مصلی نائین

ساختمان مصلی نائین از آثار جالب و قابل توجه شهر نائین در استان اصفهان است که تا چند سال پیش باغ وسیع ومشجر آن تفرجگاه مردم درایام تعطیل بوده است و بقعه داخل آن نیز زیارتگاه نائینی‌ها بشمار می‌رفت .
گنبد زیبای مصلی روبه روی گنبد امامزاده سلطان سید علی واقع شده و خیابانی این دو محل بهم ارتباط میدهد .
عمارت مصلی مدفن سید نور بخشی بزرگ سلسله نور بخشیه است مزار این عارف مشهور روبروی درب ورودی باغ مصلی قرار گرفته و سنگ مرمری با تاریخ ۹۵۳ هجری بر مزار او نصب شده است .
در وسط باغ مصلی مقبرهای به صورت هشت گوش با اتاقهای قرینه وبه صورت چهار ایوانه واقع شده که گنبد بسیار زیبایی از کاشی به رنگ آبی بر روی آن خودنمائی می‌کند .
در زیر این گنبد آرامگاه حاج عبد الوهاب نائینی فرزند حاج عبد القیوم واقع شده که در سال ۱۲۱۲هجری در این محل درگذشته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه میل

کوه میل یکی از قله‌های رشته کوه مارشنان از ارتفاعات کوه‌های مرکزی ایران می‌باشد. دامنه جنوبی این کوه به بخش کوهپایه و دامنه شمالی آن به شهرستان نائین در استان اصفهان ختم می‌شود.
دامنه جنوبی متعلق به دهستان جبل و دامنه شمالی متعلق به دهستان لای مزیک شهرستان نائین می‌باشد که در ارتفاع سه هزار و سی و پنج متری واقع شده است. جنوب شرقی کوه میل به روستای ماری ختم می‌شود. راه روستایی کجان به علون آباد، این کوه را از کوه کاجستان که در شمال غربی قرار گرفته جدا می‌کند و از جمله بلند‌ترین کوه‌های کوهستان مارشنان محسوب می‌شود.
این کوه از طرف شرق به کوه کلاغ مرتبط می‌باشد. میزان بارندگی سالیانه کوهستان بیتن صد تا دویست میلیمتر می‌باشد و جزو مناطق خشک به شمار می‌آید. میانگین دمای سالیانه این کوه بین ده تا بیست درجه می‌باشد و از نظر زلزله خیزی، مناطق مرتفع آن جزو پرزیان و دامنه‌های آن جزو نیم زیان محسوب می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه عاشورگاه ( محمدیه )

قلعه عاشوراگاه ، از معروفترین بناهای دوره زردشت در استان اصفهان می‌باشد و بالای کوهی مشرف بر محمدیه که قدمت آن قرن‌ها پیش از بوجود آمدن شهر نائین است واقع شده. عاشورگاه تقریبا از تمام نقاط محمدیه و از جاده نائین به انارک دیده می‌شود. به طوری که به محض ورود به محمدیه نخستین بنایی که به چشم می‌خورد قلعه عاشورگاه است.
بنا بر موقعیت سوق‌الجیشی این قلعه احتمالا از آن به عنوان دژی دفاعی استفاده می‌شده‌است. راهزنان فرهنگ، بارها به این قلعه دستبرد زده و اشیاء عتیقه فراوانی از آن به یغما برده‌اند، به همین دلیل در قلعه فعلاً بسته می‌باشد. با این همه، شکوه این قلعه چندان است که تماشای آن از جای‌جای محله محمدیه روح را بر می‌انگیزد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده عباس آباد

منطقه حفاظت شده عباس آباد در شهرستان نائین در شرق استان اصفهان قرار گرفته است ، این منطقه از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ و از زیستگاه‌های منتخب پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است.
علاوه بر یوزپلنگ آسیایی جمعیت‌های قابل توجهی از گونه‌های کمیاب و در خطر انقراض کشور از جمله گربه شنی، شاه روباه، هوبره،جبیر، زاغ بور و بحری در آن زیست می‌کنند.
از دیگر ویژگی‌های منطقه عباس آباد شامل کوهستان‌های ییلاقی در کویر، ذخیره گاه سمدارانی همچون قوچ و میش و کل و بز و پل ارتباط زیستگاه‌های فعلی و منتخب یوزپلنگ می‌باشد. این منطقه تیپ‌های زیستگاهی مختلفی همچون ارتفاعات و کوه ها، نواحی کوهستانی کاملا صخره ای، دشت‌های مسطح و مراتع، غارها و اراضی شنی را در بر گرفته است.
این منطقه مشتمل بر دشت‌ها و سلسله کوه‌های به هم پیوسته می‌باشد که زیستگاه بکر و دست نخورده‌ای را در قلب کویر برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع نائین

مسجد جامع نائین در شهر نائین از توابع استان اصفهان از قدیمی­‌ترین مساجد ایران می‌باشد که زمان ساخت آن دقیق مشخص نیست برخی آن را به زمان خلافت عمرابن عبدالعزیز نسبت داده‌اند. پروفسور پوپ ساختمان مسجد را به سال سیصد و پنجاه هـ.­ق و آندره گدار فرانسوی آن را به حکومت دیلمیان منسوب می‌کنند. این مسجد در محله قدیم شهر نائین واقع شده است که در اطراف آن منزل پیرنیا و نارین قلعه (نارنج قلعه) است که قدمتش به دوره قبل از اسلام حدود اشکانیان و ساسانیان می­رسد و اکنون تل خاکی بیش از آن باقی نمانده است. این مسجد یک مناره دارد و گنبد آن یک پوسته است. این مسجد از کهن‌ترین مسجدهای ایران به شمار می‌آید و از لحاظ معماری شامل صحنی است که شبستان‌های بزرگی به گونه چهل ستون، در سه سوی آن قرار دارد. در گوشه شمال خاوری نیز ایوانی سراسری با یک ردیف ستون بنا شده که تا سده چهارم هـ . ق در تزیین‌های آجری پیرامون صحن و به ویژه گچبری‌های طاق‌ها و پایه‌های نزدیک محراب آن، وجود داشته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر )

خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر) یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر نایین و یکی از نمونه‌های بارز زندگی سنتی شهر نایین در استان اصفهان و نیز الگوی مهم معماری و هنری خانه‌های تاریخی در منطقه کویر است که مربوط به دوره صفوی میباشد و در اصفهان، نایین، روبروی مسجد جامع نائین ، خیابان ۲۵ شهریور واقع شده است.
نخست این خانه، به عنوان خانه حاکم نایین محسوب می‌شده و در ابتدا شخصی به نام قاضی نور‌الهدی، جد خانواده دکتر حسین فاطمی، در این خانه زندگی می‌کرده و در دوران قاجاریه به خاندان پیرنیا رسیده و شخصی به نام میرزا احمدخان پیرنیا، حاکم نایین در این خانه زندگی می‌نموده است. این بنا از مجموعه خانه‌های متعددی تشکیل می‌شده است و از اجزای مختلفی از جمله ورودی، دالان‌های متعدد، هشتی، غلام گردش، ایوان شاه‌نشین، اتاق نشیمن، گودال باغچه، باغ و بخشهای مختلف دیگر تشکیل شده است و شامل اندرونی، بیرونی، حیاط خلوت و ... می‌باشد. اتاق‌ها، شاه‌نشین، ایوان‌ها، پله‌ها و... همه به شکلی با هم ترکیب شده‌اند که انگار هیچ‌کدام را نمی‌شود از مجموعه کلی خانه جدا کرد یا نادیده گرفت، زیبایی خانه پیرنیا در حد کمال است؛ شاهکار هنر معماران صفوی است و یکی از بهترین نمونه‌های معماری سنتی در خانه‌های کویری ایران به حساب می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

نارین قلعه ( نارنج قلعه )

از مهمترین و قدیمی‌ترین بناهای شهر نایین ، بنای تاریخی نارین قلعه یا نارنج قلعه است که قلعه‌ای باستانی در شهر نایین در استان اصفهان است و به عنوان قدیمی‌ترین بنای شناخته شده در بافت تاریخی شهر نایین می‌باشد. این بنای تاریخی درست در مرکز بافت تاریخی شهر نایین و در بین محله‌های قدیمی یعنی باب المسجد ، کلوان ، نوآباد واقع شده است و پس از مناره‌ی مسجد جامع بلندترین قسمتی است که از بقایای یک قلعه قدیمی بر جای مانده است و به عنوان دژ یا کهن‌دژ در دوره‌های بعدی شهر در اطراف آن توسعه و گسترش یافته است و دارای ۴۰ متر ارتفاع از سطح زمین است.
بنا بر نوع مصالح و سبک بنا، این اثر تاریخی، می‌تواند مربوط به دوران پارتیان یا دوران ساسانیان باشد و احتمالا آتشگاه بوده است که از آن به عنوان دژ یا کهن دژ شهر استفاده میشده است هر چند نوع کاربری آن دقیقا مشخص نیست برخی متون آن را عمارتی حاکم نشین و برخی با توجه به بناهای مشابه و خندق اطرافش آنرا دژی نظامی و یا مرکز اداری و نظامی شهر معرفی کرده اند و در روایتی دیگر آتشکده اش میخوانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]