منطقه حفاظت شده یخاب

منطقه حفاظت شده یخاب در شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان و در فاصله چهار کیلومتری غرب آن واقع شده است. قسمتی از مرز شمالی منطقه با مرز پارک ملی کویر مشترک می‌باشد ، همچنین دریاچه نمک در شمال منطقه قرارگرفته و از سمت شرق با منطقه شهرستان اردستان و از سمت جنوب روستا‌های حسین آباد ، قاسم آباد و ابوزیدآباد هم مرز است.
از زمان معرفی پارک ملی کویر به دلیل قرار داشتن این منطقه در مجاورت پارک ملی و مهاجرت حیات وحش از پارک ملی به این منطقه در برخی از فصول نیروهای اجرایی پارک ملی کویر اقدام به گشت و کنترل در این منطقه می‌نمودند.
پس از سال هزار و سیصد و شصت با راه اندازی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشان، نیروهای اجرایی آن اداره اقدام به نظارت و کنترل منطقه نمودند. و از آبان ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه با راه اندازی اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل مسئولیت نظارت برمنطقه به این اداره سپرده شد. این منطقه خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده در اوایل سال هزار و سیصد و نود و دو رسما به عنوان منطقه‌ی شکار ممنوع معرفی شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام رئیسه

حمام رئیسه از جمله قدیمی‌ترین حمام‌های شهر آران و بیدگل از توابع استان اصفهان است . این حمام که قدمت آن به دوره صفویه باز میگردد، در خیابان بیست و دو بهمن شهر آران و بیدگل واقع شده است.
حمام رئیسه و ملحقات آن در زمینی به مساحت نهصد و هفتاد متر مربع با چهارصد و پنجاه متر مربع زیر بنا ساخته شده است.
این حمام دارای دو در ورودی مجزا برای خانم‌ها و آقایان، همچنین سه فضای اصلی گرمخانه، سردخانه، و میاندر و بخش‌های متصل به آن شامل دستشویی و دوش‌ها می‌باشد.
مصالح به کار رفته در این حمام شامل، خشت، گچ و آهک برای اندود، کاشی و آجر برای استفاده در فضاها و همچنین سنگ می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده محمد هلال

امامزاده محمد هلال از فرزندان علی بن ابیطالب، یکی از بقاع متبرکه در منطقه آران و بیدگل ، در دوازده کیلومترى کاشان استان اصفهان می‌باشد. این بقعه در شمال غرب آران واقع شده و نزدیکترین بنای تاریخی به این آستان مسجد قاضی است.
مدفن امامزاده محمد هلال بن علی بن ابیطالب که مطاب اهالی کاشان و توابع است، در آران دو فرسنگی کاشان واقع شده است، صحنی وسیع و گنبد و بارگاه‌های رفیع در اطراف و حجره‎ها و اتاق هایی متعدد بنا شده و دارای دو مسجد با حوضی بیضی شکل می‌باشد.
در کتاب تاریخی کاشان و نطنز آمده است:
میان قرا، آران و بیدگل امامزاده‎ای به نام محمد هلال دارای گنبدی با دو گلدسته کاشی الوان زیبا و صحن‎های شمالی و جنوبی وسیع و ایوان‌های مرتفع و صفحه و غرفه‎های متعدد با حوضخانه و آب‎انبار و بادگیرهای قدیمی می‌باشد. اصل بنای امروزی از دوره صفویه بوده که بعدها چندین بار بازسازی شده و با نقاشی‌های زیبا و آب و رنگ تزئین یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب ، کاروانسرا و قلعه‌ای در ارتفاع ٨5٠ متری از سطح دریای آزاد و در دل کویر شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان است که در حاشیه جنوبی دریاچه قم، کنار دریاچه نمک، در 50 کیلومتری شمال شرق مرکز شهر آران و بیدگل واقع شده‌است و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و در گذشته راه ارتباطی بین خراسان، اصفهان، ری و بالعکس از این مسیر می‌گذشته است.
این کاروانسرای از جمله آثار تاریخی موجود در منطقه می‌باشد که در سال ۱۰۱۲ قمری توسط شاه عباس اول صفوی ساخته شده‌است و در بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی است و همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌کردند. ﻧﺎﻡ ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﻧﺎﻡ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮐﻮﯾﺮ ﻣﺮﻧﺠﺎﺏ ﺷﻬﺮﺕ ﺩﺍﺭﺩ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻣﺮﻧﺠﺎﺏ ﺍﺯ ﺷﺮﻕ ﺑﻪ ﺩﺷﺖ ﮐﻮﯾﺮ ﻭ ﺍﺯ ﺟﻨﻮﺏ ﺷﺮﻗﯽ ﺑﻪ ﺩﻭ ﮐﻮﻩ ﯾﺨﺎﺏ ﻭ ﮐﻮﻩ ﻟﻄﻴﻒ ﻣﻨﺘﻬﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر زیرزمینی اویی نوش آباد

شهر زیرزمینی اویی نوش آباد ، در شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان در واقع ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده‌ای چون دالانهای باریک تودرتو و اتاقهایی با ابعاد کوچک است که دارای قدمتی 1500 ساله است و مربوط به ساسانیان می‌باشد. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده‌است. وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته‌است. این معماری دست کم در شهرنوش آباد با واژه " اویی " نامیده می‌شود. غیر از ورودی اصلی ارتفاع تمام قسمتهای اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است. بر سطح دیوارها و در فواصل اندک، جای پیه‌سوز به چشم می‌خورد. در بعضی قسمتها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی جهت نشستن ایجاد شده‌است که در بعضی از اتاقها تبدیل به طاقچه جهت قرار دادن اشیاء می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جزیره سرگردان

جزیره سرگردان تپه‌ای است که مشتمل بر یک جزیره اصلی دایره ای شکل به قطر تقریبی 3 کیلومتر و چندین جزیره کوچکتر است و در دریاچه نمک شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان و در 10 کیلومتری کاروانسرای مرنجاب واقع شده است.
منظره‌های دریاچه نمک از فراز این جزیره به قدری بدیع و زیباست که هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.
کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره از شرق به کویر بندریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان‌های آران و بیدگل کاشان محدود می‌شود.
برای رسیدن به آن باید مسیر کاشان به آران و بیدگل را طی کرد و سپس وارد جاده خاکی مرنجاب شد، بعد از کاروانسرای مرنجاب باید 15 کیلومتر در دریاچه نمک پیش رفت تا به جزیره‌ای از سنگ‌های متخلخل آتشفشانی و عاری از هرگونه پوشش گیاهی رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه کرشاهی

از شاهکارهای معماری دوران مشروطه (قاجار) قلعه کرشاهی یا قلعه دزدها بادرود است که در قسمت شرقی شهرستان آران و بیدگل و شمال شهر ابوزیدآباد نزدیکی ارتفاعات کوه یخ آب در استان اصفهان قرار دارد. این بنا کاملأ با خشت خام احداث گردیده ودارای 5 برج بزرگ دیده بانی است.
قلعه دارای غرفه‌ها واتاقکهای تودرتواست ودور تادور آن را خندق بزرگ باروش مهندسی زیبائی بنا کرده اند تااز نفوذ دشمن به آن جلوگیری شود .
قلعه کرشاهی یا گهر شاهی که در اصطلاح محلی به «قلعه کر» نامور است.
این قلعه در کویری به نام پشت ریگ (بند ریگ) و حاشیه غربی کوههای یخ آب قرار گرفته و از نزدیکترین آبادی ٢٣ کیلومتر فاصله دارد .
شالوده بنای این قلعه به قبل از اسلام باز میگردد و در دوره‌های مختلف از جمله در زمان حمله مغول بازسازی شده تا جلوی پیشروی دشمن که از راه کویر قصد حمله به نواحی مرکزی ایران را داشت ، گرفته شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل یکی از زیباترین نقاط کویری ایران و استان اصفهان محسوب می‌شود. تپه‌های شنی بلند و جنگلهای تاق جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده‌است. دریاچه نمک آران وبیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند.
قلب کویرهای ایران، مرنجاب در استان اصفهان است، این کویر در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع شهرستان کاشان، که قسمت عمده آن را تپه‌های شنی غنی از پوشش گیاهان شورپسند (یا گیاهان شوره‌زی/شورزی) فراگرفته است واقع شده است.
در میان کویرهای ایران « کویر مرنجاب» یکی از دیدنی‌ترین مناطق کویری ایران و در دسترس‌ترین کویر است، جاذبه‌های افسونگر این کویر از قبیل جزیره سرگردان، چاه دستکن که آب شیرین و گوارایی دارد که - این خود از عجایب روزگار در کویر نمک زار است - جزیره سرگردان، دریاچه نمک آران، کاروانسرای عباسی مرنجاب و ... همه و همه از شگفتی‌های این منطقه کویری است که باید رفت و دید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]