مسجد نو ( اصفهان )

مسجد نو در شهر اصفهان واقع در استان اصفهان با معماری ایرانی مربوط به دوره‌ی صفویه با مساحتی در حدود هزار متر مربع از دو شبستان اصلی واقع در قسمت غربی مسجد و با سقف ضربی ساخته شده است.
شبستان اصلی این بنای تاریخی مذهبی برروی ۹ستون سنگی که پایه آنها برای استحکام بیشتر زیر ستون‌های از ساج استفاده شده و هر ستون از سه قطعه تشکیل شده استوار است. در این بنای تاریخی همچنین مناره ای به ارتفاع ۱۲ متربه چشم می‌خورد که سی سال قبل بازسازی شده است .محراب مسجد بصورت مقرنس کاری تزئین شده و مصالح به کار رفته در این بنا باعث استحکام آن گردیده است .
در قسمت شرقی مسجد حیاطی است با ایوان آجری که قسمت شمالی آن را تشکیل داده و دارای شبستانی کوچک و محرابی تزئین شده می‌باشد و کف حیاط مسجد دارای سنگ فرش قدیمی بوده و شبستان نیز دارای سنگ فرش کاشی می‌باشد.
از دیگر آثار بجا مانده در این بنای تاریخی ۹ ستون سنگی که از سه قطعه تشکیل شده ، ۸ ناودان سنگی و سنگ آبی است که مربوط به سال ۱۱۳۰ هجری قمری و باقی مانده از دوره قاجار می‌باشد .
گفتنی است در سال ۱۳۷۷ بر اثر ترکیدن لوله آب شهری کل شبستان مسجد را آب فراگرفته که به همت مردم ، مسئولین شهر و میراث فرهنگی تعمیرات اساسی در این مسجد انجام و تونلی به ارتفاع چهار متر با دیواره آجری ، جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و تخریب مسجد حفرگردید .
در قسمت انتهای شبستان زمینی بوده که در قدیم برف انداز شبستان ...مشاهده کامل متن می‌گفتند و در سال ۱۳۷۰ به همت افراد خیر قسمت برف انداز جزئی از شبستان شده که در حال حاضر به عنوان آبدارخانه استفاده می‌شود .
امامان جماعت مسجد در طول سالیان گذشته از نوادگان مرحوم شیخ محمد هادی فرزانه از علمای بزرگ شهر معروف به حکیم فرزانه بوده که خیابان مقابل مسجد با همین نام می‌باشد .

Add comment

عکس خوانده نمی شود