روستای دهسور

روستای دهسور نام روستایی در ۱۳کیلومتری شهر فریدونشهر و ۱۷۰کیلومتری غرب اصفهان است.این روستا شامل دهسورعلیا و دهسور سفلی می‌باشد و دارای جمعیتی بالغ بر ۱۲۰۰ نفر و دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است.
ارتفاع روستا از سطح دریا۲۷۶۰متر است که میتوان از آن به بام ایران نام برد. دمای منطقه درتابستان حداکثر۲۹درجه ودرزمستان حداقل۱۲- درجه است ،بارندگی سالانه ۵۲۰میلیمتر می‌باشد.
سطح اراضی روستا بیش از۶۰۰ هکتار می‌باشد که ۴۵۰ هکتار آن آبی می‌باشد. محصولات کشاورزی عمده روستا شامل گندم وجو وسیب زمینی و یونجه وکلزا می‌باشد و از دیگر محصولات می‌توان به لوبیا وعدس ُگیاه شادونه وخیار اشاره کرد.
زبان۸۰درصد اهالی روستا ترکی و۲۰درصد به صورت لری بختیاری ومختلط می‌باشد.بعضی از اهالی روستا معتقدند که دهسور یعنی ده شادی و محل شادمانی (جایی که جشنهای زیادگرفته می‌شد).
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شاهان کوه

قله شاهان‌کوه با ارتفاع چهار هزار و چهل متر از سطح دریا در بیست کیلومتری شهرستان فریدونشهر قرار گرفته و بلندترین قله استان اصفهان محسوب می‌شود.
شاهانکوه برروی خط الرأسی با همین نام و طولی بیش از چهل و سه کیلومتر قرار گرفته که جهت کلی آن هم سو با محور اصلی زاگرس یعنی شمال غربی-جنوب شرقی است و از کوه‌های بسیاری تشکیل شده که از شرق به غرب عبارتند از: دری، دودکشان، چال روغن، شاهانکوه، جه جر، گورمیشان، دره غول، لاشوم، برد خیمه، چال میشان و مارک که البته در محدوده‌های شاهانکوه، گورمیشان و لاشوم تراکم زیادی از قله‌ها مشاهده می‌شود.
در شرق این کوهستان نیز آب میدانک بالا جریان دارد که به طرف رودخانه گوکان می‌رود. مهم‌ترین و بلندترین قله‌ها در قسمت شرقی بخشاب قرار گرفته اند که به ترتیب عبارتند از:قله دری سه هزار و هشتصد و پنجاه و شش متر،قله چال روغن سه هزار و نهصد متر و قله شاهان چهار هزار و چهل متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رشته کوه فردان

رشته کوه فردان از کوه‌های مهم و مرتفع غرب استان اصفهان و شمال استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. این کوه در جنوب غرب شهرستان فریدونشهر قرار گرفته است. گردنه شادی و دره کمران و زمستانه در شمال شرق، این کوه را از شاهان کوه جدا می‌کند. همچنین دره سپستان فردان را از کوه ونیزان جدا می‌سازد.
دره رودخانه کوگان – دورک نیز در جنوب شرق ، جنوب و جنوب غرب آن را از کوه‌های شمال شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری مجزا می‌کند. ارتفاع مرتفع‌ترین قله فردان به سه هزار و نهصد و سی و سه متر ثبت شده است.
کوه فردان در منطقه پشتکوه فریدونشهر وبه موازات خط الراس شاهانکوه برافراشته شده است، به طوری که اگر از قله­ ی شاهانکوه در جهت جنوب نگاه کنیم ، نمای بسیار زیبایی از جبهه‌ی شمالی خط الراس فردان و قله‌ی با شکوه آن را مشاهده می‌کنیم .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رشته کوه آخوره

رشته کوه آخوره در شهرستان فریدونشهر از توابع استان اصفهان از مجموع کوه‌های هشتاد با ارتفاع سه هزار نهصد و چهار متر به همراه سفید کوه با ارتفاع سه هزار و پانصد و نود و نه متر در جنوب غربی آن، سیاه کوه با ارتفاع سه هزار و دویست و نود متر در جنوب آن، کوه کم ارتفاع ســیخه (زندان) در جنوب شــرقی آن، کوه ســـــنبله با ارتفاه سه هزار و هشتصد و چهارده متر در شــرق آن، کوه قبله یا افوس با ارتافع سه هزار و سیصد و هفتاد و پنج متر در شمــال شــرقی آن و کوه دیگوله با ارتفاع سه هزار و هفتصد و بیست و چهار متر در شمــال غربی آن تشکیل شده که خط الراس آن از شمال فریدون شهر شروع و به سمت شمال غربی ادامه می‌یابد.
رودخانه سرداب که آب چشمه سرداب و آب چشمه لنگان در دامنه‌های شمال شرقی و شمالی شاهان کوه را جمع آوری می‌کند و در ادامه خویش رودخانه وهرگان را تشکیل می‌دهد در دره ای جریان می‌یابد که دو رشته شاهان کوه و آخوره را از هم جدا می‌کند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار پشندگان

آبشار پشندگان در فاصله هفتاد و پنج کیلومتری جنوب شهرستان فریدونشهر در پائین دست روستای پشندگان واقع در دهستان پشتکوه فریدون شهر استان اصفهان واقع شده است. ارتفاع آبشار پشندگان حدود چهل و پنج متر ی باشد که در فصول بهار و تابستان با حرکت آب بر روی صخره‌های پائین دست جلوه ای زیبا از قدرت آفریدگار را در این طبیعت بکر و کوهستان زیبا را به نمایش می‌گذارد. وجود انواع درختان جنگلی شامل سیب، زالزالک، بنه، بلوط و گردو و انواع پرندگان وحشی، طراوت و دلنشینی این جاذبه طبیعی را دو چندان کرده است.
شهرستان فریدونشهر بهدلیل بارش سالانه حدود هفتصد میلیمتر دارای آبشارها و چشمه سارهای بسیار زیبا و متعددی می‌باشدکه به ویژه در ارتفاعات پیشکوه و پشتکوه مشاهده می‌شوند.
پشتکوه در شهرستان فریدونشهر در جنوب غرب استان اصفهان واقع شده و یکی از زیباترین و خوش آب و هوا‌ترین مناطق ایران به شمار می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار دورک

آبشار دورک در شهرستان فریدونشهر در موقعیت در استان اصفهان قرار دارد. آبشار دورک در نزدیکی روستای دورک از توابع پشتکوه فریدونشهر واقع شده و از یک دیواره بلند سنگی به به پایین سر ریز می‌شود. روستای دورک در کنار رودخانه آب گوکان (رودخانه دورک)، در فاصله حدود صد و چهل کیلومتر از شهرستان فریدونشهرقرار دارد.
مسیرهای ارتباطی این روستا، در اکثر اوقات زمستان به دلیل بارش برف بسته می‌شود. طبیعت زیبای این روستا و روستاهای اطراف آن از قبیل کلوسه، وستگان و کاهگان بسیار بکر و ناشناخته بوده و نیاز به توجه و امکانات بیشتری دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه لنگان

شهرستان فریدونشهر واقع در 175 کیلو متری غرب استان اصفهان ، با ارتفاع حدود 2530 متر از سطح دریا و میانگین میزان بارندگی درحدود 550 میلی متر یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق استان و کشور می‌باشد.
چشمهٔ لنگان در روستای سیبک از توابع دهستان چشمه لنگان بخش مرکزی شهرستان فریدونشهر در استان اصفهان واقع شده‌است.
این چشمهٔ پرآب در فاصلهٔ ۱۷ کیلومتری جنوب‌غرب فریدون شهر قرار گرفته‌است.
آب این چشمه از زیر تخته‌سنگ‌های بزرگ با فشار زیاد خارج می‌شود که قسمتی از آن با استفاده از ۳ ایستگاه پمپاژ از طریق خط لولهٔ ۱۴ کیلومتری، آب آشامیدنی فریدون شهر و روستاهای مجاور آن را تأمین می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت لاله‌های واژگون فریدونشهر

دشت لاله‌های واژگون در شهرستان فریدونشهر از توابع استان اصفهان یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری ایران و یکی از 20 اثر طبیعی ملی ایران و مورد حمایت سازمان محیط زیست است.
لاله واژگون گیاهی چند ساله با گلهای بسیار زیبا از خانواده سوسن است و برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گل‌ها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نامیده اند و برخی نیز به سبب آنکه درمیان گلبرگهایش همواره قطره آبی جاری است، به آن اشک مریم نیز می‌گویند.
لاله واژگون، گیاهی چندساله با گل‌های بسیار زیبا از خانواده سوسن است که گل‌دهی آن از اواسط فروردین شروع و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد و عمر این گیاه زیبا 3 هفته بیشتر نیست.
افسانه‌هایی هم در مورد این لاله وجود دارد، نقل است هنگامیکه سیاوش به دست گرسیوز کشته می‌شد گل لاله صحرایی شاهد ماجرا بوده از همین روست که پس ازکشته شدن پهلوان، سرش را برای ابد خم کرد و هر صبح برای مرگ سیاوش اشک می‌ریزد. لاله واژگون در برخی از سنگ نگاره‌های ساسانی مثل سرستون‎های طاق بستان نیز دیده می‎شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پیست اسکی فریدون‌شهر

پیست اسکی فریدونشهر در ۱۸۰کیلومتری غرب استان اصفهان در منطقه‌ای کوهستانی و در پنج کیلومتری غرب شهر فریدونشهر واقع در ارتفاعات موسوم به گردنه روستای چغیورت استقرار یافته است. پیست اسکی فریدونشهرکه تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است و دارای شیب تند و منحصر به فرد حدود ۳۵درجه است، مرتفع‌ترین پیست اسکی فلات مرکزی ایران است. ارتفاع پایه پیست اسکی فریدونشهر از سطح دریا دو هزار و ۶۳۰متر است و در بالاترین نقطه پیست به سه هزار متر می‌رسد که با این مشخصات این پیست اسکی مجهز به برفکوب وسایر امکانات رفاهی و درمانی میباشد.

شهرستان فریدون‌شهر با داشتن اقلیم کوهستانی با ارتفاعی بیش از ۲۵۰۰ متر و متوسط بارندگی ۶۰۰ میلی متر که با داشتن ۱۱۰ روز یخبندان به طور متوسط در طول سال، عمدتا نوع بارش آن به صورت برف می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار پونه زار

شهرستان فریدونشهر با توجه به موقعیت آب و هوایی و کوهستانی بودن ، وجود چشمه سارها و انواع گیاهان و گلهای زیبای وحشی در دامنه‌ها و کوهسارها ،‌هر بیننده ای را در فصل بهار و تابستان مجذوب می‌کند.
طبیعت زیبا و زاید الوصف شهرستان فریدونشهر هر ساله در ایام بهار و تابستان پذیرای خیل عظیمی از مشتاقان به طبیعت است. طبیعت زیبا و آب و هوای چهار فصل فریدونشهر، این منطقه را به مقصدی برای گردش‌های یک روزه تبدیل کرده است.

آبشار پونه زار یا بیدنیانی یکی از زیباترین آبشارهای ایران و استان اصفهان از شاخص‌ترین تفرجگاه‌های منطقه است که در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان فریدونشهر ، در نزدیکی روستای دربند (پس از روستای چغیورت) از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می‌گیرد و دارای چندین سرچشمه خنک و گواراست. مسیر دسترسی به آن در حدود 3 کیلومتر به صورت پیاده‌روی در شیب نسبتاً ملایم رو به پایین است. بعد از روستای چغیورت و با حدود نیم ساعت پیاده روی در نزدیکی روستای دربند واقع است. نام قدیم این مسیر آخوره پایین و نام جاده بالاتر آخوره بالا بوده است.
ارتفاع آبشار پونه زار 70 متر است و در بالا دست آن ده‌ها چشمۀ زلال و گوارا و در پائین دست آن چندین پروژۀ پرورش ماهی قرار دارد. به دلیل آن که از چشمه‌های آن در پایین دست می‌باشد می‌توان از نزدیک این آبشار را مشاهده کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]