آبشار تونو ( قره نو )

آبشار تونو یا قره نو در شرق روستای جزینان دربند،واقع در هفت کیلومتری شمال شهر طالقان و در نزدیکی رودخانه حسبان در استان البرز واقع است.این آبشار از مسیر روستای بزج نیز قابل دسترسی می‌باشد.ارتفاع این آبشار دو پله ای و زیبا در حدود پنجاه متر است.آثار گسل بزرگی در صخره‌های اطراف آبشار به خوبی مشهود است.
روستای جزینان در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا از روستاهای بخش میان طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای هرنج از سمت شرق با روستای خسبان از سمت جنوب با روستای پردسر و از سمت غرب با روستا ی با کولج بالا همجوار میباشد.روستای جزینان یکی از روستاهای بزرگ طالقان میباشد.
جزینان از به هم پیوستن چند بخش اصلی از جمله: ده ،نازرو ، باغان و اون دست باغان و... تشکیل شده است که در ده ، قسمتی از نازرو و باغان جمعیت ساکن هستند و خانهایی ویلایی وجود دارد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار سوهان

آبشار سوهان از آبشارهای استان البرز است که در ۲۵ کیلومتری غرب شهر طالقان و ۴ کیلومتری شمال غربی روستای سوهان قرار دارد.
این آبشار در میان اهالی روستا به «چره» معروف است زیرا در گویش مردم روستای سوهان واژه چره به معنای آبشار و محلی است که آب از بالا به پایین می‌ریزد. البته اگر ارتفاع آب کم باشد، به آن چرنا می‌گویند.
برای شروع حرکت ابتدا به شمال روستا می‌رویم که به آن اوبار می‌گویند. در این محل جوی آبی روان است که به سمت سرچشمه آن حرکت می‌کنیم.
نهر آب روستا، از منطقه هفت چشمه جاری می‌شود. مسیر رفتن به هفت چشمه کاملا هموار و بسیار زیبا است که در سمت چپ باغات مختلف و سمت راست تپه قرار دارد.
بعد از رسیدن به هفت چشمه، به سمت چپ تپه زلکان قرار دارد که با شیب تندی، باید از آن بالا رفت. در بالای تپه زولکان، روستاهای اطراف و دیواره سد طالقان و دریاچه پشت آن، کاملا قابل دیدن می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای میر

روستای میر از بزرگترین روستاههای پایین شهرستان طالقان در استان البرز محسوب می‌شود. فاصله تهران تا میر ۱۵۲ کیلومتر است که ۱۰۰ کیلومتر آن بزرگراه تهران - قزوین است و ۴۳ کیلومتر آن که به سمت شمال بزرگراه است آسفالت گردیده است و حدود ۱ کیلومتر آن جاده خاکی است.میر در لغت به معنی بزرگ و از نظر لغوی مخفف امیر نیز آمده است.
هوای خنک و دور از هرگونه آلودگی و صدا ، آبهای گوارای چشمه‌ها ، مناظر زیبای باغها ، کوهها و مزارع و مراتع در این روستا و همچنین ارتباط بیشتر با اقوام و دوستان موجب شده تا اهالی خصوصا در ایام تابستان جهت استراحت و تجدید قوا و تضمین سلامت خود به این روستا آمد و شد نمایند.
در قدیم مردم پایین طالقان از این روستا عبور کرده و از راه مالرو (( گردنه سلمبار)) به تنکابن ( شهسوار) می‌رفتند. غالبا اهالی این روستا املاک متعددی در دیگر روستاههای پایین طالقان ، میان طالقان و روستاههای الموت داشته اند. در حقیقت مرکز بزرگان پایین طالقان غالبا در میر بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده هارون

بقعه امامزاده هارون مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان طالقان از توابع استان البرز ، روستای جوستان واقع شده است .وی هارون بن موسی فرزند موسی کاظم و برادر علی بن موسی است.
امامزاده هارون در بیست وسوم ماه رجب سال ۱۶۰ هجری قمری در شهر مدینه چشم به دنیا گشود. ایشان فرزند موسی بن جعفر امام هفتم شیعیان وششمین فرزند از اولاد آن امام است نام مادر او ام ولد بود. وی مدت ۲۰ سال از عمر خود را در مدینه سپری کرد پس از هجرت علی بن موسی الرضاامام هشتم شیعیان از مدینه به سمت خراسان، او نیز همانند دیگر خاندان بنی هاشم به جهت اشاعه مذهب تشیع، محیط نا امن مدینه را به مقصد ایران ترک نمود .امامزاده هارون ابتدا به شیراز واز آنجا به اهواز وقم مهاجرت کردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

محوطه باستانی لمبران

شهرستان طالقان از شهرستانهای استان البرز است و محوطه باستانی لمبران یکی از جاذبه های دیدنی این شهرستان محسوب میشود ,منطقه کوهستانی طالقان در 90 کیلومتری کرج مرکز استان البرز ، دره کوهستانی و بزرگی بین دو رشته کوه واقع در طرفین آن و از غرب ارتفاعات کندوان جاده کرج به چالوس تا 40 کیلومتری شرق قزوین گسترده است.این شهرستان از سه بخش پایین طالقان، میان طالقان و بالا طالقان تشکیل شده است.
منطقه طالقان علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی بیشمار ، اندیشمندان ، نویسندگان و عارفان بسیاری را در خود پرورانده و به جامعه ایران معرفی کرده است . در این بین منطقه لمبران یکی از نقاط باستانی حوزه طالقان بوده و با توجه به آثار و اشیا بدست آمده از این محوطه ، قدمت آن را حداقل به هزاره اول قبل از میلاد می‌رساند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده زکریا

میراش یکی از روستاهای شهرستان طالقان می‌باشد. این روستا در شمال غربی استان البرز و به فاصله 140 کیلومتری از شهر تهران قرار دارد.آستان امامزاده زکریا (علیه السلام) در روستای میراش واقع شده است.
نسب ایشان به امام موسى کاظم (ع) مى رسد،مقبره این امامزاده در جنوب و در مدخل ورودی روستای میراش قرار دارد. مسجد روستای میراش در جوار صحن امامزاده قرار گرفته و گورستان روستا با حصاری که به دور آن کشیده شده است با مساحتی در حدود 4000 متر مربع بصورت حیاط امامزاده و مسجد در آمده و درختان بلند داخل این حیاط محیط بسیار مناسبی را برای استراحت فراهم می‌آورد .این بقعه سابقا داراى ضریح چوبى و دارای ارزش تاریخى بود ولی هم اکنون یک ضریح مطلا بر روی آن قرار گرفته است. گنبد آن مطابق معمارى محلى رک (مخروطی)و فاقد گلدسته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گته ده

روستای گته ده از روستاهای پرآب و آباد شهرستان طالقان از توابع استان البرز میباشد.
خانه‌های این روستا عمدتا با ملات گل وسنگ احداث شده است و از بیرون به صورت خشکه چینی جلوه می‌نماید و اکثر خانه‌های اصیل این روستا مخروبه شده و به جای آنها خانه‌های جدید احداث شده است .
در مرکز روستا دو خانه مخروبه وجود دارد که به نظر می‌رسد از خانه‌های اعیانی دوره قاجار بوده است . در میان خانه‌های ویرانه و در محل هایی از کوچه‌های روستا که بنا به ضرورت اهالی حفاری صورت گرفته سفالهای نخودی و قرمز و نقش استامپی و زیرلعاب از دوران تاریخی و مختلف اسلامی یافت شده اسکه همگی آنها حکایت از استقرار دایم جمعیت در این روستا می‌نماید .
قبرستان تاریخی در فاصله 200 متری غرب روستای گته ده وجود دارد که انبوه سنگ قبرهای موجود درآن حکایت از گستردگی و تعداد امواتی می‌کند که در قرون متمادی در آن دفن شده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار آسکان

برای دیدن آبشار آسکان در شهرستان طالقان از توابع استان البرز باید به مسیر گردشگری که به روستای گته ده منتهی می‌شود بروید ، آنجا سه راهی است که راهی به روستای گراب و درانتها به روستای آسکان دارد.
اگر بخواهید به کنار آبشار بروید پس از عبور از میان درختانی که در کنار هم روییده‌اند به آبشار آسکان می‌رسید.
این آبشار در فصول سرد حالتی یخ زده به خود میگیرد که بر جذابیتهای آن می‌افزاید.
در این منطقه زیبا مسیرهای پیاده روی موجود است که گردشگران علاقه وافری به گذر از آن دارند.
در مسیر جاده طالقان که از آزادراه تهران-قزوین جدا می‌شود، پس از صعود به گردنه بلندی که بالاتر از ابراهیم آباد قرار گرفته، دره زیبای طالقان نمایان می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ایستا - ( منتظران )

روستای ایستا در شهرستان طالقان از توابع استان البرز شاید به جرات بتوان گفت مرموزترین روستای ایران است.
در این روستا عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و... برای آنان معنا و مفهومی ندارد.
مردمان روستا متمول هستند و از طریق فروش زمین‌های پدری شان در تبریز روزگار می‌گذرانند.
هیچ گونه خدمات دولتی از جمله آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و ...دریافت نمی‌کنند. اهالی روستا شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی‌آیند.
دو دلیل فقهی «صحت تفسیر در آفرینش خداوند» و «حرمت تشبه به کفار» به شدت مورد تاکید و عمل آنان است.
کودکان روستا برای علم آموزی به مدارس طالقان نمی‌روند بلکه به سبک سنتی و مکتب خانه ای با فراگیری دروس همانند و اجابت و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید با سواد می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار کرکبود

آبشار کرکبود واقع در کر کبود یکی ازچندین روستای منطقه طالقان بوده که در غرب استان البرز قرار دارد، کرکبود روستایی است در شمال شرقی مرکز طالقان وبه فاصله ۵ کیلومتری از آن که وجه تسمیه آن تیرگی و کبودی صخره‌های اطراف این روستا است که به کرکبود معروف است.
آبشار کرکبود با ارتفاع ۱۵ متر از کوه‌های شمالی طالقان سرچشمه گرفته ودارای خروجی آب فراوانی است که پس از گذر از دره ای عمیق به رودخانه شاهرود می‌پیوندد.
در کنار آبشار و در زیر صخره‌های کوه حفره هایی به صورت دکه‌های مجزا در آورده بودند . در این جایگاهها خوشنویسان،نویسندگان و قرآن نویسان، قرآن و منابع دیگر اسلامی و ادبی را می‌نوشتند .
در ضلع شرقی و غربی دره صخره ای وجود دارد که ارتفاع متوسط آن بین 30 تا 50 متر می‌باشد . راه ورودی به محل آبشار از سینه کش ارتفاعات غربی دره است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]