موزه نمین

شهرستان نمین یکی از شهرستان‌های استان اردبیل می‌باشدکه بیشتر مردم به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند ،همچنین زبان تالشی نیز در بخش عنبران این شهر رواج دارد.
پروژه صارم السلطنه شهرستان نمین تقریبا از سال هزار و هشتاد و پنچ شروع و در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به پایان رسید که البته هنوز به طور کامل تمام قسمت‌های ساختمان مرمت و بازسازی نشده است .
این مجموعه که امروزه به عنوان موزه نمین مورد بهره برداری قرار گرفته است شامل :
1-خانه اسبقی که در قسمت جنوب غربی و چسبیده به آن قرار دارد.
2- مسجدی که در ضلع شمالی میدان و بروی شیب تپه ساخته شده است ،بانی این مسجد مسجد فرخنده خانم دختر میرزا عباس قاجار همسر میر کاظم خان فرزند میر حسن خان بن میر مصطفی خان تالش بوده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پیکره سنگی بابا داوود عنبران

آدرس : ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل - شهر عنبران
پیکره سنگی بابا داوود عنبران در استان اردبیل و در شهر عنبران از توابع شهرستان نمین واقع شده‌است.
ارتفاع این پیکره بی نظیر حدود ۲۰ متر بوده و به شکل انسانی که به روبرو نظاره گر می‌باشد، ایجاد شده است.
برای رسیدن به ابوالهول ایران ،باید مسافتی حدود یک کیلومتر از شهر عنبران به سوی روستای مرزی و تاریخی "عنبران علیا" در دره معروف به "تانگی" بالاتر از چشمه "خان بلاغی" بر بلندای تپه‌ای معروف به بابا داوود پیکره عظیم ،طی نمود تا به ابوالهول ایران رسید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل فندقلو ( جنگل فندق لو )

آدرس : اردبیل - 30 کیلومتری شهرستان اردبیل - 10کیلومتری جنوب شهر نمین
جنگل فندقلو بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل به شمار می‌رود که دنباله جنگل‌های نیمه گرمسیری استان گیلان می‌باشد. این جنگل در استان اردبیل و در 30 کیلومتری شهرستان اردبیل و 10کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد و به دلیل نزدیکی به شهر نمین (نمین در زبان تالشی یعنی مکان نم‌ناک) و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل - آستارا، همواره به‌عنوان یک گردش‌گاه مورد توجه بوده است.
این جنگل در سطحی به طول 25 کیلومتر پراکنده است مساحت منطقه فندقلو 2/4062 هکتار می‌باشد که 4/1108 آن تحت پوشش عرصه جنگلی و بقیه مرتفع می‌باشد . بلند‌ترین نقطه ارتفاعی مربوط به کوه سنگر ( محل تاسیسات و دکل‌های مخابراتی ) به ارتفاع 2120 متر از سطح دریا ست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]