پل کله

پل کله نام پلی بر روی زاینده رود در نزدیکی روستای پل کله، شهرستان لنجان و 35 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان در استان اصفهان می‌باشد که ارتباط دو روستای نوگوران و مدیسه را بر قرار میکند و در راه قدیمی اصفهان به شهرکرد قرار دارد.
این پل که دارای 98 متر طول، 6 متر عرض و 11 دهانه است از آثار تاریخی است و قدمت آن به پیش از دوران صفویه بر می‌گردد و از مصالح آجر ، سنگ و ساروج بنا شده است.
این پل ارتباط بین لنجان با استان چهار محال و بختیاری را بر قرار میکند و در گذشته اطراقگاه اشتران از سفر استان اصفهان به چهار محال بوده است فضای بسیار زیبایی دارد در حاشیه زاینده رود روستا‌های کله مسیح کله مسلمان و از طرف شرق شهر سده را به هم ار تباط میدهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک در 5 کیلومتری جنوب شهر چرمهین، نام آبشاری دائمی است که در دردامنه کوه‌های زاگرس و در نزدیکی شهر چرمهین از شهرستان لنجان در استان اصفهان است. آبشار شاه لولاک در کوهی به همین نام از سسلسله کوههای "رخ" در زاگرس مرکزی واقع شده است و ارتفاع کوه از سطح آبهای آزاد دوهزار و هفتصد و پنجاه متر است.
در رابطه با وجه تسمیه این آبشار باید گفت، نام شاه لولاک از قسمتی از حدیث قدسی «لولاک لما خلقت الافلاک» برگرفته شده‌است. به گفته علمای دینی در این حدیث خداوند به محمد می‌گوید که «اگر به خاطر تو نبود آسمانها و زمین را نمی‌آفریدم». نامهای دیگر این آبشار نزد مردم محلی شالورا و شاهلورا می‌باشد.

آبشار زیبای شاهلران یا شاه لولاک از سه قسمت آبشارهای فصلی (هلکی )آبشار دائمی وآب چکانها تشکیل شده است. این آبشار که ارتفاع آن به 70 متر نیز می‌رسد، از آبشارهای دائمی استان اصفهان است اما میزان آبدهی آن در طول سال متفاوت است و یکی از علل منحصر به فرد بودن این آبشار از این جهت است که به صورت چشمه‌ای پرآب و خروشان، از دیواره مرتفع کوه با شیب منفی سرچشمه می‌گیرد در حالی که اغلب آبشارهای ایران به صورت جوی روانی از روی سطح سرازیر می‌گردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]