امروز: جمعه، 28 تیر 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/7 1396

آبشار تنگه رود قر در حاشیه روستای ماندگان در منطقه پادنای سفلی و از توابع شهرستان سمیرم در استان اصفهان قرار دارد. ارتفاع این آبشار در حدود ۲۰ متر است. رود شکل گرفته دراین تنگه، حاصل ذوب شدن یخچالهای دره لای نخود، خرسان بزرگ و کوچک ، کاسه قلات بزی ، خرسان غربی و شرقی، یخچال دائمی آب اسپید و چشمه آب اسپید (بعنوان یکی از اصلی‌ترین تامین کننده آب رود قر) و دهها چشمه دیگر از جمله حوض دال، چشمه چات و اتابکی میباشد.
رودخانه قر در محل تنگ رود قر تشکیل آبشار می‌دهد. هر ساله کوهنوردان بسیاری برای صعود به قله کل قدویس و قله قلات بزی از قلل شناخته شده ارتفاعات دنا از این مسیر استفاده میکنند. ازروستای ماندگان در مجرای تنگ رود قر می‌توان به تنگ لای نخود صعود کرد و همه قله‌های جبهه شمال غربی را از روی خط‌الرأس فتح کرد. از این مسیر همینطور می‌توان قله‌های جناح غربی ، قلات بزی از مجرای تنگ آب اسپید و خرسان غربی و شرقی و کل فرهاد را صعود نمود.

گزارش پیمایش دره ماندگان ،با تشکر گروه کوهنوردی اسپادانا
روستای ماندگان از توابع سمیرم ما بین روستاهای سیور وخفر و 135 کیلومتری یاسوج است. شغل مردم اکثرا کشاورزی و دامپروری بود متعصفانه نتونستم اطلاعات دقیقتری به دست بیارم.
در مسیر از شهرضا،حاجی آباد،سمیرم عبور کردیم. 1۳۵ کیلومتری یاسوج سه راهی بود که سمت چپ به طرف روستای ماندگان بود رفتیم حدود ساعت 9 در روستای رودآباد توقفی داشتیم به مدت 35 دقیقه برای صبحانه هوای بسیار خوب آخرین روزهای تابستان نشاط خاصی را در اعضای گروه زنده میکرد. جای همه دوستان خالی بود بعد از صرف صبحانه به سمت ماندگان حرکت کردیم بعد از روستای سیور ساعت 10. 10 دقیقه به روستای ماندگان رسیدم بعد از معارفه ونکاتی که سرپرست گروه آقای قائلی گفتند به راه افتادیم برای رسیدن به آبشار. در راه از باغات سیب زرد و قرمز رد شدیم که منظره بسیار زیبایی داشت و بوی سیب گاهی به مشام میرسید.
پیاده روی نسبتا سبک یا به قولی کوهپیمایی داشتیم ساعت 11 یک استراحت کوچیک کنار چشمه آب و شوخی ، شیطنت اعضای گروه دوباره به راه افتادیم. ساعت 12. 10 دقیقه تقریبا نیمی از راه را طی کرده بودیم به محل اسکان برخی از عشایر بودند رسیدیم چادر شب، گله‌های گوسفندو بز بسیار جالب بود و پیشرفت و تغییر نحوه زندگی در اینجا و بر زندگی آنان بی تاثیر نبود!
بعد از گرفتن یه عکس دسته جمعی دوباره به راه افتادیم توی راه یکی از دوستان (بازم من) خستگی باعث ضعفشون شد و توقفی داشتیم تا حال دوستمون بهتر بشه و بچه‌ها خیلی کمک کردن وهمینجا ازشون تشکر میکنم.
هر چند خاطره همراهی با دوستان و دیدن زیبایی و عظمت خداوند از یاد نمیره اما بازم باید برگشتیم به دنیای زندگی روزانمون اما البته این بار پرانرژی تر. به امید دیدار مجدد تمام همسفرانی که با صبوری، نظم،مسئولیت پذیری و مهربانیهاشون توی زیبا و به یاد موندنی شدن این سفر نقش مهمی داشتند.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود