روستای تاریخی قمبوان

روستای تاریخی قمبوان در استان اصفهان و در فاصله ۲۳ کیلو متری شمال شهرستان دهاقان قرار دارد . ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۷۹۰ متر است.
روستای قمبوان دارای تاریخ هزار ساله میباشد. در مورد وجه تسمیة آن ، برخی از اهالی معتقدند که در گذشته مزارع و قنوات متعددی در این منطقه وجود داشته و اهالی در خانه‌های از نی و علف به نام کوم یا کومه زندگی می‌کرده اند . بنابراین به تدریج کلمة کمبوان استعمال شده و سپس به قمبوان تغییر نام یافته است . بررسی‌های موجود نشان می‌دهد این روستا در گذشته به صورت قلعه ای با دروازه‌ها ، برج‌ها و دیوار‌های بلند بوده است . در حال حاضر مسجد جامع ، شبستان و برجها با معماری سنتی و قدیمی از آثار باستانی به شمار می‌آیند. منابع آب کشاورزی قنوات ، رودخانه شور و همچنین دو چشمه است که آب مورد نیاز اراضی زیر کشت حبوبات ، گندم ، جو و پنبه را تأ مین می‌کند . فعالیت‌های دامداری و خدماتی نیز در این روستا وجود دارد . زبان رایج اهالی فارسی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پوده

در 22 کیلومتری شمال شهر دهاقان و 25 کیلومتری شهرضا از توابع استان اصفهان روستای تاریخی به نام روستای پوده واقع شده است.که برخی منابع، قدمت این روستا را 700 سال ذکر می‌کنند.
این روستا 13 اثر تاریخی دارد که 7 اثر آن ثبت ملی شده است.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1820 متر می‌باشد و آب و هوای آن در فصل تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. رودخانه شور در جنوب این روستا جریان دارد. محدوده این روستا در دوره صفویه قلمرو شکار حکمرانان محلی بوده است. با توجه به تاریخ ساخت آثار و بقایای تاریخی به جا مانده از جمله مسجد، بازار، قلعه یوسف خان و امثالهم قدمت روستا به بیش از 500 سال می‌رسد.
مردم روستای پوده مسلمان و پیرو مذهبی شیعه جعفری می‌باشند. عموم مردم این روستا به زبان فارسی و برخی از آن‌ها با گویش درس سخن می‌گویند.
اقتصاد این روستا براساس فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری و صنایع دستی استوار است. زنان و دختران عمده‌ترین تولیدکنندگان صنایع دستی روستا می‌باشند. مهم‌ترین محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو، لوبیا و ذرت است. انگور و سیب درختی نیز از محصولات باغی روستا می‌باشد. سیب‌های این منطقه بسیار مرغوب و معروف است. دامداری روستا رونق خوبی دارد و انواع لبنیات از قبیل شیر، ماست، کشک، خامه، قره‌قوروت و روغن حیوانی از انواع محصولات آن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]