معدن طلای موته

معدن طلای موته در 270 کیلومتری جنوب غرب تهران در رشته کوههای نسبتاٌ پست واقع در جنوب دلیجان - شمال غربی شهرستان شاهین شهر و میمه و شمال شرقی گلپایگان در استان اصفهان قرار دارد. فاصله مجتمع معدنی موته از روستای موته که در کنار جاده آسفالته گلپایگان قرار دارد، 8 تا 10 کیلومتر می‌باشد. ارتفاع منطقه از سطح دریا 1900 تا 2300 متر می‌باشد. اندیسهای عمده در ناحیه طلا دار موته عبارتند از معدن طلای چاه خاتون، معدن طلای سنجده، معدن طلای دره اشکی، معدن طلای تنگه زر، معدن طلای چشمه گوهر، معدن طلای قرم قرم، معدن طلای چاه باغ، معدن طلای چاه علامه و معدن طلای سه کلپ. زمین شناسی: معادن طلای مذکور که اغلب در امتداد شکستگیهای مناطق دگرسان بوجود آمده‌اند، تماماٌ در اثر تجمع کانی‌های فلزی طلا‌دار از قبیل پیریت و کالکوپیریت‌های طلا‌دار داخل سنگهای منطقه در داخل شکافهای گسلهای موجود که به صورت تله‌ای برای گرفتن آنها عمل نموده است، ایجاد شده‌اند و چون فقط در حد گسترش عمقی و طولی و عرضی گسل موجود توانسته‌اند تجمع یابند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای موته

روستای موته ، روستایی از توابع بخش میمه شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان ایران است.
روستای موته که در کنار جاده آسفالته گلپایگان قرار دارد، ۸ تا ۱۰ کیلومتر می‌باشد. ارتفاع منطقه از سطح دریا ۱۹۰۰ تا ۲۳۰۰ متر می‌باشد.
این روستا در دهستان حسن رباط قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۰۸ نفر (۲۴۲خانوار) بوده‌است
روستای موته قطب طلا و آهو ، حالا قطب پسته هم شده است. انتهایی‌ترین روستای بخش میمه از توابع شهرستان شاهین شهر ومیمه است در 130کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد ودر 50کیلومتری میمه واقع شده است از شمال به دلیجان از مشرق به کاشان واز جنوب شرقی به میمه واز جنوب غرب به شهرستان گلپایگان همسایه است .
حدود هزار نفر جمعیت دارد که در غالب 250 خانوار زندگی می‌کنند شغل اکثر مردم در گذشته کشاورزی ودامداری بوده است اما اکنون بیشتر کارگر فصلی هستند ودر معدن موته کار می‌کنند در نزدیکی پناهگاه حیات وحش موته قرار دارد .وگونه‌های گیاهی ودارویی در اطراف ان یافت می‌شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کلهرود

غار کلهرود در مجاورت کوهی نزدیک امام‌زاده روستای کلهرود در شهرستان شاهین شهر و میمه از توابع استان اصفهان قرار دارد و به همین دلیل به این اسم نام‌گذاری شده است.
این غار در میان دره کم عمق و در ارتفاع 2 هزار و 340 متری از سطح دریا قرار دارد
طول غار کلهرود 1200 متر و عمق آن 50 متر است و از جمله غارهای طبیعی بوده و در گذشته در یکی از تالارها آب وجود داشته و در حال حاضر خشک است
شهرت این غار طبیعی که یکی از غارهای غیر آهکی معروف استان اصفهان است بیشتر به خاطر گلی بودن آن است و ظاهرا این غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانى که بستر آن پنجاه متر بالاتر از مسیر امروزیش بود، زایش یافته باشد.
این غار طبیعی است , در گذشته در یکی از تالارها آب وجود داشته و در حال حاضر خشک می‌باشد , نوع پوشش غار سنگ‌های گل کلمی و چکیده‌های مخروطی دانه انگوری است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع میمه

مسجد جامع میمه در شهرستان شاهین شهر و میمه از توابع استان اصفهان متعلق به دوران زندیه است. کتیبه ای در بالای محراب مسجد به چشم می‌خورد که سال 413 ه ق و سال تجدید بنای مسجد را بیان کرده است .
آنچه که در حال حاضر از این بنای تاریخی زیبا باقی مانده ضلع جنوبی مسجد و گنبد و فضاهای زیر گنبد و کنار آن است و متأسفانه دیگر ایوانهای مسجد تخریب شده است و بدنه‌های مسجد کاملاً جدید الاحداث با کاشی‌های هفت رنگ جدید است و در بازسازی مسجد محراب اصلی به موزه ایران باستان انتقال یافته است.
نمای داخلی مسجد بیشتر کارهای آجری ساده بود که در قسمتهای تعمیری آن گچ‌بری ساده و در بعضی قسمتها گچ‌بری تزئینی که اکثراً آیات قرآن بود منقوش شده بود.
کف ایوانها از کف صحن اندکی مرتفعتر بود. داخل دیوار ایوانها گچ کاری ساده و نمای خارجی آنها آجرهای برجسته بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]