آبگرم معدنی روستای زاویه سفلی

آبگرم معدنی روستای زاویه سفلی در شهرستان چالدران از توابع استان آذربایجان غربی به علت داشتن مواد عالی فسفر، گوگرد و حرارت بین 18 تا 52 درجه، مفید برای آب درمانی، امراض جلدی و پوستی، روماتیسم و دردهای مفصلی است.
روزانه ده‌ها نفر از اهالی و علاقه مندان به شنا و آب درمانی برای استفاده به این چشمه آبگرم معدنی می‌روند.
این منطقه دارای ظرفیت‌های مناسب برای توسعه گردشگری است و با اندکی سرمایه گذاری و برنامه ریزی می‌توان از امکانات مفید آن از قبیل آب و هوای مساعد و مطبوع، کوه و طبیعت، آب معدنی و آب درمانی برای تبدیل به منطقه جذب گردشگر استفاده کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه سید صدرالدین

آرامگاه سید صدرالدین درکوهپایه شمالغرب شهرستان چالدران و درکناره جنوبی جاده شوسه روستای گل اشاقی به سعدل در استان آذربایجان غربی قرار دارد.
این بنا متعلق به دوره اسلامی عصرصفویه است و بعد از تاریخ جنگ دشت چالدران که بین سپاه ترک و شاه اسماعیل صفوی رخ داده ساخته شده است.
این مقبره به سید صدرالدین صفوی، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی تعلق دارد که در جنگ چالدران با همراهی 27 هزار نفر از سربازان اسلام در این محل به شهادت رسید که آرامگاهش در کنار امیر عبدالباقی و دیگر شهیدان این جنگ، واقع شده است.
این آرامگاه از بیرون 6ضلعی و از درون مدور است.
این بنا به صورت بنای شش ضلعی در دشت وسیعی ساخته شده است.
این دشت واقعه تاریخی جنگ چالدران و جنگ ایران و عثمانی را یاد آور می‌شود . در این جنگ در تاریخ دوم رجب سال920 هجری قمری برابر با دهم شهریورماه 893 خورشیدی رخ داد.
در این جنگ سپاه ایرانی به فرماندهی شاه اسماعیل صفوی در راه حفاظت از استقلال وطن در نبردی نابرابر،با دشمن جنگید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای سورسور

آدرس : استان آذر بایجان غربی - شهرستان چالدران - روستای بارون
کلیسای سور سور که به نام «کلیسای زور زور» نیز معروف است در کنار سد بارون در 20 کیلومتری ماکو در روستایی به نام بارون و 12 کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. این بنا دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی است.
این کلیسای صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است .
در سال‌های 1315 تا 1324 میلادی در این مکان کلیسا و دیر مریم مقدس به وسیله اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است.
این بنا با سنگ‌های تراشیده شده در حجم‌های مختلف ساخته شده است. نمای کلیسا بسیار ساده است و فقط در اطراف پنجره‌ها و نورگیری‌ها با ستون‌های کاذبی که به قوسی جناغی منتهی می‌شوند تزیین شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قره کلیسا

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس, کلیسایی در استان آذربایجان غربی است و از بناهای مذهبی است که به ارامنه تعلق داشته است و در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است . این بنا در 20 کیلومتری شمال شرق شهرستان چالدران بر روی مزار تاتائوس، حواری حضرت مسیح (ع) احداث شده است.
این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسای عالم مسیحیت و یکی از زیباترین و پر نقش و نگارترین کلیساهای ارمنیان در ایران به شمار می‌رود و قدمت آن به قرن‌های هفتم و دوازدهم میلادی بر می‌گردد.
قره در زبان آذری به معنای سیاه است و وجه تسمیه این نام سیاه بودن قسمتی از کلیسا است. ظاهراً ساختمان اصلی کلیسا تماما از سنگ‌های سیاه ساخته شده که پس از بازسازی قسمتی از سنگ‌ها به وسیله سنگ‌های سفید جایگزین شده است. به احتمال زیاد این عمل به صورت عمدی انجام شده تا آیندگان از شکل و ظاهر اولیه کلیسا مطلع باشند.
تادئوس یا طاطائوس (طاطاوس) یکی از حواریون مسیح است که به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت. گروه زیادی به آیین مسیح روی آوردند که از آن جمله ساناتروک پادشاه ارمنستان و دخترش ساندخت بود. ولی سلطان کمی بعد پشیمان شد و به مخالفت با آیین جدید پرداخت و دستور داد تا تادئوس، ساندخت (دخترش) و گروهی دیگر که به مسیحیت روی آورده بودند (حدود 3500 نفر) را به قتل برسانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]