آبشار پی دنی

اگر از شهر سمیرم در استان اصفهان به سمت جاده حنا و به طرف روستای خفر حرکت کنیدپس از پیمودن حدود 75 کیلومتر به روستای خفر در پای دامنه‌های شمالی دنا می‌رسید که مبدا حرکت به سوی آبشار‌ پی دنی می‌باشد. آبشار پی دنی در ارتفاع هو هزار و صد و هشتاد و پنج کیلومتری از سطح دریا قرار گرفته است . برای رسیدن به این آبشار باید در امتداد رودخانه‌ی پر آب داخل روستا به سمت جنوب یا دره پی دنی، مسیر معروف آبشار خفر حرکت کنید.
در طول مسیر تا اولین آبشار، مناظر بسیار سر سبز و جذاب چشمان شما را نوازش می‌دهد. وجود دیواره‌های سنگی و انواع درختان بر روی این دیوار‌ها و صخره‌ها منظره زیبا و شگفت انگیزی به وجود آورده که در بعضی نقاط همراه با آبشار‌های کوچک مسیری به یاد ماندنی برای مسافران و کوهنوردان می‌باشد.
برای رسیدن به آبشار حدود دو ساعت پیاده روی لازم است. در پایین دره قاش مستان، آبشار میان دره ای تنگ که دو طرف آن را دیواره‌های بلند و عظیم سنگی فرا گرفته است، واقع شده است. آب آبشار حاصل ذوب شدن برف‌های مسیر دره و همچنین یخچال‌های دره قاش مستان می‌باشد.
زمان پر آب آبشار اوایل تابستان است. پس از آبشار اول معروف به آبشار خفر دره پایین آبشار را به طرف جنوب به دنبال رودخانه بایدادامه داد. مسیر پر پیچ و خم است و در بعضی از نقاط تونل‌های برفی را مشاهده ...مشاهده کامل متن می‌کنید که هوایی بسیار خنک را در اطراف رودخانه به وجود آورده است.
از آبشار اول تا آبشار پی دنی در پایین تنگ مورگل روبه روی تنگ کالادون یک ساعت پیاده روی لازم است. در طول مسیر آبشار‌های کوچک و کم آبی را در اطراف مشاهده می‌کنید که نظر هر بیننده ای را جلب می‌کند. اگر از آبشار پی دنی به طرف دره پی دنی حرکت کنید آبشار‌های پلکانی دیگری را خواهید دید که مناظر زیبایی را خلق کرده اند. در ادامه این مسیر می‌تون به قله‌های پوتک ، لوکوره، کل گردل و مورگل صعود کرد. شایان ذکر است حرکت در این مسیر نیاز به تجربه و تجهیزات کوهنوردی دارد.

Add comment

عکس خوانده نمی شود