاریخی ندارد .
مصالحی چون؛ سیمان، آهن و میلگرد در بنا بکار رفته است و در بالای آن گنبدی با بتن ساخته شده است که توسط چهار ستون بر روی ضریح آهنی قرار گرفته است. در زیرطبقه اصلی، طبقه ­ای هم­کف ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تفرجگاه ییلاقی خوران

شهرستان ایوان جزو مناطق ییلاقی استان ایلام است و در حدفاصل ایلام و اسلام آباد و گیلان غرب قرار گرفته است.
تفرجگاه ییلاقی خوران ایوان نیز در استان ایلام در هفت کیلومتری این شهرستان واقع است.
شرایط بهینه زیست محیطی، کوهستانی بودن منطقه ایوان و مراتع بسیار و دسترسی آسان به دشت و کوهستان و وجود رودخانه‌های زیاد در این منطقه مخصوصا رودخانه عظیم و پر آب کنگیر باعث استقرارهای موقت و دائم بسیاری در طول دوران تاریخی در این منطقه شده است و همچنین گردشگاه ساکنان منطقه است .
منطقه تفریحی خوران ایوان در جنوب غربی دشت ایوان و در دامنه‌های کوه‌های شره‌زول قرار دارد ,این منطقه با انبوهی از درختان و زلالی از چشمه‌ساران یکی از مهمترین پارک‌های طبیعی استان به شمار می‌رود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

طاق شیرین و فرهاد

طاق شیرین و فرهاد در استان ایلام ،در 40 کیلومتری شرق شهر ایوان و 7 کیلومتری جنوب شرقی روستای چهل زرعی از توابع بخش زرنه و در نزدیکی جادهء ارتباطی ایوان _ سومار واقع شده است.
این بنا از نظر قرارگیری نسبت به جاده آسفالته در سطحی پایین‌تر و در ضلع غربی رودخانه کوشک که در تنگه جاری است قرار دارد.
طاق شیرین و فرهاد در انتهای تنگه یعنی جایی که عوارض طبیعی تنگه( صخره‌های دو طرف جاده) گسترده ترو از هم فاصله گرفته اند قرار دارد.
مصالح این بنا با معماری خاص و بی نظیری و بدون استفاده از ملات، روی هم چیده شده اند و مربوط به دوره ساسانیان است .
طبق گفته‌ها و روایت‌ها وقتی شیرین وفرهاد از این منطقه میگذشتند برای استراحت شبانه فرهاد کمتر از یک نیمه روز برای راحتی شیرین این بنا را ساخته و به همین دلیل اکثر مردم محل بخصوص ریش سفیدان این بنا را طاق شیرین می‌خوانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده سیاهگل

آتشکده سیاهگل در 25 کیلومتری شهرستان ایوان از توابع استان ایلام و در منطقه‌ای به همین نام در حاشیه جنوبی رودخانه پرآب کنگیر و با فاصله تقریبا ۷۰۰ متری آن قرار گرفته است.
آتشکده داخل دشتی کوچک قرار دارد که به احتمال زیاد در اطراف این آتشکده، منازل مسکونی زیادی وجود داشته‌است,زمین‌های حاصلخیز و آبرفتی اطراف آتشکده به احتمال زیاد وقف آن بوده‌است.
شهرستان ایوان در شمال غربی استان تنها شهرستان تمام کردنشین ایلام بوده که خاستگاه کردان کلهر است.
شهرستان ایوان غرب در میان سه کوه بانکول، شره زول و مانشت قرار دارد، که کوه مانشت یکی از قله‌های بلند رشته کوه زاگرس محسوب می‌شود.
این منطقه از شمال به گیلان غرب استان کرمانشاه و از جنوب به بخش چوار و از شرق به شهرستان شیروان چرداول و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود و از هر طرف با ارتفاعات محصور می‌شود.
آتشکده سیاهگل یکی از آثار دوره شکوهمند ساسانی است و پیشینه ای 1700 ساله دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]