امامزاده صالح اردبیل

آستان مبارکه“ امامزاده صالح” واقع در استان اردبیل در میدان عالی قاپو، روبروی مسجد ملا مومن شهر اردبیل و در جوار بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی واقع شده است. نسب امامزاده صـالح (ع) به حضرت امام موسی کاظم (ع) و در بعضی کتب مانند کتاب "اختران تابناک" به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد.
این بزرگوار همانند جناب صدر الدین در نیمه اول قرن سوم هجری به اردبیل تشریف آورده اند و بنا به نظر صاحب «بحر الانساب» یکی از سه اولاد بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌باشد که به این منطقه آمده اند ، مزار شریفش از دوران‌های گذشته مورد توجه خاص و عام بوده و خاندان جلیل القدر صفویه نسبت به حضرتش ارادت ویژه داشتند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل تاریخی سامیان

پل تاریخی سامیان در روستای سامیان و در 15 کیلومتری شهرستان اردبیل و در استان اردبیل در جاده اردبیل به مشگین شهر قرار دارد .
این پل در مسیر ارتباطی جاده اردبیل به قفقاز بر روی رودخانه قره سو واقع شده است . بر اساس اسناد موجود قدمت تاریخی و ساخت این پل به دوران حکومت صفویان بر می‌گردد .
از نظر معماری پل سامیان پلی شش چشمه و اجرا شده با بدنه آجری پایه طاق سنگی می‌باشد. دهانه میانی پل ، بزرگتر از دهانه‌های جانبی می‌باشد که بصورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته اند. بزرگتر بودن دهانه وسطی باعث زاویه دار بودن دست انداز و عرشه پل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل ابراهیم آباد

پل ابراهیم آباد مربوط به دوره صفوی است و در شهر اردبیل ، محله‌های اوچدکان و ابراهیم آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این پل در ابتدای کوچه ابراهیم آباد بر روی رودخانه بالخلو در استان اردبیل ساخته شده و متعلق به دوره صفویه است. آدام اولئاریوس می‌نویسد که رودخانه بالخلو در شهر اردبیل به دوشاخه شده و از درون شهر می‌گذرد. ظاهراً پل ابراهیم آباد نیز ازجمله پلهایی است که پیترودولاواله در سفرنامه خود به آن اشاره کرده است. پل ابراهیم آباد دارای 3چشمه است که دو دهنه آن در سالهای اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل پنج چشمه ( پل یعقوبیه )

پل هفت چشمه در ابتدای محله یعقوبیه شهر اردبیل واقع در استان اردبیل بر دو سوی رود بالیق لی بنا شده که سالهاست راه ارتباطی مردمان دو سوی رود است.
این پل نامش را از محل وام گرفته است و تاریخ ساخت آن به دوران صفویان باز می‌گردد. دارای ۳۷ متر طول؛ ۳ متر عرض و ۵ متر بلنداست.
پل پنج چشمه دارای ۵ دهانه است؛ دهانه وسطی بزرگ‌تر از بقیه دهانه هاست که باعث زاویه دار شدن عرصه پل شده است و دهانه‌های دیگر نسبت به آن حالت تقارنی دارند. دهانه‌های ۱ با ۵ و ۲ با ۴ هم اندازه اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه شاه اسماعیل خطایی

ساختمان فاخر موزه خطایی( باستانشناسی) شهر اردبیل نیز از جمله طرح‌های مهم استان اردبیل در زمینه معماری است.
این موزه ،که در دو طبقه و با مساحتی بالغ بر 1700 متر مربع در بیست و نهم آبان ماه سال 1387ش تکمیل و تجهیز و راه اندازی شد ساختمان موزه خطایی( باستانشناسی) بخشی از فضای پیرامون مجموعه تاریخی و فرهنگی شیخ صفی الدین اردبیلی را در برگرفته و آثار آن نمایانگر بخشی از فعالیت‌های تمدنی انسان در استان اردبیل محسوب می‌شود.
آثار و اشیاء این موزه مشتمل بر دوره‌های مختلف پیش از اسلام، تاریخی و اسلامی است. اشیاء تاریخی و فرهنگی موزه باستانشناسی اردبیل با در نظر گرفتن قدمت و جنس آنها در دو طبقه سیر تحول و تطور تاریخ فرهنگ اردبیل را در دوره‌های مختلف تاریخی نشان می‌دهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج شاطر

برج شاطر در روستاى صومعه در فاصله هشت و نیم کیلومترى شهر اردبیل واقع در استان اردبیل در یک فضاى وسیع و گسترده ساخته شده است. در اطراف برج به فواصل گوناگون، تپه‌هاى باستانى قرار دارند که قدمت بیشتر آن‌ها به دوره‌هاى پیش از اسلام به ویژه دوره اشکانى باز می‌گردد.
برج از داخل استوانه و از خارج ده ضلعى با اضلاع به طول حدودا دو نیم مت می‌باشد و ازاره‌اى سنگى به ارتفاع یک و نیم متر و مرکب از چهار رج سنگ تراش دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مردم شناسی اردبیل

موزه مردم شناسی یکی از ده موزه استان اردبیل می‌باشد. این موزه درمیدان عالی قاپو شهر اردبیل واقع شده است که مجموعه غنی فرهنگ و هنر، معماری و تاریخ این منطقه را به همراه یادگارهای این سرزمین کهن به بازدیدکنندگان خود بازگو می‌کند.
در میدان عالی قاپوی اردبیل، حمامی به نام حمام آقانقی در دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری بنا شد که امروز به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.
این حمام را شخصی به نام ظهیرالاسلام در دوره ایلخانی بنا نمود و دویست سال بعد قسمت هایی به آن افزوده شده و بالاخره در زمان قاجار فردی به نام آقانقی مؤتمن الرعایا حمام را خریداری، تعمیر و بازسازی کرد و به همین دلیل است که حمام به هر دو نام معروف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای مریم مقدس اردبیل

کلیسای مریم مقدس بنایی مربع مستطیل شکل در استان اردبیل و در شهر اردبیل می‌باشد که از آجر و گنبد ساده آجری ساخته شده است . طول بنا شانزده متر و عرض آن چهارده متر می‌اشد. داخل بنا مربع شکل و دارای چهار طاق نما می‌باشد، که بر روی ستون‌های مربع شکل تعبیه شده اند. طاق نماها جناقی و با نقاشی‌های محدودی در ازاره مزین شده اند.
محراب کلیسا نقاشی هایی به شکل ترنج‌های مختلفی دارد و رنگ هایی که در گل‌های گوناگون ترنج به کار رفته، سبز روشن و نارنجی روشن و در متن سرمه ای است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه حیات وحش اردبیل

موزه تاریخ طبیعی واقع در شهر اردبیل در سال 1381 در ﺧﯿﺎﺑﺎن داﻧﺸﮕﺎه ﮐﻨﺎر درﯾﺎﭼﻪ ﺷﻮراﺑﯿﻞ تاسیس گردیده است.
موزه‌ی تاریخ طبیعی از مکان­های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی استان اردبیل می­باشد که می­تواند علاوه بر شناساندن هر چه بیشتر زیست بوم‌های مختلف و گونه­ های حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه، ارزش حفظ و نگهداری تنوع زیستی را نیز به اقشار مختلف مردم جامعه یادآوری نماید.
این موزه از شش بخش محتلف نمایشگاهی، مطالعاتی و آموزشی، هنری و رفاهی ذیل تشکیل شده است:
- بخش دوران آفرینش و دیرینه­شناسی که بیننده را با صحنه ­هایی از جایگاه کره زمین در منظومه شمسی، دوران­های مختلف زمین شناسی و مراحل تکوین حیات و تحول اجتماعات زیستی آشنا می­سازد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام ملا هادی

شاید شهر اردبیل تنها شهر کشور باشد که به جهت توجه به نظافت و پاکی ظاهری و باطنی نزد پیشینیان این منطقه، یک روز را به نام "روز حمام" نامگذاری کرده بودند و در آن روز افراد خانواده به حمامهای عمومی رفته جسم و تن خود را تطهیر می‌کردند.
حمام ملاهادی یا حاج محسن از حمام‌های قدیمی استان اردبیل است که در کوچه ملاهادی اردبیل واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]