منطقه حفاظت شده کهیاز

منطقه حفاظت شده کهیاز واقع در شهرستان اردستان از توابع استان اصفهان در سال هزار و سیصد و هشتاد و یک به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد. پس از آن طی مصوبه شماره سیصد و چهل و یک شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ بیست و نه آذر هزار سیصد هشتاد و نه با مساحت نود و دو هزار و دویست و پنجاه و دو هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
منطقه حفاظت شده کهیاز دراستان اصفهان و در فاصله پنج کیلومتری شرق شهرستان اردستان قرار گرفته است.
این منطقه دشت ها، کوه‌ها و تپه ماهورهای بسیاری را شامل می‌شود. از مهم‌ترین دشت‌های منطقه می‌توان به دره باغ و انجیله و از‍ مهم‌ترین ارتفاعات آن می‌توان به کهیاز (دیاز) و کوه سیاه اشاره نمود.
منطقه حفاظت شده کهیاز به عنوان کریدور مهاجرتی حیات وحش ما بین منطقه شکار ممنوع خارو در شمال و منطقه حفاظت شده کرکس در غربمحسوب می‌شود که توسط یک پاسگاه محیط بانی حفاظت می‌شود.
گونه‌های شاخص گیاهی منطقه حفاظت شده کهیاز شامل بادام کوهی، انجیر، گز، تاغ، خارشتر، درمنه و قیچ می‌باشد.
همچنین در این منطقه جانوران زیادی از جمله هوبره، آهو، جبیر، پلنگ، روباه شنی، قوچ و میش و گرگ زندگی می‌کنند.
احتمال حضور یوزپلنگ آسیایی در این منطقه وجود دارد ولی تا به امروزاخبار مستندی از مشاهده یوز در این منطقه گزارش نشده است.
تاکنون مطالعه دقیقی در مورد وضعیت حیات وحش این منطقه صورت نگرفته ...مشاهده کامل متن ، ولی به نظر می‌آیدکه گونه‌های جانوری متعدد دیگری نیز در این منطقه حضور داشته باشند.

Add comment

عکس خوانده نمی شود