سد یامچی

سد یامچی در 5 کیلومتری شهر نیر از توابع استان اردبیل قرار دارد. سد یامچی در مدت هشت سال با سیصد میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سال 1374 آغاز شده و در سال 1382 به پایان رسیده است. حجم آب ذخیره شده در این سد 95 میلیون مترمکعب می‌باشد. در حال حاضر از آب این سد برای تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل و آبیاری اراضی پائین دست سد استفاده می‌شود .
طول تاج این سد 830 متر، عرض آن 12متر و ارتفاع آن از پی 67 متر می‌باشد. این سد می‌تواند سفره‌های زیرزمینی آب را تقویت کند. ارتفاعات اطراف سد و نیز طبیعت زیبای اطراف آن مکانی مناسب برای تفریح و استراحت می‌باشد. اطراف این سد به عنوان منطقه نمونه گردشگری با درجه ملی مورد تصویب قرار گرفته است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کورعباسلو

روستای کورعباسلو نام روستایی واقع شده بین کوه‌های مرتفع و تپه‌های بلند ، در 8 کیلومتری نیر و 43 کیلومتری مرکز استان اردبیل است. این روستا که از توابع بخش مرکزی شهرستان نیر به شمار می‌آید حدود 1800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. روستای کورعباسلو یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی استان اردبیل محسوب می‌شود و دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی می‌باشد. منطقه کورعباسلو از ییلاقات عشایر شاهسون در زمان صفویه بوده است که پس از یکجانشین شدن عشایر ، سکونتگاه یکی از طوایف ایلات شاهسون شده است.
ناگفته نماند که در اواخر دوره قاجار ، طایفه‌ی کورعباسلو یکی از طوایف بزرگ مغان محسوب می‌شده‌است. قشلان این طایفه اصیل ترک در سواحل دره رود و ییلاقشان در نزدیکی " اوکوزداغی " قرار دارد. هم اکنون به جز دشت مغان که محل اصلی اسقرار این طایفه است ، در شهرستان‌های هریس ، اهر ، مشگین‌شهر ، شهرستان نیر - روستا کورعباسلو ، و شهرهای ساوه ، کرج ، تهران ، زنجان و سایر شهرها ، مردمان این طایفه بزرگ حضور دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دهکده گردشگری سبلان

نیر مرکز شهرستان نیر و یکی از شهرهای استان اردبیل ایران است. این شهر در ۳۱ کیلومتری شهر اردبیل و ۲۰ کیلومتری شهر سرعین قرار دارد
دهکده گردشگری سبلان یا منطقه نمونه گردشگری برجلو در راه اصلی نیر – سراب و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان نیر قرار دارد.
این منطقه چند دهنه آبگرم معدنی دارد که عبارتند از: برجلو –قینرجه- داش آلتی – قمیش تی
بین این آب گرم‌ها آبگرم معدنی برجلو( بوشلی) با درجه حرارت ۵۳ درجه سانتیگراد و آبگرم قینرجه بادرجه حرارت ۷۳ درجه سانتیگراد خواص درمانی درد‌های رماتیسم و درد مفصلها و رفع خستگی را دارند,به همین دلیل این دو آب گرم به صورت سنتی مورد استفاده قرار میگیرند و شهرت بیشتری دارند
در این مجتمع پارکینگ ، هتل آپارتمان ، مجموعه ورزشی ، هتل‌های 3 و 4 ستاره ، مسجد ، مجتمع تجاری و استخرهای روباز آب درمانی آقایان و بانوان ، استخر کودکان ، رختکن ، استخر روباز ، لجن درمانی ، کیلینیک زیبایی و رستوران طراحی شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تفرجگاه بولاغلار

تفرجگاه بولاغلار در ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۵۰۰ متری شمال غرب شهرستان نیر قرار دارد.
این شهرستان از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است.
این تفرجگاه از مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر میباشد.
همجواری با رودخانه آغلان و ایجاد برخی از زیر ساخت‌ها و امکانات گردشگری و عبور جاده بین شهری اردبیل - تبریز و نزدیکی به شهر توریستی سرعین ,نیر بر اهمیت این مکان به عنوان یک فضای تفرجگاهی می‌افزاید.
وجه تسمیه آن مجموعه از چشمه سارهای جوشان،در یک محدوده وسیع است
بولاغلار مجموعه‌ای از چشمه‌های متعدد بادبی بالا در یک محدوده نه چندان وسیع قرار دارد. آب تمام چشمه‌ها در مسیر کوتاهی به همدیگر متصل و از طریق نیر چای‌(‌رودخانه آغلاغان) که از شهر نیر می‌گذرد، به بالخلوچای تخلیه می‌شود.
مساحت این منطقه ۲۸۵ کیلومتر مربع است که حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل میشود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای شاه عباسی نیر

کاروانسرای شاه عباسی کنار جاده قدیمی نیر به سراب در 10 کیلومتری شهر نیر و در یکی از برفگیرترین گردنه‌های کشور یعنی در گردنه صایین در استان اردبیل قرار دارد .
این بنا در دوره صفوی به فرمان شاه عباس بنا شده است و یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در این دوره می‌باشد.
در سال‌های گذشته برخی از قسمت‌های این کاروانسرا مرمت شده است.
مصالح موجود کوهستان یعنی سنگ بیشتر ساختار این بنا را تشکیل می‌دهد که هم براحتی قابل دسترس است و هم مقاوم و پایدار می‌باشد.ساروج ,ملات اتصال دهنده سنگ‌های بنا است.
طراحی این کاروانسرا با اقلیم و شرایط محل کاملا سازگار است. عرض و ارتفاع ورودی‌های فضاهای زیستی داخل ،تا حد ممکن کاهش یافته طوری که با وسایل کمی می‌توان آن را مسدود و از نفوذ سرما و کوران برف به داخل آن جلوگیری کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت مغان

دشت مغان جلگه‌ای در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل و در شهرستان نیر و در شمال باختری ایران است مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است.
وسعت دشت مغان در گذشته بسیار بیشتر از موقعیت کنونی آن بوده است.
مغان از شمال با سرزمینهای آران و شیروان و رودخانه ارس و کر، دریای خزر در شرق، گیلان و اردبیل در جنوب و جنوب شرقی و کوههای شرقی ارسباران در غرب هم مرز بوده که به دلیل وجود جلگه ای با وسعت تقریبی 300 هزار هکتار و اراضی آبرفتی ساحل دریای خزر و کناره‌های رودهای بزرگ ارس و کر این منطقه را به یکی از قطبهای بزرگ کشاورزی و دامپروری ایران تبدیل می‌کرد.
زمان‌های بسیار قدیم اقوامی در مغان زندگی می‌کردند که ایرانیان به آنها آذری یا آذربایجانی می‌گفته و این کلمه را در زبان اروپایی قدیم مخصوصا در یونانی آذربایجان و سرزمین آن‌ها را آذربایجان ثبت کرده‌اند.
بعدها آذربایجان شامل سرزمینی که در میان شروان و آذربایجان ایران بوده‌است می‌دانستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]