آبدرمانی قوتورسویی

آبدرمانی قوتورسویی در 24 کیلومتری شهر لاهرود و در شهرستان سرعین در استان اردبیل واقع شده است. آب قوتورسویی در ردیف آبهای معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد. آبگرم قوتورسویی به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژه ای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد. دمای چشمه آن 42 درجه سانتی گراد و دبی آن 13 لیتر در ثانیه است. البته به علت وجود گوگرد زیاد در آب قوتورسویی توصیه می‌شود از استنشاق مستقیم گاز آن خودداری شود.
به علت شهرت بسیار بالای قوتورسویی در درمان امراض ، از سالهای بسیار دور این آبگرم همه ساله و در اکثر فصول سال علی الخصوص فصول گرم میزبان علاقمندان زیادی از منطقه، سراسر ایران و حتی جهان می‌باشد بدین خاطر دهکده ای در اطراف این آبگرم ایجاده شده که دارای هتل، رستوران ، مهمانسرا ، نانوایی و خیل عظیمی از فروشگاههای اقلام مورد نیاز مهیمانان می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره گلستان ( دره آلوراس )

دره گلستان یا قزل گل لر که به دره آلوارس نیز مشهور است از دره‌های شرقی سبلان در شهرستان سرعین و یکی از عریض‌ترین و با صفاترین دره‌های آن در استان اردبیل به شمار می‌رود. جهت این دره شمال غرب - جنوب شرق است. ارتفاعات سبلان کوچک(هرم داغ) و حاج زال(بزداغ) به ترتیب در شمال و جنوب ابتدای دره قرار دارند که به وسیله گردنه معروف تندرلو به هم پیوند می‌خورند.
این مجموعه منشاء دره محسوب می‌شوند این بخش از دره به علت وجود سیرک‌های یخچالی و ارتفاعات صعب العبور همراه با سنگ آذرین چشم انداز ویژه خود را دارد. پس از این بخش که فاقد پوشش گیاهی است به برکت آب‌های جاری از یخچال‌ها و برف چال‌های دائمی و چشمه‌های پرآب و گوارا چمن زارها و مراتع عالی را تشکیل داده است و به سبب این موهبت به این بخش از دره گلستان اتلاق می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجتمع آب درمانی گاومیش گلی

پر آب‌ترین چشمه معدنی شهر سرعین در استان اردبیل از لحاظ آبدهی و مساحت، مجتمع آب درمانی گاومیش گلی می‌باشد که بر روی دره قرار گرفته است. این آب معدنی دارای استخری روباز به مساحت چهارصد متر با عمق صد و سی سانتی متر می‌باشد. گاومیش گلی دارای هفده دوش آبگرم و سرد ، حوضچه کلر در مبادی ورودی به محوطه اصلی و همچنین مقابل سرویس بهداشتی می‌باشد. از امکانات دیگر آن بوفه لوازم بهداشتی و آرایشی و خوراکی و سرویس بهداشتی می‌باشد.
مقدار متوسط آب دهی آن هشتاد و پنج لیتر در ثانیه می‌باشد. دمای آب چهل و شش درجه سانتی گراد و آب آن ترش مزه بیرنگ و کمی بودار می‌باشد. آنیون‌های آن کربنات ، بیکربنات ، کلروره، سولفات و کاتیون‌های آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتایسم می‌باشد . هدایت الکتریکی برای بیست و پنج درجه حرارت هزار و سیصد و PH آن ۵۸/۶ ، باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن ششصد و هشتاد و هفت میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره ، بیکرنات سدیک و کلسیک گرم می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب گرم سردابه

چشمه آب گرم سردابه در شهرستان سرعین از چشمه‌های آبگرمی که از دل سبلان استان اردبیل می‌جوشند بی نصیب نمانده است. چشمه‌های آبگرم سردابه در کنار آبشاری پر آب واقع شده است که در بیست و چهار کیلومتری غرب شهرستان اردبیل و در دامنه شرقی کوه سبلان همسایه یک مجتمع آب درمانی کامل هم می‌باشند . آب چشمه سردابه شفاف، ترش مزه و بی رنگ است و بویی خاص دارد.
گوگرد، آب اینجا را مقداری بو دار کرده و البته خاصیت درمانی هم به آن داده است. املاح قلیایی و گوگرد موجود در آب با رسوب‌های نخودی رنگ مسیر رفت و آمدشان را نشانه گذاری کرده اند.
چشمه سردابه در ارتفاع هزار و هشتصد و چهل متری از سطح دریا می‌جوشند که حدود پانزده تا بیست لیتر آب در ثانیه در حوضچه می‌ریزد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجتمع آبدرمانی قهوه سویی

مجتمع آبدرمانی قهوه سویی در شهر سرعین تحت نظر سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و شرکت آب منطقه ای استان اردبیل دارای سه قسمت می‌باشد:
-فاز اول : شامل آبدرمانی مجزا برای خانم‌ها و آقایانمه دارای استخر بزرگ راه درمانی ، حوضچه‌های آبگرم طبیعی، سونا ،جکوزی و دوش‌های انفرادی می‌باشد.
-فاز دوم : شامل آب چشم (آب سرد) است که برای شستشوی چشم‌ها مناسب می‌باشد و دارای خاصیت ضدعفونی کننده برای چشم‌ها را دارد و همچنین برای رفع سنگ کلیه و نفخ نیز مفید است ، همچنین این مجموعه کلینیک آبدرمانی هفت مرحله ای است دارای سالن‌های فیزیوتراپی برای تیم‌های ورزشی و سالمندان می‌باشد.
-فاز سوم : شامل هتل سه ستاره که امکاناتی همچون رستوران مدرن، پارکینگ طبقاتی و سالن کنفرانس را داراست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب گرم شابیل

چشمه آب گرم شابیل لاهرود در فاصلهٔ بیست و هفت کیلومتری لاهرود نزدیک به شهر سرعین در استان اردبیل واقع شده‌است . این چشمه ارتفاعی حدود دو هزار و ششصدو پنجاه و پنج متر دارد و دامنهٔ کوه سبلان قرار گرفته است . دمای آب این چشمه حدود چهل و نه درجه سانتی‌گراد می‌باشد و به دلیل فراوانی اسید بی‌کربنیک در آن برای درمان برخی بیماری‌های حرکتی و عصبی درمان پا درد و کمر درد بسیار موثر و مفید می‌باشد .
برای استفاده از آب گرم این چشمه باید از مشکین شهر عبور کرد و همچنین عده ای از کوهنوردان برای رفتن به قله سبلان به اینجا می‌آیند و سپس با استفاده از لندرور به پناهگاه می‌روند.
در این محل برای مسافرین امکان نصب چادر وجود دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجتمع آب درمانی ایرانیان

شهر سرعین در استان اردبیل به جهت داشتن چشمه‌های آب گرم متعدد از جمله مجتمع آب درمانی ایرانیان معروف است و هرساله در تمامی فصول مخصوصا تابستان پذیرایی مسافران و جهانگردان فراوانی است . در این شهرحدود دویست و پنجاه هتل ، هتل آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد . علاوه بر این مردم منطقه خانه‌های مسکونی و ویلاهای خود را به عنوان مهمانپذیر اجاره می‌دهند. یکی از این آبدرمانی‌ها که در چند سال اخیر توانسته به شهرت جهانی دست یابد ، مجموعه آبدرمانی ایرانیان است.
این مجتمع در سال همت مضاعف، کار مضاعف به مناسبت گرامی داشت آزادی خرمشهر در زمینی به مساحت بیست و دو هکتار درتاریخ سوم خرداد ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه با حضورجمعی از مسئولان افتتاح و به بهر برداری رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجتمع آبدرمانی سبلان

شهر سرعین که بیست و پنج کیلومتری مرکز استان اردبیل واقع شده است . این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است مجتمع آبدرمانی سبلان از جمله آن است .
سرعین در فرهنگ لغات فار سی به معنی سرچشمه می‌باشد. در ادوار گذشته این منطقه به نام‌های ساری قیه، سارقین، سرائین، سرقین هم نامیده می‌شده است.
چشمه‌های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی‌های درمانی خاصی از دل زمین می‌جوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کند.
مجتمع آب درمانی سبلان یکی از کم نظیر‌ترین آب درمانی‌ها در سطح خاورمیانه و آسیا می‌باشد .این مجتمع با زیر بنای هفت هزار و دویست متر مربع در زمینی پنج هزار و دویست متر در دو طبقه احداث و در سال هفتاد و پنج به بهره برداری رسید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه سبلان

کوه سبلان واقع در استان اردبیل سومین قله بلند ایران، ارتفاع آن ۴۸۱۱ متری، آتشفشانی خاموش و در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین‌شهر در شهرستان سرعین واقع است.
کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله اصلی یا آتش فشان آن به نام سلطان ساوالان بلندترین نقطه آذربایجان است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است.
امتداد آن شرقی–غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌است. تمام قله‌های سبلان در همهٔ ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ارجستان

روستای ارجستان واقع در شهرستان سرعین و در 21 کیلومتری غرب اردبیل واقع است. در مرکز روستا و نیز در حومه آن چند چشمه آب معدنی سرد و گاز دار وجود دارد.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۲۹۳ نفر با ۶۲ خانوار بوده است.این روستای زیبا دارای آب معدنی و قبرستان قدیمی می‌باشد.
آب معدنی گاز داری که در روستای ارجستان وجود دارد طبق باور اهالی باعث تکان خوردن سنگ کلیه و دفع سنگهای ریز آن می‌شود .
از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بسته بندی شده در قالب بطری‌های یک و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی مس کو و هم چنین بصورت چشمه ای دائمی که روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده که آب آن بعد از پرشدن حوضچه بوسیله لوله ای در قسمت شرقی به بیرون سرازیر شده و مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]