امروز: جمعه، 8 اردیبهشت 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

زیارتگاه امامزاده علی صالح

زیارتگاه امام زاده علی صالح (ع) در بخش صالح آباد در جنوب استان ایلام و 45کیلومتری غرب شهرستان مهران قرار دارد.
امام‌زاده صالح (ع) فرزند عبیداللّه الاعرج فرزند حسین فرزند امام چهارم حضرت سجاد است.
وی از معاصرین حضرت امام موسى کاظم (ع) بوده است که همزمان با طغیان خلفاى عباسى به ایران هجرت نموده و در زمان امام رضا (ع) در محل صالح‌آباد به شهادت رسیده است.
امام‌زاده علی صالح از مشهورترین امام‌زاده‌های استان ایلام و غرب کشور است،
همسرش ام سلمه دختر عبدالله بن حسین الاصغر بن امام سجاد (ع) یعنی دختر عموی وی بوده است، ایشان مستجاب الدعوه بوده و صاحب کرامات است.
خادمین بقعه در گذشته از یک طایفه معین به نام باوه بوده اند اما به تدریج تعداد ساکنین آنجا زیاد شده و اکنون بخشی به نام صالح آباد در اطراف زیارتگاه قرار دارد .
معماری این امامزاده از عصر صفویه شروع و تا عصر قاجاریه ادامه داشته است

قلعه و کاروانسرای قالوه گلان

آدرس : حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم - در مقابل تپه باستانی گلان - قالوه
قلعه و کاروانسرای قالوه گلان در محلی به نام قالوه در حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم و در مقابل تپه باستانی گلان در شهرستان مهران از توابع استان ایلام  واقع شده است. مساحت محدوده باستانی 2000 متر و دارای ابعادی به طول 40 متر و عرض 34 متر می‌باشد.
فاصله تا مرکز بخش 20 کیلومتر می‌باشد. نزدیکترین محل تامین آب مورد نظر رودخانه کنجان چم است. پوشش گیاهی سطح تپه و اطراف آن مرتعی و دارای زمین‌های کشاورزی است.
شرح اثر: به دلیل شرایط مساعد جغرافیایی خصوصا منابع آب ، زمین حاصلخیز برای استقرار مناسب بوده است.

غار زینه گان

غار زینه گان در استان ایلام شگفتی است که در دل دشت منطقه گرمسیری بخش صالح آباد از توابع شهرستان مهران وجود دارد که همه ساله به ویژه در فصل تابستان میهمانان زیادی را به آنجا می‌کشاند.
اگر چه غار طبیعی زینه گان برای بیشتر مردم کشور ناشناخته مانده است اما زیبایی منحصر به فرد و شکل گیری این غار در دل منطقه ای گرمسیری از قابلیت‌های فراوانی برای جلب طبیعت گردان داخلی و خارجی برخوردار است .
در فصل تابستان با وجود گرمای بالای منطقه دشت صالح آباد به حدود 50 درصد بالای صفر می‌رسد، در میان غار زینه گان انگار باران می‌بارد و بوی سبزه و گلها در میان نیزارها روح و تن را به میهمانی می‌خواند.

امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع)

مقبره امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) معروف به «پیر کتک» در استان ایلام و در ۲۵ کیلومتری شهر ملکشاهی در انتهای دره پر آب و با صفای «گز» قرار دارد.
وی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است ، به گفته اهالی منطقه در گذشته مقبره امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) به‌صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ای سنگ‌چین بود که ساختمان جدید آن در سال 1375 توسط سازمان اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت 50 متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد.
اعتقاد مردم به ایشان باعث شده که بقعه متبرکه امامزاده سید محمد ابو‌چماقین(ع) در ایام مختلف سال پذیرای زائرین، مسافران و گردشگران از نقاط مختلف استان حتی کشور باشد؛ امکاناتی نظیر زائرسرا، مغازه و .. در مجاورت این بقعه متبرکه وجود دارد.

امامزاده صورت بانو

بقعه امامزاده صورت بانو (س) در روستای گوراب نگل استان ایلام و از توابع شهرستان سیروان بنا شده و فاصله آن تا شهر لومار 7 کیلومتر است.
امامزاده سیده بانو را به عنوان اولین امامزاده زن در ایلام می‌توان نام برد ، بقعه این امامزاده قدیمی نیست و جدیدا ساخته شده است ، زیرا بر اثر تخریب حرم قبلی آن کمتر کسی از وجود این امام زاده خبر داشت و بر اساس روایتی که وجود دارد این امام زاده به خواب یکی از بزرگان محل آمده و از او خواسته تا حرم وی را درست کنند.
بنا به گفته معتمدین این روستا شجره نامه این امامزاده را از قم توسط مراجع ذی صلاح تهیه کرده و اقدام به ساخت بنا برای این بانوی بزرگوار کرده اند.

منطقه حفاظت شده سرانی

منطقه حفاظت شده سرانی در فاصله 85 کیلومتری شمال سیروان از توابع استان ایلام و در منتهی الیه حدّ شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع شده است.
ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به 30 کیلومتر، با کشور ترکمنستان هم مرز است.
این منطقه دارای آب و هوای کوهستانی با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع می‌باشد و زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد.
این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص‌ترین قوچ اوریال، در تاریخ 27 تیر ماه سال 1350 توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، با عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد.
تعدادی روستا در حاشیه جنوب و جنوب غرب این منطقه وجود دارد که ساکنان آنها عمدتاً از کردهای کرمانج بوده و حرفه اصلی اغلب آنان دامداری است و تعدادی به کشاورزی و باغبانی مشغول هستند.

کویر ابوغویر

منطقه بیابانی ابوغویر که به کویر ابوغویر شهرت دارد، در جنوبی‌ترین قسمت استان ایلام و در شهرستان دهلران در نزدیکی مرز استانی خوزستان و کشور عراق قرار دارد،این منطقه در غرب روستایی به همین نام واقع شده است.
دسترسی به کویر ابوغویر از طریق جاده ارتباطی دهلران به اندیمشک، بخش "موسیان"، دهستان "دشت‌عباس"، جاده خاکی روستای ابوغویر امکان‌پذیر است. پس از گذشتن از زمین‌های کشاورزی بخش دشت‌عباس شهرستان دهلران کویری بکر در کنار روستای ابوغویر وجود دارد که به کویر ابوغویر معروف است.
این منطقه پوشیده از رمل‌های ماسه‌ای با پوشش گیاهی ضعیف است که قسمتی از آن نیز در کشور عراق واقع شده است.

تپه علی‌کش

تپه علی کش در شهرستان دهلران ، در ۷ کیلومتری غرب شهرک موسیان، در منطقه بیات استان ایلام واقع شده است.
وسعت تپه باستانی علی کش حدود 135 متر است و ضخامت لایه‌های باستانی آن به حدود هفت می‌رسد.
تپه علی کش در نیمه جنوب غربی دشت دهلران در مجاورت مردابهای فصلی قرار دارد
تپه تاریخی "علی کش" یکی از قدیمی‌ترین تپه‌های تاریخی کشور با قدمت هشت هزار ساله است و در آن می‌توان تاریخ اولیه انسانها را مشاهده کرد.
بین سالهای 1961 تا 1963 تپه علی کش توسط فرانک هول و هیئت همراه کاوش گردید. و نتیجه کاوش در کتابها و مقالات گوناگون ارائه گردیده است.
پس از این سالها به مدت نزدیک به 50 سال هیچگونه کار پژوهشی بر روی این اثر پیش از تاریخ به انجام نرسید

غار خفاش

غار خفاش در شهرستان دهلران از توابع استان ایلام قرار دارد و حدود یک کیلومتری از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.
این غار 255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد و به خاطر زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.
این غاردهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.
غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است

آتشکده موشکان

شهرستان چرداول در شمال استان ایلام ، بین کوه‌های بسیار زیبای "لنه" و "چرمین" قرار گرفته و قدمت آن به دوره ساسانی بر می‌گردد. بیش از ۱۸۰ اثر تاریخی در این شهرستان قرار دارد که حکایت از قدمت دیرینه این منطقه دارد.
شهرستان چرداول با وجود آثار بسیار زیبای تاریخی و طبیعی مثل آتشکده موشکان یکی از مهمترین کانونهای گردشگری استان ایلام است.
آتشکده موشکان در مرکز شهرستان قرار دارد و مربوط به دوره ساسانیان و اسلامی است.
روستای موشکان در میان کوه‌ها قرار گرفته و آب و هوای معتدل و خشک دارد.