پارک ساحلی سرارود

پارک ساحلی سرارود در محله سرارود شهر مبارکه و در حاشیه زاینده رود قرار دارد. سرارود از روستاهای شهرستان مبارکه در استان اصفهان می‌باشد که در حاشیه رودخانه زیبای زاینده رود قرار دارد. در کنار این روستا یک پل قدیمی وجود دارد که بر روی یک رودخانه فصلی زده شده است. یکی از آسیاب‌های قدیمی این روستا اکنون تبدیل به یک سفره خانه سنتی شده است.
پارک ساحلی سرارود یکی از جاذبه‌های دیدنی این روستا محسوب می‌شود که در کناره‌های رود خانه زاینده رود می‌باشد و دارای آب و هوایی خوب است. این پارک به وسعت 20000 متر مربع در سال 1370 توسط شهرداری مبارکه احداث گردید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه نهچیر

قلعه نهچیر با وسعت 20 هزار متر مربع و دارای زیربنای بیش از 7 هزار متر مربع، در شهرستان مبارکه در 50 کیلومتری جنوب غرب اصفهان و در جهت جنوب غربی شهر مبارکه واقع شده است و از مرکز شهر 5 کیلومتر فاصله دارد و با حدود 500 متر فاصله، در مجاورت اتوبان مجتمع فولاد مبارکه واقع شده است و درست در وسط محله نهچیر فعلی قرار دارد. این قلعه به همت آقا محمد علی در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا شده است.
قلعه نهچیر از لحاظ سبک معماری بصورت قرینه و قسمتی از آن دارای سبک معماری زیبای زندیه و قدمتی مربوط به دوران صفویه و قسمتهایی از آن نیز اوایل قاجار میباشد و در واقع تلفیقی ازمعماری ایرانی اسلامی دوره‌های صفویه ،زندیه وقاجاریه می‌باشد. قلعه از نوع دشتی است به این معنی که در میان دشت قرار گرفته است، حیاط در وسط قلعه قرار دارد و اتاق‌ها دور تا دور آن را گرفته اند. خشک بودن منطقه به حفظ قلعه نهچیر کمک شایانی نموده است و در واقع این قلعه فسیلی از اوایل دوره‌ی قاجار است.
در رابطه با تاریخچه این قلعه باید گفت، در اواسط سلطنت فتحعلی شاه قاجار مرد متمکنی به نام آقا محمد علی از تبریز به جنوب کشور سفر می‌کند و به اصفهان می‌رسد. سپس به دنبال مکان مناسبی جهت کشت و زرع می‌گردد و به مبارکه می‌رسد و با کندن قنات به کشاورزی مشغول می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]