آب معدنی سرخ فریزهند

آب معدنی سرخ فریزهند در روستای فریزهند در شهرستان نطنز قرار گرفته است این روستا یکی از ۷۰ روستای شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان می‌باشد . این روستا در فاصله ۱۹ کیلومتری پاسگاه پل هنجن (واقع در جاده قدیم نطنز) در آخرین ده قرار گرفته است .
منطقه کوهستانی و سرسبز و آب و هوای خنک آن و همچنین بافت قدیمی ساختمانهای آن از ویژگیهای این روستا می‌باشد که همه ساله گردشگران زیادی را در ایام تابستان جذب می‌کند .در فاصله ای اندک از روستا بر بالای تپه ای نه چندان بلند، چشمه هایی از آب معدنی سالهاست که از دل کوه می‌جوشد؛ چشمه هایی که به آب سرخ مشهور است و هر یک املاح و خواصی متفاوت دارد. گفته می‌شود آب این چشمه از دسته آب‌های بی کربناته مخلوط همراه باگاز است و برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش ،کبد و مجاری صفرا، معده و روده ای و بیماریهای تغذیه میتواند موثر باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار پریان

غار پریان یکی از غارهای زیبای استان اصفهان می‌باشد که در فاصله هشت کیلومتری شهر ابیانه و هجده کیلومتری روستای سُه در دره‌ای به نام پری هول در شهرستان نطنز قرار دارد.
ابعاد دهانه این غار حدود یک متر و بیست سانتی متر در یک متر و شصت سانتی میتر می‌باشد و در ارتفاع دو هزار و نهصد و شصت و هفت متری از سطح دریاواقع شده است.
این غار در سال هزار و سیصد و هفتاد و نه شمسی کشف شد و تا به امروز غارشناسان همواره به کشفیات جدیدی در این غار دست یافته‌اند. گروه غارشناسی و غارنوردی اصفهان در تازه‌ترین کاوش خود به تالاری زیبا در عمق صد و بیست متری غار پریان دست یافتند. تاکنون تعداد تالارهای کشف شده در این غار به یازده عدد رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه تاریخی آقا گل

خانه تاریخی آقا گل در مرکز محله تاریخی شهر نطنز در استان اصفهان واقع شده و قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد. این خانه متعلق به آقاگل ارباب اسبق روستا بوده و اکنون ازطرف ورثه مرحوم آقاگل به شهرداری واگذار شده است.
این اثر دارای ساختار حیاط مرکزی و سه جبهه ساخت پیرامون حیاط می‌باشد. جبهه اصلی شامل فضای شاه‌نشین و دو اتاق کناری در جبهه شمال حیاط واقع می‌باشد. جبهه جنوبی که فضای، انبار، اتاق سرایداری و فضایی جهت نگهداری احشام بوده است را شامل می‌شود. بدین ترتیب فضای دسترسی و راه پله در جبهه غربی حیاط جانمایی می‌گردد.
در تراز زیر طبقه همکف فضای سرداب دقیقاً منطبق بر سازه طبقة بالا زیر فضای شاه‌نشین شکل گرفته و مساحتی حدود صد متر مربع را شامل می‌شود. نکته جالب توجه خط آسمان در نمای جبهه اصلی بنای فوق می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام توده ( حمام خزینه ای )

حمام توده ( حمام خزینه ای ) در مرکز محله تاریخی شهر نطنز در استان اصفهان که به محله توده معروف است قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد.
حمام توده از چهار فضای متوالی ازقبیل ورودی ، سربینه ، گرمخانه و خزینه شامل شده است. سربینه به شکل فضای هشتی کشکولی که طول ضلع کوچکتر نصف طول ضلع بزرگتر می‌باشد در مفصل یکی از اضلاع کوچک با راهروی ورودی مرتبط می‌باشد.
فضای سربینه از دولایه فضایی تشکیل شده ، یکی فضای میانی که حوض آب در وسط آن جانمایی گردیده است به فضایی ارتباطی اختصاص یافته و فضای کناری دورتادور فضای میانی، در روی سکو، جهت نشستن و استراحت تعبیه شده است.
سربینه ازطریق راهرویی از جانب یکی از اضلاع کوچک هشتی با انحراف مسیر به گرمخانه مرتبط می‌شود. این راهرو که طولی حدود دوازده متر دارد ارتباط سربینه با گرمخانه می‌باشد، همچنین ورودی ثانوی حمام ازطریق این راهرو با کالبد ساختمان مرتبط شده و ازطریق ارتباطات عرضی بار سیرکلاسیون حمام را منتقل می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد ورگرموئه

مسجد ورگرموئه که به نام مسجد امیرالمومنین هم مشهور است یکی از اماکن تاریخی خالدآباد شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان می‌باشد که در سایت زیبا و تاریخی خالدآباد، در خیابان شهید انصاری خالدآباد قرار گرفته است. و قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد.
این مسجد که با شماره دوازده هزار و صد و یازده در تاریخ سی ام تیر ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار در فهرست آثار باستانی کشور به ثبت رسیده است.
مسجد ورگرموئه در مرکز محله تاریخی شهر و در کنار حمام خزینه‌ای قرار دارد و به همین دلیل نام آن را ورگرموئه (در زبان محلی به معنای کنار حمام ) نهاده‌اند. کارشناسان قدمت بنای اولیه مسجد را به اواخر دوره صفویه نسبت می‌دهند اما با توجه به سبک ساخت مسجد و پایه‌های ضخیم بنا شاید بتوان قدمت آن را به پیش از صفویه نیز نسبت داد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد بیرین

مسجد بیرین واقع در شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان با قدمت حدود هشتصد سال متعلق به دوره ایلخانی می‌باشد. این اثر به شمارة چهارده هزار و دویست و پانزده در تاریخ نهم بهمن ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار در فهرست آثار باستانی به ثبت رسیده است.
علت نامگذاری این مسجد به نام بیرین را به دوصورت می‌توان تفسیر نمود:
1- کلمه بیرین در زبان خالدآبادی به معنای بیرون می‌باشد و چون این مسجد در خارج از شهر واقع گردیده بود به این نام شهرت یافت.
2- کلمه بیرین را می‌توان تغییر یافته کلمه برین دانستکه به معنای بالا و بهشت می‌باشد و چون این مسجد در قسمت بالای شهر و در محوطه باغ‌های خرم و سرسبز قرار داشته به این نام معروف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه بابا حاجی

بقعه بابا حاجی در شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان به سبک معماری یزدی بنا شده و قدمت آن را به دوران صفویه بر می‌گردد اما هنوز به ثبت میراث فرهنگی نرسیده است.
اینطور گفته می‌شود که شخصی از اهالی یزد که زائر کربلا یا مکه بوده در هنگام برگشت از مسافرت به مقصد یزد که بار تسبیح و مهر به همراه داشته در شهر خالدآباد بیمار شده و در منزل یکی از اهالی خالدآباد بستری و تحت مراقبت قرار می‌گیرد که بعد از چند روز دار فانی را وداع گفته و در مکانی که در حال حاضر به بقعه باباحاجی معروف است مدفون شده است، بعدها اقوام و فرزندان او به خالدآباد مراجعت نموده و بقعه‌ای به سبک معماری یزدی بر سر قبرش بنا کرده‌اند.
ضریحی داخل بقعه نبوده و تنها سنگ به طول دو متر و عرض هشتاد سانتیمتر در وسط ساختمان به چشم می‌خورد. بقعه فاقد تزیینات هنری چون کاشیکاری، آینه کاری و گچ بری می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

اکو کمپ متین آباد

اکو کمپ متین آباد درفاصله بیست و پنج کیلومتری جنوب شهر نطنز و چهل و پنج کیلومتری جنوب شرقی کاشان در استان اصفهان واقع شده است. این کمپ که در ابتدای رمل‌های بزرگ کویر منطقه پشت ریگ واقع شده است، در جنوب دریاچه نمک مسیله و بیابان بندریگ ونزدیکترین مسیر به قلعه کرشاهی ومسقط الرأس آستان آقاعلی عباس ایجاد شده است که چادر‌های دایمی در شنها، کمپ شتر سواری با چهل نفر شتر ، رستوران و سوئیت و مزرعه ارگانیک کاملأ طبیعی را شامل می‌شود و یکی از اماکن زیبای مناطق گردشگری کشور به شمار می‌آید.
اقامت در کمپ به دو صورت اقامت در سویت‌های سنتی و چادر ممکن می‌باشد. سوئیت‌ها هرکدام به متراژ بیست و پنج متر مربع می‌باشد که فضای داخلی آن جهت اسکان دو نفر در نظر گرفته شده است. اقامت در چادر به دو سبک سنتی ( رختخواب پیچ ) و امروزی ( تخت ۱ نفره) به تعداد دو عدد در هر چادر ممکن می‌باشد که کف چادرها با استفاده از زیلوهای محلی مفروش شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

محوطه باستانی اریسمان

محوطه باستانی اریسمان در بیست کیلومتری شهر نطنز از توابع استان اصفهان واقع شده و از غنی‌ترین محوطه‌های باستانی کشور و دنیا محسوب می‌شود و در تمامی چهل هکتار مساحت آن، آثاری از سرباره‌های ذوب فلزات دیده می‌شود.
قدمت محوطه اریسمان به هزاره یکم و چهارم قبل از میلاد باز می‌گردد و در بادرود از توابع نطنز، در کنار جاده قرار دارد.
اریسمان، به عنوان اولین منطقه تاریخی ذوب فلز و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای صنعتی تمدن بشری در استان اصفهان قرار گرفته است.
شهر تاریخی اریسمان از توابع شهرستان بادرود بوده وبا جمعیتی حدود دود هزار نفر با مردمانی مهمان نواز و دوست داشتنی در صد و شصت کیلومتری استان واقع شده است. اکنون بر اساس گفته‌های باستان شناسان بین‌المللی به عنوان پایتخت فلات مرکزی ایران نامیده می‌شود، چرا که اولین کوره‌های ذوب فلز در حدود شش هزار سال پیش در این شهر کشف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع نطنز

مسجد جامع نطنز یا مسجد جمعه نطنز مجموعه‌ای از چند بنای مذهبی می‌باشد که شهر نطنز در استان اصفهان واقع شده که همه آن‌ها در زمان اولجایتو خدابنده و پسرش ابوسعید بهادرخان ساخته شده‌اند. ساختمان‌ها مربوط به زمان‌های مختلف ولی فاصله زمانی ساخت آن‌ها به یکدیگر کم می‌باشد. این مجموعه شامل مسجد جامع و یک خانقاه و مقبرهٔ شیخ عبدالصمد و یک مناره سی و هفت متری می‌باشد.
آندره گودار دربارهٔ مجموعه بناهای مسجد و مقبره نوشته است که محورهای اصلی این بناها، که همان محور محراب آن‌ها است، در حدود ده درجه با یکدیگر اختلاف دارد و این اختلاف بیش از آن است که بتوان حمل بر اشتباه در نقشهٔ بنا کرد. پس باید پذیرفت که به هنگام احداث این دو بنا، روش سازندگان هریک از آنها در تعیین راستای قبله با دیگری تفاوت داشته است. وی افزوده است که راه ورود مقبره، که به شکلی نامناسب تعبیه شده، دلیل بر آن است که بنای مقبره به مسجد الحاق شده است،
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]