بازارچه مرزی تمرچین پیرانشهر

در سال ۱۳۳۷ گمرک شهر پیرانشهر در استان آذربایجان غربی احداث و تا سال ۶۰ نیز این گمرک فعال بود تا اینکه با شروع درگیری‌های منطقه،گمرک تعطیل و مجدداً در سال ۷۱ راه اندازی می‌شود. با سقوط رژیم بعث و صدام در عراق، فعالیت این گمرک بسیار افزایش یافته، به تبع آن بازارچه مرزی تمرچین نیز فعال می‌شود. بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی فعالیت این بازارچه در سال ۱۳۷۵ به صورت رسمی شروع شده و مبادرت به فعالیت صادرات و واردات کالا نموده است و تعداد قابل ذکری از مردم پیرانشهر و شهرهای همجوار در این نقطه مرزی شروع به فعالیت اقتصادی نموده اند. در این راستا و در جهت صدورکالاهای غیر نفتی درتاریخ ۲۷/۰۱/۱۳۹۰ این مرز به صورت مرز رسمی و بین المللی معرفی و شروع به فعالیت نموده تا کار صادرات و واردات کالا در آن به مرحله جدیدی برسد. که امر ترانزیت کالا و ورود و خروج موقت مسافری از طریق گمرک آن از جمله دستاوردهای رسمی بودنش می‌باشد و این بازارچه با کارکردهای اقتصادی – اجتماعی خود منجر به خروج منطقه از انزوای جغرافیایی، گسترش زیرساخت‌های منطقه، توسعه روستایی و تثبیت جمعیت در شهرمرزی پیرانشهر و تعدادی از روستاهای همجوار شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه قندیل

کوه قندیل یکی از کوهستان‌های رشته کوهای زاگرس است که در مرز ایران و ترکیه و نیز ایران و عراق قرار دارد. بخشی از این کوهستان در شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی است. بلندترین قلهٔ آن به نام که و کز(kavkez) و به ارتفاع ۳۸۰۰ متر در کردستان ترکیه قرار دارد. کوهی که اکثر کوهنوردان آن را به نام قندیل بزرگ می‌شناسند، سیا کیو (سیاه کوه) نام دارد که ارتفاع آن ۳۶۱۰ متر است. کوه قندیل کوچک نیز با ارتفاع ۳۲۵۰ متر دارای دیواره‌ای به ارتفاع ۴۵۰ متر است که جزو دیواره‌های بلند کشور می‌باشد.(دیوارهٔ بیستون به ارتفاع ۱۲۰۰متر و دیوارهٔ علم کوه با ارتفاع ۷۰۰ متر بلندترین دیواره‌های ایران هستند) که به علت نا امن بودن منطقه مسیر کاملی بر روی آن وجود ندارد. قندیل یکی از پر برف‌ترین کوههای ایران بوده ودارای یخچالهای طبیعی فراوان است.
قندیل پشت به کردستان عراق بوده و سمت چپ آن روستاهای « قرناقه و و پشت آشان» و دست راست آن روستاهای «سنگه سه ر و شهر به سته ئه ستین و شهر قلادزی و بناری قه ندیل» خودنمایی می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار خرپاپ

آبشار خرپاپ در میان جنگل‌های پردانان شهرستان پیرانشهر و در مرز استان‌ آذربایجان غربی با کردستان واقع شده است. شهرستان پیرانشهر، واقع در استان آذربایجان غربی و در فاصله 129 کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد. جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان در 22 کیلومتری جنوب پیرانشهر و بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت واقع گردیده است که جاری بودن رودخانه دائمی و خروشان پردانان که یکی از سرچشمه‌های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن افزوده است.این جنگل‌ها که تا برف‌های دائمی کوه‌های مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعتگردی را به سوی خود جلب می‌کند.
کوهها جنگلها دره‌ها و رودهای منطقه پیرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش کشیدن تابلوهایی زیبا و بی بدیل از طبیعت، تحسین هر بیننده ای را از این نقاش توانا برانگیزند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل‌های پردانان

شهرستان پیرانشهر ، در استان آذربایجان غربی و در فاصله 129 کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد جنگل‌های پردانان یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان است .
پیرانشهر از شمال به نقده و اشنویه، از جنوب به سردشت از شرق به مهاباد، از غرب به مرز ایران و عراق منتهی می‌شود.
پیرانشهر یکی از پنج شهرستان کردنشین آذربایجان غربی به شمار می‌رود و مناظر طبیعی، چشمه‌سارها و کوه‌های زیبای زیادی دارد که این منطقه را بسیار زیبا ساخته است.
کوه‌های بلند سیاه کوه در شمال و شیخان در جنوب این منطقه قرار دارد و از این کوه چشمه‌های رود زاب جاری است .
در 22 کیلومتری جنوب پیرانشهر,بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان قرار دارند .
این منطقه رودخانه دائمی و خروشانی دارد که یکی از سرچشمه‌های اصلی رود زاب کوچک است .
این جنگل‌ها که تا برف‌های دائمی کوه‌های مرزی ایران و عراق امتداد دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای خورینج

روستای خورینج در 20 کیلومتری شمال شرقی شهر پیرانشهر در استان آذربایجان غربی و بر سر راه پیرانشهر به مهاباد قرار دارد .
رودخانه ذاب که بنا به گفته باستان شناسان داخلی و خارجی تمدن باستانی زاموا را زاییده است از جوار این روستا و با نام محلی (ز) یا (زاو ) به معنای (زاینده آب) سرچشمه می‌گیرد .
منطقه ای پوشیده از سنگهای عظیم الجثه در مجاورت این روستا قرار دارد که به طور شگفت انگیزی بر روی هم انباشته شده اند و تکان دادن آنها غیر ممکن است , معماری بی نظیری با تراش‌های ظریف دارند و هریک از آنان تصویگر اشکال اعجازبرانگیزی از حیوانات و اشیای گوناگون هستند و ذهن انسان را به چالش می‌کشانند. این سنگ‌ها بیشتر به افسانه‌های اسطوره‌ای شبیه است تا واقعیت.
خورینج در معنای لغتی ( منطقه به رداوی ) یعنی پر از سنگ که اسم و مسمی با هم مطابقت دارد در واقع خرنج پر از سنگهای زینتی و افسانه‌ی به تمام معنا می‌باشد . به گفته کهنسالانی که در این روستا زندگی کرده اند اینطور وانمود می‌دارند که خرنج یک منطقه جنگلی بوده وبا گذشت زمان و سیر وسفر عشایرین به یک راه ارتباطی بین پیرانشهر و مهاباد تبدیل شده است که این نقطه به دلیل وجود چشمه‌های آب محل استراحت این سیاحان بوده و با گذشت زمان به یک روستای کوچکی تبدیل شده است و کم کم توسعه داشته و به این روستای مذکور در آمده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه‌های تاریخی پیرانشهر

شهرستان پیرانشهر از شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی است که تپه‌های تاریخی پیرانشهر در این شهرستان واقع شده اند ,وسعت این شهرستان 2015 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 1460 متر است .
این شهرستان از سمت شمال با شهرستان نقده ، از سمت شرق با شهرستان مهاباد ، از سمت جنوب با شهرستان سردشت و از سمت غرب با کشور عراق همسایه است. فاصله این شهرستان تا مرکز استان ( ارومیه ) 147 کیلومتر وتا مرکز کشور ( تهران ) 924 کیلومتر است.
کارشناسان نمایندگی میراث فرهنگی این شهرستان در حوزه پیرانشهر تعداد 113 تپه تاریخی شناسایی و به ثبت رسانده اند.
این موضوع نشان دهنده تاریخی بودن منطقه و شکل گیری و وجود تمدنهای نیرومند ودرخشان قبل از اسلام مانند تمدن ماننا، پارسوا، اورارتو، مادها، زاموا و تمدن اسلامی است.
در این تپه‌ها , تپه هایی وجود دارند که جاذبه‌های خاص تاریخی دارند و بسیار مورد بازدید علاقمندان به تاریخ و فرهنگ قرار می‌گیرند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده میرآباد

 منطقه حفاظت شده میرآباد در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی طی مصوبه شماره ۲۲۰ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۰/۷/۲۵ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
منطقه حفاظت شده میرآباد با وسعت ۱۱۴۳۵ هکتار حد فاصل شهرستانهای پیرانشهر و سردشت در استانآذربایجان غربی قرار دارد و به جهت حفظ پوشش جنگلی بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید.
حداقل ارتفاع منطقه در بستر رودخانه زاب ۱۳۰۰ متر و حداکثر ارتفاع منطقه ۱۸۵۲ متر در قله کوه حاج متک می‌باشد
نزدیکترین کانون زیستی به منطقه شهر میرآباد در حاشیه جنوبی سردشت می‌باشد که مرکز بخش وزینه می‌باشد. همچنین شهرستان سردشت در جنوب منطقه در فاصله ۲۳ کیلومتری و شهرستان پیرانشهر در ۲۵ کیلومتری منطقه قرار دارند.
جاده سردشت به پیرانشهر و رودخانه زاب از میان این منطقه عبور می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]