منطقه شکار ممنوع دربند مشکول

منطقه شکار ممنوع مشکول در قسمت جنوب استان اردبیل و در مرز شهر کوثر با محدوده جغرافیایی و سیاسی شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی و در اطراف رودخانه بزرگ و دایمی قزل اوزن قرار گرفته است. این منطقه بدلیل داشتن گونه‌های مختلف جانوری تحت حفاظت قرار گرفته است .
در این منطقه گونه‌های نادری از حیوانات وحشی از جمله خرس قهوه ای ، گرگ، پلنگ، روباه، گورکن و ... زیست می‌کنند . این منطقه دارای وسعت تقریبی ۱۲۴۵ کیلومتر مربع و حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این منطقه از شمال با شهرستان اردبیل، از شرق با شهرستان خلخال، از غرب و جنوب با شهرستان‌های نیر و میانه همسایه‌است.
در این منطقه علاوه بر گونه‌های گیاهی متنوع و بعضا منحصر بفرد از گونه‌های شاخص جانوری نظیر کل و بز و پرندگان شکاری می‌توان نام برد. هم مرزی این زیستگاه با دو زیستگاه، منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال و منطقه شکار ممنوع کاغذ کنان میانه و شمال و زمین طبیعی و وجود رودخانه دایمی قزل اوزن، غذای حیات وحش و پوشش گیاهی خوبی به منطقه بخشیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل تاریخی فیروز آباد

پل تاریخی فیروز آباد واقع در استان اردبیل در جنگ جهانی دوم به دست مهندسین آلمانی ساخته شده است و کاربرد آن برای عبور نیروهای آلمانی بود که امروز نماد شهرستان کوثر در بخش گردشگری محسوب می‌شود.
این پل چون به دست مهندسین آلمانی ساخته شده از نظر اصول معماری و سبک اجرا متفاوت با پل‌های تاریخی ایران می‌باشد.
این پل بصورت یک دهانه و با بتن ساخته شده است و برای کاهش بار پل کنوهایی در دو طرف پل ( هرطرف 4 کنوی استوانه­ای شکل ) در حد فاصل طاق دهانه ( نوع طاق هلالی) و بخش معبر پل تعبیه شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

داش حمام ( حمام سنگی )

در استان اردبیل و در قمست جنوب شرق شهر کوثر و در تراس رودخانه‌ی گیوی چایی و در میان باغ‌های ساحل رودخانه، داش حامامی واقع شده است. حمام سنگی در دامنه‌ی کوه و به صورت غاری است که از یک فضای مستطیل شکل به ابعاد تقریب ٤ × ١٠ متر تشکیل شده که در دل یک صخره طبیعی کنده شده است. محلی که حمام در آن ایجاد شده، در اصل یک چشمه بوده که با گسترش محدوده‌ی جشمه و ایجاد سکو و یک حوضچه مرکزی با کنده کاری در بستر سنگی تبدیل به فضایی جهت استحمام شده است.
آب این حمام از سه نقطه تامین می‌شود که درجه حرارت‌های هر کدام با دیگری فرق می‌کند. در دو گوشه‌ی شمال شرقی و شمال غربی حمام حوضچه‌های کوچکی با ابعاد حدود نیم در نیم متر ایجاد شده که آب آن تراوش شده از دل دیواره‌ی سنگی ابتدا در این حوضچه‌ها جمع شده و سپس وارد حوض مرکزی می‌شود.
وسط دیواره‌ی شرقی حمام نیز سومین سرچشمه‌ی آب حمام می‌باشد که سردتر از دو سرجشمه‌ی دیگر است. گرمترین آب جشمه‌ی حمام بیشتر از ٣٠ درجه‌ی سانتیگراد دما ندارد. با این همه استحمام با آن بسیار آرام بخش و دلچسب می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]