تنگه ظلمات

تنگه ظلمات در شهرستان کاشان از توابع استان اصفهان یکی از جاذبه‌های طبیعی فوق العاده کویر است که هنوز ناشناخته است. شاید همین ناشناخته بودن آن به جذابیت آن بیافزاید، اما مساله ای که وجود دارد این است که برای رسیدن به این منطقه نیازمند یک بلد محلی و مهم‌تر از آن نیازمند کسب مجوز از سازمان محیط زیست است.
تنگ ظلمات در جنوب شرقی پارک ملی کویر واقع در غرب کویر مرکزی ایران در استان اصفهان قرار دارد. این مکان در اثر فرسایش آبی و بادی تشکیل شده است. تنگه جهتی شمالی جنوبی دارد و طول آن در حدود 2 کیلومتر است. این تنگه در انتهای مسیری که از ارتفاعات پارک ملی کویر سرچشمه می‌گیرد تشکیل شده است.
در قسمت شمالی ارتفاع دیواره‌ها کوتاه‌تر و با حرکت به سمت جنوب ارتفاع آنها افزایش می‌یابد، به نحوی که در بعضی از نقاط تا حدود 30 متر نیز قابل مشاهده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قزاآن

روستای قزاآن در استان اصفهان و در پنج کیلومتری جنوب غربی قمصر شهرستان کاشان واقع شده است. قزاآن سردترین روستای کاشان می‌باشد و آب و هوای بسیار دلپذیر دارد.
زبان مردم فارسی و نژاد آنان آریایی و مذهب آنان تشیع است و شغل اکثر اهالی قالی بافی و کشاورزی می‌باشد.
گلاب و آلوچه و سایر میوه‌ها از جمله محصولات این روستا می‌باشت که از نظر کیفیت بی نظیر یا کم نظیر است.
مزارع روستا عبارتند از : بیشه - جلالی - چنبه - موشانه - محله پایین - اسبچال - روخانه رود - چالوه - دشت ده - علوی - معین الدین - ورساجه - زمیانه - سربرتیره - تیره پایین - تیره بالا - میشان - اوپرنگ -دشت لایسفید - دره عبدالله - لیماره - دره کنده - دره میرزا - تخت یپه - دره فراخه - چاه ذغال - پلنگستان - لاچناره - بنگهوزه - پارسنگ - رضاآباد - حسنگان - کبودر - محسن آباد - سربیشه - ورندون - پاگدارجور - قلعه دختر - جوره - گرگش - اندل و غیره.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قهرود

روستای قهرود در چهل کیلومتری شهر کاشان و در میان رشته کوه‌های مرتفع کرکس استان اصفهان در منطقه‌ای خوش‌آب و هوا قرار گرفته است. این روستا از شمال با شهر قمصر، از جنوب غربی با کامو و رچقاده، از مشرق با روستای ابیانه و از شمال غرب با روستای قزاآن همسایه می‌باشد.
قهرود از زمستان‌های بسیار سرد و تابستان خنک یا آب و هوایی مطبوع برخوردار است. این روستای زیباٰ علاوه بر برخورداری از جاذبه‌های طبیعی بکر و با ارزش به دلیل واقع شده در مسیر راه شمال به جنوب کشور و مردم خونگرم و مهمان نواز همواره مورد توجه مسافران داخلی و خارجی قرار گرفته و در سفرنامه‌های خود به وصف قهرود پرداخته‌اند.
آثاری از دوران قبل از اسلام در قهرود کشف شده که این احتمال را قوت بخشیده که قهرود دارای موقعیت قابل توجهی در ایران باستان بوده است. در دواران اسلامی بر رونق این روستا افزوده شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مناره زین الدین

مناره زین الدین در شهرستان کاشان از توابع استان اصفهان را خواجه زین‌الدین، برادر خواجه عماد‌الدین محمود در دوره جهانشاه قراقوینلوی در نیمه دوم قرن نهم هجری قمری بنا کرده است. در کنار این مناره خانقاهی نیز ساخته شده که امروزه چیزی از آن به جا نمانده و به جای آن مسجدی احداث شده است.
این مناره در حال حاضر با نیمی از ارتفاع اولیه در خیابان ملا حبیب الله شریف ( دروازه اصفهان ) واقع شده استو. در حوالی سال هزار و سیصد و پنج به دستور شهردار وقت کاشان و با پرداخت مبلغی معادل یک هزار تومان به معمار چیره دستی به نام حاج حسینعلی، حدود بیت و چهار متر از ارتفاع این مناره تخریب شد. حال آنکه معمار سازنده اولیه مناره تعمدا آن را به صورت خمیده ساخته بود. در بعضی از قسمت‌های بدنه بیرونی مناره، با استفاده از کاشی‌های فیروزه‌ای، در محیط مناره نوار کمربند مانندی ساخته شده بود که تا بهار هزار و سیصد و نود و یک برجا بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه دستمالچی

قدمت خانه دستمالچی به دوره پهلوی اول بر می‌گردد که در استان اصفهان خیابان محتشم، کوچه درب گلدان شهر کاشان قرار گرفته است.
بنای خانه دستمالچی از جمله خانه‌های قدیم کاشان می‌باشد که فاقد بخش‌های اندرونی و بیرونی می‌باشد. معماری بنا به صورت چهار طرف ساخت بوده و از فضاهای مهم معماری این خانه می‌توان به سرداب، شاه نشین، ایوان تابستانی و حوض‌خانه اشاره نمود. این خانه دارای تزئینات رسمی بندی ساده گچی در ایوان و طاقچه‌ها می‌باشد.
بنای خانه دارای یک حیاط بزرگ بوده که سه مجموعه فضایی مهم در سه جبهه جنوب غربی، جنوب شرقی و شمال غربی آن قرار گرفته اند. جبهه شمال غربی که مهم‌تر از بقیه جبهه‌ها به نظر می‌رسد دارای ارتفاع معادل دو طبقه و از دیگر جبهه‌های حیاط بلندتر می‌باشد. این مجموعه دارای یک ایوان وسیع با شاه نشین می‌باشد که از طریق دو کفش کن با دو اتاق در طرفین خود در ارتباط می‌باشد. در طبقه دوم این اتاق ها، دو اتاق دیگر وجود دارد که مانند دو اتاق پایین از یک طرف به حیاط و از طرف دیگر به کفش کن‌های مجاور ایوان باز می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره ملا محسن کاشانی

آدرس : استان اصفهان - شهر کاشان - خیابان ملامحسن فیض - خیابان شهید اسلامی تبار شهر کاشان - مقبره ملا محسن کاشانی
مقبره ملامحسن فیض کاشانی، در خیابان ملامحسن فیض و خیابان شهید اسلامی تبار شهر کاشان واقع شده است. ایشان عالم و دانشمند قرن یازدهم هجری قمری بودند که در کاشان دیده به جهان گشوده و در سن هشتاد و چهار سالگی، در بیست و دوم ربیع‏ الثانی سال هزار و نهصد و یک هجری قمری دار فانی را وداع گفته و در این مکان که در واقع منزل و باغ آن مرحوم بوده به خاک سپرده شده اند. ایشان مولف حدود دویست و سی جلد کتاب می‌باشد که از معروف‌ترین آن کتاب وافی و صافی است که تفسیر سُور قرآن کریم و نقل احادیث می‌باشد.
این مکان هم اکنون مساحتی بالغ بر هزار متر دارد و دور تا دور آن حجره و زائرسرا جهت رفاه حل زایرین از قدیم ساخته شده که هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار مزار ملامحسن فیض کاشانی آرامگاه دختران و پسران و پدر و مادر ایشان و همچنین همسر وی که دختر ملاصدرا می‌باشد قرار گرفته اند که داخل سردابه پایین مزار می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه چهل دختران

آدرس : استان اصفهان ، شهرستان کاشان ، فین بزرگ ، محله ماداب - بقعه چهل دختران
بقعه چهل دختران در واقع حکایت پناهنده شدن چهل دختر از سادات بنی هاشم از ترس اعمال جور و ستم و پناه آوردن آنها در این مکان می‌باشد که بر اساس گفته و اعتقاد اهالی ، در این مکان به امر الهی غایب شده اند طوری که هیچ کس دیگر آنها را بعد از ورود به اینجا ندیده است. در داخل بقعه بصورت نمادین مقبره ای با حفاظ فلزی قرار گرفته که مورد توجه زایرین می‌باشد. در داخل بقعه هیچ گونه آثار هنری و تزیینی از جمله گچ کاری و کاشیکاری و یا آیینه کاری مشاهده نمی‌شود و ساختمان بقعه بسیار ساده و بدون تزیین رخ می‌نمایاند. مردم و اهالی برای برآورده شدن حاجاتشان در این مکان به راز و نیاز می‌پردازند.
صحن حیاط محوطه‌ی دور تا دور بقعه ، مساحتی بالغ بر هزار متر دارد و مساحت خود بقعه دویست متر می‌باشد. این مکان دارای گنبد و مناره ایی نمی‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شاهزاده ابراهیم فین

شاهزاده ابراهیم فرزند موسی بن جعفر (ع) می‌باشد که آرامگاه ایشان در فین شهرستان کاشان از توابع استان اصفهان واقع شده است. بقعه معتبر و قدیمی این امامزاده درجنوب کاشان در مسیر خیابان امیر کبیر کاشان قرار دارد که قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد .
صحن مصفا ،ایوان کاشیکاری مزین به نقاشی مناظر و آبنما و درختان سرو سر به فلک کشیده وگنبد وگلدسته‌ها فضای زیبا و مفرحی را به وجود آورده است . در دو طرف صحن حجره‌های مختلفی قرار دارد که آرامگاه خانوادگی اهالی فین کاشان می‌باشد. حرم دارای دو درب ورودی در شمال وجنوب بوده که روی درب آن عبارت (انا مدینه العلم وعلی بابها) نوشته شده است. امامزاده گنبد مخروطی شکل دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حبیب موسی

قدمت بقعه امامزاده حبیب موسی در شهرستان کاشان از توابع استان اصفهان به دوران سلجوقی باز می‌گردد. محراب کاشی نفیسی که اواسط قرن هفتم توسط هنرمندان خاندان ابوطاهر کاشانی برای این بقعه ساخته شده است در موزه دوران اسلامی تهران نگهداری می‌شود.
در زمان صفویه به خصوص شاه عباس اول به دلیل این که دودمان صفویه را از اولاد این امام زاده می‌دانستند به این بقعه توجه خاصی می‌شد. بر اساس وصیت شاه عباس اول، او را در این بارگاه دفن کردند که مدفن او در کنار رواق، به وسیله سنگ بزرگ و خوش نقش زیبائی مشخص می‌باشد.
این بقعه دارای صحن زیبائی بوده که مدفن یکی از علماء معمار کاشان یعنی مرحوم آیت الله میر سید علی یثربی نیز در این صحن می‌باشد. این بقعه در کوی پشت‌مشهد کاشان قرار گرفته و از زیارتگاه‌های معتبر و قدیمی به شمار می‌آید که در زمان شاه‌عباس اول، به علت انتساب این امامزاده به دودمان صفویه، مورد توجه بسیار قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده پنجه شاه ( هارون بن موسی )

امامزاده پنجه شاه واقع در شهرستان کاشان از توابع استان اصفهان از سده‌های نخست اسلامی محل زیارتی مهمی به شمار می‌آمده است. این بنا از زمان‌های دور از تحصن گاه‌های مطمئن بوده و چنانچه مجرمی به این محل پناهنده می‌شد، هیچکس جرات نمی‌کرد او را به زور از این مکان بیرون بیاورد.
تاریخ ساخت این بنا به دوران سلجوقی باز می‌گردد، ولی اکثر تزئینات داخل آن در دوران قاجار انجام شده است. این بنا که گفته می‌شود مکان دفن یکی از فرزندان امام موسی کاظم است، دارای گنبدی مخروطی شکل با صحن و بارگاه و ایوان و رواق‌های متعدد و یک ضریح بزرگ چوبی می‌باشد.
در بالای دریچهٔ ضریح کتیبه‌ای از نقره نصب شده ویک بیست شعر به خط نستعلیق روی آن نوشته شده است. مناره‌ای که در کنار سردر شمال صحن قدیم امامزاده است تنها قسمت باقیمانده از دوران سلجوقی می‌باشد، هر چند که هنگام مرمت اخیر نمای اولیهٔ آن نیز تغییر یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]