امروز: شنبه، 29 تیر 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

11/5 1395

آستان امامزادگان جعفر و مرتضی (علیهما السلام) در شهرستان اصفهان واقع در استان اصفهان در خیابان هاتف واقع شده است.نسب این امامزادگان طبق گفتة بزرگان و اهالی محل و هیئت امناء به امام حسن مجتبی (علیهما السلام) می‌رسد.
ساختمان هر دو امامزاده تخریب نگردیده و فقط بازسازی و مرمت شده است. ساختمان امامزاده جعفر (علیه السلام) در ابعاد 20 متر مربع بوده که در 17 سال پیش توسط فرزندان سید مرتضی ابطحی بعد از مرگ ایشان تعمیرات داخلی حرم صورت گرفته و سنگ کاری دور ساختمان انجام شده است. ضریحی از جنس فلز استیل با روکش آب طلا و نقره در ابعاد 2/5×3 متر مربع که روی سنگ مزار امامزاده جعفر (علیه السلام) قرار دارد.
ساختمان امامزاده جعفر (علیه السلام) فاقد تزئینات داخلی و رواق می‌باشد. ارتفاع گنبد کاشیکاری شده امامزاده جعفر (علیه السلام) به 15 متر مربع می‌رسد. مساحت ساختمان بقعه امامزاده مرتضی (علیه السلام) در مجاورت حرم امامزاده اسماعیل (علیه السلام) است 40 متر مربع می‌باشد.
این ساختمان با مصالح خشت و گل داشته که از قدیم به همین صورت بوده است و تاکنون بازسازی نشده و تنها درب ورودی آن تعویض گردیده است. این بنا فاقد هر گونه رواق و تزئینات می‌باشد. ارتفاع گنبد تا کف حدود 40 متر می‌باشد. مساحت کل صحن امامزادگان جعفر و مرتضی (علیه السلام) 1200 متر مربع می‌باشد.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود