جاده اسالم به خلخال

این جاده شهر خلخال استان اردبیل را به اسالم گیلان متصل می‌کند که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی که دارد و ترکیب جنگل و دشت، زیبا‌ترین جاده کشور نام گرفته است.
این جاده حدود هفتاد کیلومتر طول دارد و گردشگران می‌توانند از طبیعت زیبا و بکر ، عسل‌های طبیعی ، مناظر زندگی سنتی و دشت‌های زیبا و پر گل آن لذت ببرند. 
این جاده به عنوان جاده ورود به بهشت شهرت دارد زیرا تنها یک جاده معمولی نیست ترکیبی از دشت و جنگل،دریاچه وآبشار این جاده را به منظره خارق العاده مبدل کرده است که چشم هر بیننده ای را نوازش می‌دهد. 
جاده ای پر پیچ و خم که از اسالم گیلان شروع شده و پس از طی حدود هفتاد کیلومتر به خلخال اردبیل منتهی می‌شود.
در وصف بخشی از زیبایی‌های این جاده میتوان به دشت‌ها و دامنه‌های سر سبز ، خانه‌های چوبی روستایی ، چرای گله‌های گوسفندان،درختان بلند و انبوه که بر این جاده سایه افکنده اند و مه که دره‌های این مکان را پر کرده است و گاهی تا میان جاده نیز می‌رسد اشاره کرد.
بهترین زمان برای سفر به این مکان اردیبهشت و خرداد هر سال است که دشت‌های پر از گلهای شقایق و مهی که آن‌ها را در بر میگیرد نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکند.
یک ساعتی که در این جاده رو یایی برانید کم کم جنگل را پشت سر گذاشته و دشت‌های زیبای این مکان رویایی را پیش روی خود می‌بینید.
ییلاق هایی زیبا با چمنزار‌های سر سبز، دریا چه نئور ... مشاهده کامل متن  و پیاده روی در ارتفاعات مراتع روستای بسیار زیبای سوباتان از دیدنی‌های این مکان می‌باشد.
علاوه بر دشت‌ها و دره‌های سر سبز و مه آلود که از چم انداز‌های این منطقه محسوب می‌شوند در این جاده کلبه‌های چوبی ای نیز وجود دارند که محلی برای سکنا گزیدن مسافران می‌باشند . 
گردشگران میتوانند مدتی را در این کلبه‌ها سپری کننده و از مناظر اطراف خود لذت کافی را ببرند.
این منطقه در همه فصل‌ها آب و هوایی مطبوع و دلنشین دارد و حتی در اواسط تابستان نیز نسیم خنکی در این مکان جریان دارد و زمانی که مه دریای خزر این منطقه را فرا می‌گیرد مجبور به پوشیدن لباس گرم می‌شوید.
پاییز جاده اسالم به خلخال
در نزدیکی خلخال چشمه آب گرمی وجود دارد که بر خلاف چشمه‌های اب گرم معروف، از مناطق بکر به حساب می‌آید و میتواند به دور از شلوغی زمانی را در این مکان سپری کنید و تنی به اب بزنید.
کسانی که به جنگل نوردی نیز علاقه دارند می‌توانند از مسیر روستای "نهالستان پیرسون" که در بیست کیلومتری این مکان ویایی قرار دارد وارد جنگل شده و راه را به سوی قله کوه در پیش بگیرند تا به قله ای برسند که به دره اشراف معروف است، هر چه از زیبایی‌های این منطقه بگوییم باز هم کم است...

حتما تاکنون نام جاده اسالم-خلخال را شنیده اید.این جاده جنگلی - کوهستانی بسیار زیبا، با طول 70 کیلومتر، شهر اسالم واقع در شهرستان تالش(هشتپر) استان گیلان را به شهرخلخال ، مرکزشهرستان خلخال استان اردبیل ارتباط می‌دهد. همچنین جاده دیگری با طول77کیلومتر وباهمان طراوت وزیبایی، شهر پونل واقع در شهرستان رضوانشهر استان گیلان را به خلخال ارتباط می‌دهد.
درصورتی که از خلخال به سمت گیلان حرکت کنید،پس از حدود15کیلومتر،در ارتفاعات به یک دو راهی خواهید رسید.اما اگر از راست ادامه مسیر دهید، پس ازحدود 60کیلومتر طی مسیر به پونل خواهید رسید واگر از دوراهی به سمت چپ ادامه مسیر دهید، پس از حدود50کیلومتر طی مسیر،به اسالم خواهید رسید.
حال اگر از سمت گیلان قصد تجربه این جاده‌های زیبا وبازگشت به گیلان را دارید،پیشنهاد بنده این است که از پونل یا اسالم به سمت خلخال حرکت کنید و در دوراهی ذکر شده تغییر مسیر داده واز جاده دیگر به گیلان بازگردید.در این صورت شما110 کیلومتر در جاده‌های جنگلی وکوهستانی بسیار زیبا لذت برده اید.فاصله بین اسالم و پونل نیز حدود 40 کیلومتر است که پارک جنگلی گیسوم در 10 کیلومتری اسالم محل مناسبی برای شب مانی همراه با خانواده است.
زیبایی جاده اسالم-خلخال و پونل-خلخال مثال زدنی است. درکمتراز یک ساعت چندین اقلیم متفاوت همراه با تغییرات آب وهوایی لذت بخش را تجربه خواهیدکرد.خنکای مطبوع در دل تابستان و ریزش‌های جوی بهاری وپاییزی نیز بسیار لذت بخش خواهد بود.
جاده اسالم به خلخال
نوش جان نمودن از کباب‌های مختلف که از گوشت تازه تهیه شده است نیز خاطره ای به یاد ماندنی برای شما رقم خواهد زد.توجه داشته باشید این دو جاده معمولا در فصل بارندگی در اثر ریزش برف وبهمن مسدود است.

Add comment

عکس خوانده نمی شود