روستای اولتان

آدرس : روستای اولتان در استان اردبیل ، شهرستان پارس‌آباد ، بخش مرکزی ، دهستان قشلاق شمالی واقع شده است و با راه آسفالته از طریق شهر پارس‌آباد مغان قابل دسترسی می‌باشد.
" اولتان " نام روستایی زیبا و تاریخی در شمال استان اردبیل می‌باشد. قدمت و دیرینگی این روستا با توجه به آثار به جای مانده از قلعه تاریخی واقع شده در روستا ، به دوره پیش از اسلام بازمی گردد و در واقع متعلق به دوران ساسانی می‌باشد ؛ هرچند طی کاوش‌های کارشناسان ، از دوران اسلامی نیز آثاری چون سفال به دست آمده است.
روستای جلگه ای اولتان از سطح دریا 70 متر ارتفاع دارد و آب و هوایش در فصول بهار و تابستان ، معتدل و در فصول پاییز و زمستان کمی سرد می‌باشد. اهالی اولتان به زبان آذری تلکم می‌کنند و دینشان اسلام است. شغلشان بیشتر کشاورزی و دامداری می‌باشد و گندم ، پنبه ، چغندرقند و انواع صیفی جات از جمله محصولاتشان به شمار می‌آیند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه اولتان

اولتان قالاسی شهری باستانی است که متعلق به دوران ساسانی است.
قلعه اولتان در روستای بزرگی در 15 کیلومتری جنوب غرب شهرستان پارس‌آباد و در دشت مغان استان اردبیل قرار دارد. قلعه اولتان در 500 متری این روستا و در کنار رود آراز قرار دارد و با حصاری به بلندی 5/5 متر ساخته شده است . عرض این حصار 3/5 متر است
این قلعه در زمان اشکانیان احداث شده ولی به خاطر استحکام بنا تا قرن دوازدهم هجری قمری مورد استفاده قرار می‌گرفت.مساحت این دژ 320 هزار متر مربع است.
هیات باستان شناسی در کاوش خود موفق به کشف 400 متر مربع فضای معماری در این منطقه شدند.
این قلعه با ترکیب به جا مانده از آن یک دژ نظامی را نمایان می‌کند. با توجه به حدس و گمانهای کاملاً علمی هنوز قسمت اعظم ساختمان‌های قلعه در زیر خاک مدفون است.
در کاوش‌های با ستان شناسی سفال‌های بی نظیر و متنوع اسلامی از این قلعه تاریخی به دست آمده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه نادری

تپه نادری از آثار باستانی و تاریخی شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل در بخش اصلاندوز است و در جنوب غربی شهر اصلاندوز در ملتقای رود ارس و دره رود قرار داشته و بلندی این تپه 30 متر و محیط اطراف آن حدود هزار و 500 متر و طول آن 120 متر و عرض آن حدود 100 متر است.
برخی اعتقاد دارند که تپه نادر به دلیل اهمیت و موقعیت استراتژیکی و نظامی آن از قدیمی‌ترین قلاع منطقه بشمار می‌رفته و قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد تخمین می‌زنند .
این تپه از نظر تاریخی قابل توجه است، چرا که در این تپه نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب میرزا و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]