امروز: جمعه، 29 شهریور 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/12 1396

روستای قهرود در چهل کیلومتری شهر کاشان و در میان رشته کوه‌های مرتفع کرکس استان اصفهان در منطقه‌ای خوش‌آب و هوا قرار گرفته است. این روستا از شمال با شهر قمصر، از جنوب غربی با کامو و رچقاده، از مشرق با روستای ابیانه و از شمال غرب با روستای قزاآن همسایه می‌باشد.
قهرود از زمستان‌های بسیار سرد و تابستان خنک یا آب و هوایی مطبوع برخوردار است. این روستای زیباٰ علاوه بر برخورداری از جاذبه‌های طبیعی بکر و با ارزش به دلیل واقع شده در مسیر راه شمال به جنوب کشور و مردم خونگرم و مهمان نواز همواره مورد توجه مسافران داخلی و خارجی قرار گرفته و در سفرنامه‌های خود به وصف قهرود پرداخته‌اند.
آثاری از دوران قبل از اسلام در قهرود کشف شده که این احتمال را قوت بخشیده که قهرود دارای موقعیت قابل توجهی در ایران باستان بوده است. در دواران اسلامی بر رونق این روستا افزوده شد.
یکی از قدیمی‌ترین آثار باقی مانده تا به امروز، مسجد "کله" است. از همان آغاز، اسلام را تشیع و ولایت اهل بیت پذیرفت و به دلیل موقعیت کوهستانی و قرار داشتن در مسیر اصلی، ملجا تعدادی از امام‌زادگان شد. این قضیه دشمنان بر آن داشت برای دستگیر آن بزرگوران، بارها به قهرود لشکر کشی کنند. البته اهالی قهرود از معرقی و تحویل این مهمانان بزرگوار، خودداری می‌کردند. این امر باعث بروز جنگ‌های متعدد از جمله در منطقه آل شهدا شد.
این دهکده زیبا در یکی از دامنه‌های مرتفع سلسله جبال(کوه رود)‌واقع شده و از این جهت قهرود که معرب کهرود است نامیده می‌شود. دهستان قهرود علاوه بر مزایای طبیعی آب و هوای مطبوع ییلاقی و میوه‌های گوارا و شاداب چون از قدیم الایام در مسیر شاهراه مرکز و استانهای جنوبی واقع گشته مشهور می‌باشد. مخصوصا از دوره‌ی صفویه به بعد که جهانگردان بیگانه شرح و وصف آن را در سفرنامه‌های خود آورده و به برخی از خصوصیات آنجا اشاره نموده اند.
در این روستا یک قبرستان قدیمی و دو مسجد کله و مسجد امام علی وجود دارد.
این مسجد دارای در ورودی بزرگ و منبت کاری با کتیبه و لوحه‌های به هم بسته معتبری می‌باشد که روی آن با خطوط کوفی و ثلث و نسخ آیاتی از قران کنده شده، و در کتیبه دور چهارچوبه هم نام و القاب بانی و سازنده‌ی مسجد را که در سال هفتصد هجری به پایان رسانیده چنین شرح می‌دهد:
« امر بناء المسجد.. . الصدر الامام العالم الملک الفاضل و الخطباء مفخر القضات مفتی العصر نعمان الزمان قدوه المشایخ و المحققین تاج المله و الدین عبدالواحد بن الصدر السعید الامام ملک العلماء والافاضل افتخار العراق خاتم الزمان نجم المله و الدین محمد ابن المرحوم السعید ملک العلما زین الحاج والحرمین نجم المله والدین علی بن الصدر السعید ملک الاکابر و الفضلاء مفخر القضاه مفتی الفرق زین الحاج الحرمین رشید الدین احمد این محمد بن عبدالله ابن علی القهرودی غفرالله ذنوبهم العبد الضعیف محمد بن علی بن حبیب الله سنه سبع مائه»
روی یک لنگه در نیز نوشته شده:
« سال هجری رسیده بود به ذال» = 700
این در و کتیبه‌های اطراف آن،قدیمی‌ترین اثر تاریخ داری است که در محوطه کاشان سالم و بی عیب و نقص به جای مانده است.
دیوارهای اطراف این صفه و درگاه نیز با کاشی‌های کوکبی شش پرالوان که در حاشیه‌ی آنها هم آیات قران نوشته شده تزیین شده است. همچنین محراب مسجد با همین نوع کاشی پوشیده شده و بر لوحه کاشی نوشته دار بالای آن نیز تاریخ سته وثلاثین و سبع مائه (736) خوانده می‌شود. بنای تاریخی دیگر قهرود کاروانسرای شاه عباسی آنجاست که با اندک تغییراتی به صورت اولیه باقی مانده و اطاقهای آن مورد استفاده می‌باشد.
سد قهرود :
معماران سدساز ایران برای مهار کردن فشار آب سد، برجهایی با سنگ و ساروج از کف رودخانه تا انتهای فوقانی آن می‌ساخته اند که در فاصله‌های معینی از ارتفاع برج با سوراخهای افقی به مخزن آبگیر سد مربوط می‌گردید، و داخل این برج با پله‌های حلزونی شکل تا کف رودخانه به آسانیرفت و آمد می‌شد و بند بانان از داخل این سد به اقتضای فصل و ضرورت می‌توانستند سوراخها را باز و بسته کنند.
اما در سد قمصر این تفاوت و امتیاز مشاهده می‌شود که به جای یک برج که معمول همه سدهای قدیم ایران بوده است، دو برج با فاصله از یکدیگر بنا شده است و این خود بزرگترین راز فن معماری این سد می‌باشد که در طول قرن‌های متمادی و بیش از سدهای قدیمی دیگر ایران مورد استفاده و بهره برداری بوده است.
این سد در دوازده کیلومتری جنوب شرقی قریه قهرود در میان دره‌ی عمیقی که دو رشته کوهسار را به فاصله‌ی کمی از یکدیگر جدا می‌کند با سنگ و ساروج ساخته شده.
طول دیوار آن سی و شش گز و عرض آن بیست گز از کف دره به بالا می‌باشد . نقشه و طرح ساختمان این سد نیز ماند بند قمصر می‌باشد. دیوار جلو و آبگیر آن عمودی کامل ساخته شده ولی دیوار پشت سد دارای شیب تندی می‌باشد. وسط دیوار چاهی به شکل دو لوله داخل یکدیگر ساخته اند و اطراف لوله داخلی با یک رشته پلکان به پایین سد با تونلی مربوط می‌شودکه دریچه بند و بست آب هم در آنجا ساخته شده و چاه وسط را علاوه بر رسانیدن نور به پلکان مارپیچی شکل ان، جهت جلوگیری از فشار آب به داخل تونل تعبیه نموده اند.
قهرودی‌ها مردمی پرتلاش و متعصب نسبت به توسعه روستای خود هستند به همین دلیل در کنار بخش کشاورزی که اکثر فعالیت مردم روستا را شامل می‌شود برای جلوگیری از مهاجرت احتمالی و ایجاد اشتغال اقدام به تاسیس کارخانه‌های متعددی کرده‌اند که علاوه بر ایجاد اشتغال برای مردم روستا، جوانان جویای کار روستاهای مجاور را هم به خود جذب کرده‌است. تولید پوشاک، صنایع رنگرزی، تولید کارتن، کارخانه تولید سنگ از جمله این صنایع می‌باشد.
بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده از تعداد هفت صد و سی و شش نفر جمیعت روستا در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج تعداد دویست و هفتاد و هشت نفر معادل 37.8 درصد شاغل بوده اند.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود