آبشار خفر سمیرم

آبشار خفر در استان اصفهان و در پنج کیلومتری روستای خفر ودر دامنه‌های پر شیب دنا در محدوده ای به عنوان دره قاش مستان قرار دارد. این منظره چشم نواز در فاصله هشتاد کیلومتری جنوب غرب شهر سمیرم واقع شده و ارتفاع این آبشار در حدود سی متر، واقع در دامنه شرقی دنا می‌باشد . نسیم مرطوب همراه با وزش باد، که با قطرات آب ترکیب شده، مانع از نزدیک شدن به آبشار می‌شود و نمای آبشار را حتی از دور، دوچندان زیبا می‌کند.
روستای خفر در قسمت جنوبی شهرستان سمیرم ودر دل کوه دنا واقع شده است وبابهره گیری از آب و هوای معتدل، آبشار بسیار دیدنی ، وجود باغ‌های متنوع میوه یکی از مناطق ییلاقی استان اصفهان محسوب می‌شود که دارای پتانسیل بالایی برای توسعه از طریق گردشگری به خصوص اکوتوریسم می‌باشد.
به دلیل قرار گرفتن این روستا در دامنه طبیعت زیبای رشته کوه دنا و آب و هوای کوهستانی منطقه، انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در آن دیده می‌شود.
وجود چهارده قله بالای چهار هزار متر (قاشمستان بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع چهار هزار و چهارصد و سی و پنج متر در نزدیکی این روستا قرار دارد.)، همچنین انواع یخچال‌های طبیعی، آبشارهای فراوان و رودخانه‌های جاری شده از یخچال ها، چشم اندازهایی زیبا را خلق کرده است.
اکثر مردم روستا در فصول بهار و تابستان به زنبورداری و باغداری مشغول می‌باشند، باغ‌های سیب در این روستا از جاذبه‌های ...مشاهده کامل متن منطقه به شمار می‌آید. محصولات محلی و صنایع دستی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارند.
منطقه خفر با توجه به موقعیت مکانی خود در کوهپایه "قلل دنا" مکانی جذاب برای تیم‌های کوهنوردی و طبیعتگردی به شمار می‌آید. از مکان‌های دیدنی منطقه می‌توان به آبشار خفر، تنگه دناآسا، غار یخی، غار کیخسرو، چشمه سید محمد، رودخانه‌های پرآب که از دو سمت روستا عبور کرده و به رودخانه ماربُر می‌ریزند، اشاره کرد.
برای دسترسی به این روستای زیبا از مسیر اصفهان به سمت شهررضا، سپس سمیرم و پس از عبور از حنا به روستای خفر خواهید رسید. طول مسیر حدود هفتصد کیلومتر می‌باشد.
هتل یا مهمانسرا جهت اقامت بازدیدکنندگان درروستا وجود نداد و افراد می‌توانند از منازل محلی که جهت اقامت آماده هستند، استفاده کنند.
در روستای خفر مغازه هایی مانند: همه چیز فروشی (لباس، کفش، ابزار آلات، مواد غذایی)، سبزی فروشی، بقالی، کفاشی، آش فروشی و..... جهت تامین نیازهای اولیه و احتمالی بازدیدکنندگان وجود دارند.
وضعیت این روستا در زمستان با سایر فصول متفاوت می‌باشدو حجم زیاد برف و سرمای هوا، دسترسی به روستا را بسیار سخت می‌کند و بازدیدکنندگان نمی‌توانند با ماشین به روستا وارد شوند.

Add comment

عکس خوانده نمی شود