بقعه پیر بکران

بقعه پیر بکران در شهرستان فلاورجان و در 30 کیلومتری جنوب غربی استان اصفهان در روستای پیربکران ، وجود دارد که از نمونه‌های عالی آثار قرن هشتم ایران به شمار می‌رود.
بنای مزبور شامل 3 قسمت است.
اول، رواق بقعه که از کوچه مجاور آن به صحن بقعه منتهی می‌شود. دوم، صحن بقعه که سقف بلندی دارد و در اطراف آن ایوانچه‌هایی تعبیه شده است. پوشش تاق ایوان با خطوط کوفی و بنایی و شاخ و برگ و بوته‌های گچ‌بری، تزئین شده است. سوم، آرامگاه پیر بکران که در ضلع شمالی بقعه و متصل به اتاق محفوظی که ظاهراً محل تدریس و ریاضت محمد بن بکران بوده، قرار دارد و اطراف و جوانب آن با گچ‌بری تزئین شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل تاریخی فلاورجان

پل تاریخی فلاورجان که در گذشته پل ورگان نامیده میشد ، تنها پل دو قوسی استان اصفهان است و در 10 کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در مسیر زاینده رود در شهرستان فلاورجان قرار دارد که دارای ۱۴۰ متر طول، 7 متر عرض و ۱۸ دهنه بزرگ و کوچک با قوس جناغی می‌باشد که دو دهنه آن مسدود گشته است. در لغت نامۀ دهخدا آمده است پل فلاورجان در اصفهان است و دو فرسخ با بابا محمود فاصله دارد.
ورگان به معنی کنارگاه است. در کنار زاینده رود روستای کوچک ساخته شد و آرام آرام زندگی بر لب رود جریان گرفت و نامش را از پل گرفته ورگان خوانده شد. در گذر زمان و طی شدن سالیان ورگان کوچک به شهر تبدیل گشت و پل ورگان به فلاورجان تغییر نام داد .
این پل براساس کتیبه مرمرین آن دارای قدمت بیش از 400 سال و بر اساس کتیبه آن متعلق به دوره صفویان است و در اوایل دوره صفویه ساخته شده است. متاسفانه کتیبه بدنه پل در سال 86 به سرقت رفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سواحل زاینده رود

شهرستان فلاورجان طولانی‌ترین ساحل زاینده رود را در بین شهرستانهای استان اصفهان داراست و سواحل رودخانه زایندرود در شهرستان فلاورجان در غرب استان اصفهان از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به شمار می‌آید.
25 کیلومتر ساحل زایندرود در فلاورجان و ایجاد تفرجگاه‌ها و بیشه‌های زیبا در ساحل رودخانه از نقطه ورودی در بخش پیربکران واقع در روستای سهرو فیروزان تا روستای کرسگان مناظر دلنشینی را پدید آورده است.
فلاورجان در دشتی، در کنار زاینده رود قرار گرفته است و دارای بیشه‌زار‌های پهناور است. کوه گردولی در جنوب خاوری و کوه سنگالو در خاور این شهر قرار دارند. رود زاینده رود از خاور فلاورجان می‌گذرد و جلوه ای زیبا به این منطقه می‌بخشد.
بیشه زار‌های متعدد در حاشیه زایندرود، دهکده ساحلی شهر پیربکران، مجموعه ساحلی واقع در منطقه ˈپل بابا محمودˈ، پارک ساحلی شهر فلاورجان و ˈکلیشاد و سودرجانˈ استفاده از سواحل زیبای زاینده رود از زیبایی‌های این منطقه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]