آب معدنی سرخ فریزهند

آب معدنی سرخ فریزهند در روستای فریزهند در شهرستان نطنز قرار گرفته است این روستا یکی از ۷۰ روستای شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان می‌باشد . این روستا در فاصله ۱۹ کیلومتری پاسگاه پل هنجن (واقع در جاده قدیم نطنز) در آخرین ده قرار گرفته است .
منطقه کوهستانی و سرسبز و آب و هوای خنک آن و همچنین بافت قدیمی ساختمانهای آن از ویژگیهای این روستا می‌باشد که همه ساله گردشگران زیادی را در ایام تابستان جذب می‌کند .در فاصله ای اندک از روستا بر بالای تپه ای نه چندان بلند، چشمه هایی از آب معدنی سالهاست که از دل کوه می‌جوشد؛ چشمه هایی که به آب سرخ مشهور است و هر یک املاح و خواصی متفاوت دارد. گفته می‌شود آب این چشمه از دسته آب‌های بی کربناته مخلوط همراه باگاز است و برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش ،کبد و مجاری صفرا، معده و روده ای و بیماریهای تغذیه میتواند موثر باشد.به سبب وجود املاح آهن درترکیبات آن، در ازدیاد تعداد گلبولهای قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه، در درمان انواع کم خونی مؤثر است .
سرازیر شدن آب از چشمه‌ها و تشکیل رسوب در مسیر حرکت آب پدیده ای زیبا را بر روی تپه‌ها خلق کرده است.کندن کفش به هنگام راه رفتن بر روی رسوبات ساده‌ترین اقدامی است که می‌تواند از تخریب بیشتر این پدیده جلوگیری کند.
کوه کرکس نیز از جاذبه‌های مهم این منطقه می‌باشد . کوه کرکس در جنوب غربی شهرستان نطنز واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۳۸۹۵ متر می‌باشد . کوه کرکس ...مشاهده کامل متن از جمله کوههای بلند در مرکز ایران می‌باشد . بر همین اساس در همه فصول ورزشکاران کوهنورد زیادی برای فتح این قله به این منطقه می‌روند . کوه کرکس از جمله کوههای زیستگاه حیوانات نیز می‌باشد.

Add comment

عکس خوانده نمی شود