پارک ملی قمیشلو

پارک ملی قمیشلو در شهرستان خوانسار و در فاصله چهل و پنج کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد. وسعت پارک ملی قمیشلو بیست و نه هزار و هشتصد و هشتاد و شش هکتار و وسعت پناهگاه حیات وحش قمیشلو هشتاد و سه هزار و هشتصد و هشتاد و هشت هکتار می‌باشد.
گفته می‌شود پارک ملی قمیشلو قدیمی منطقه حفاظت شده جهان می‌باشد. صد و پنجاه سال پیش ظل السلطان پسر بزرگ ناصرالدین شاه و حاکم اصفهان قمیشلو را به عنوان قرق و شگارگاه اختصاصی اعلام و حتی از چرای دام در این منطقه جلوگیری نمود. در سال هزار و سیصد و چهل و سه کانون شکار ایران این منطقه را با وسعت سی و هفت هزار هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده در نظر گرفت.
در سال هزار و سیصد و پنجاه منطقه سیاه کوه و عمر کوه در مجاور منطقه حفاظت شده به عنوان منطقه شکار ممنوع تصویب شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سید صالح قیصر

امامزاده سید صالح قصیر در بیدهند شهرستان خوانسار از توابع استان اصفهان قرار دارد که با هفت واسطه به امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) نسبت دارد و از آن جهت ملقب به قصیر بوده اند که خود و فرزندانش کوتاه قد بوده اند .
سید صالح قصیر در بیدهند خوانسار به خاک سپرده شده است. سید صالح قصیر اول و سید صالح قصیر مدفون در پشتکوه فریدن به سید صالح قصیر دوم ملقب می‌باشد . در شجره نامه‌های قدیمی که در سال هزار و دویست و پنجاه و شش قمری تنظیم شده است و ممهور به مهر علمای آن زمان می‌باشد اینطور آمده که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارند و معاصر با اتابک محمد بوده و اتابک محمد از جمله مریدان او بوده و دختر خود را به عقد سید در آورده بود.
سید صالح قصیر اول با هفت واسطه به امام هفتم میپیوندد که این هفت واسطه عبارتند از سید صالح قصیر اول ابن سید ابراهیم ابن سید عیسی ابن سید حسن ابن سید یحیی ابن سید ابراهیم ابن سید حسن ابن امامزاده جلیل القدر عبدالله الامام الهمام حضرت موسی ابن اجعفر (علیه السلام).
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی سرچشمه

آدرس : استان اصفهان - خوانسار - میدان 22 بهمن - سرچشمه
یکی از مراکز تفرجگاهی و گردشگری شهر خوانسار سرچشمه خوانسار یا پارک ملی سرچشمه می‌باشد این پارک با وسعتی حدود 15 هکتار در جنوب شهر خوانسار و در دامنه کوه خوانسار قرار دارد پارک زیبا که در طول سال و در فصول مختلف پذیرایی میهمانان و گردشگران زیادی از شهرهای استان و دیگر نقاط کشور می‌باشد و بدلیل وجود چشمه‌های آب متعدد از جمله چشمه مرزنگوش - چشمه شترخون- چشمه پیرکه در جنب آرامگاه شیخ اباعدنان قراردارد از طراوت و زیبائی خاص برخوردار شده است.
همچنین وجود جنگل انبوه از درختان مختلف در دامنه کوه و محلهای استراحت و سکوهای مخصوص مسافران و میهمانان بر جاذبه طبیعی این پارک زیبا افزوده است. چشمه اصلی این پارک ضمن افزایش بر زیبائی پارک تأمین کننده آب کشاورزی خوانساربوده و انهار11 گانه خوانسار از آن بهره مند می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گلستان کوه

شهرستان خوانسار در استان اصفهان دارای طبیعت زیبایی است که به دلیل بارش نعمت الهی و حضور در دامنه زاگرس انسان را مجذوب خود می‌کند. گلستان کوه با ارتفاع ۳۶۳۱ متر، منطقه ای است در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان خوانسار و 150 کیلومتری شمال غرب اصفهان، منطقه ای بسیار سرسبز و خوش آب و هوا که سراسر کوه‌های سر به فلک کشیده آن پوشیده از گون‌های گزنگبین، پیاز وحشی (موسیر) و انواع گلهای زیبا که از آن جمله می‌توان گلهای لاله اشک مژگان، انواع لاله‌های سرنگون نظیر سرنگون ایرانی، سرنگون حنایی، لاله پیشه زار، لاله آتشی و لاله کوهی را نام برد. گلستانکوه منطقه‌ای خوش آب و هوا و زیباست که گویی خداوند در آن قطعه‌ای از بهشت را در منظر دید بندگان خود قرار داده است و از نظر پوشش گیاهی دارای 70 گونه گیاهی می‌باشد.
این منطقه سرسبز و بسیارخوش آب و هوا و دارای شرایط ییلاقی مناسب می‌باشد که درفصل بهار پر از گلهای اشک مژگان و لاله سرنگون می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه بابا پیر یا شیخ اباعدنان

آرامگاه بابا پیر یا شیخ اباعدنان در شهر خوانسار از توابع استان اصفهان قرار دارد .
شیخ اباعدنان قریشی معروف به بابا پیر یکی از عرفای به نام اهل شهر خوانسار بود. گفته می‌شود، شیخ اباعدنان قریشی (باباپیر) پایه گذار مذهب شیعه جعفری در شهرهای اصفهان ، بروجرود ، لرستان ، نهاوند و خوزستان می‌باشد. منقول است شیخ صفی الدین اردبیلی به محضر شیخ بابا عدنان رسیده و از محضر او بهره گرفته است.
شیخ عدنان، عارفی است که در سده‌ی ششم هجری می‌زیسته، لیکن بنای کنونی با گنبد هرمی و دوپوش آن به شکل ۱۲ پهلو که فاقد تزیینات کاشی کاری است، در دوره‌ی صفویه بنا شده است.
بقعه بابا پیر مخروطی شکل بوده و دوازده ضلعی است که قدمتی حدود 700 ساله دارد. این مکان با توجه به موقعیت تفریحی که در دل طبیعت و سرچشمه دارد، قابل توجه مسافران و زائرین اقصی نقاط استان و کشور می‌باشد. در زیر بقعه ابا عدنان چند چشمه وجود داشته و باعث آبادانی و طراوت شهر شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت لاله‌های واژگون گلستان کوه خوانسار

دشت لاله‌های واژگون گلستان کوه خوانسار صاحب یکی از دشت‌های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله‌های واژگون در استان اصفهان و شهر خوانسار است.
این منطقه طبیعی حدود ده کیلومتر مربع وسعت دارد و در فصل بهار مملو از گلهای طبیعی به ویژه لاله سرخگون است که به رنگ سرخ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم تا شصتم بعد از عید شکفته می‌شوند و در موقع وزش باد سیر و روشن می‌شوند.
طبیعت بکر و وجود چشمه‌های پرآب، این دشت زیبا را به نقطه ای بی نظیر در استان اصفهان بدل کرده است.
لاله واژگون اسامی دیگری مانند گل اشک و اشک مریم هم دارد . دلیل این نامگذاری این است که مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع میشود و سپس از گل به پایین می‌چکد .عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر همین ماه پایان می‌پذیرد . می‌گویند این گل در آن زمان که گلوی سیاوش با تیغ تیز گرسیوز آشنا میشد ‘ شاهد ماجرا بود
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]