امروز: یکشنبه، 3 شهریور 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

03/20 1396

موزه نقده در مساحتی بالغ بر 600 متر مربع در سال 1379 در شهر نقده از توابع استان آذربایجان غربی افتتاح و فعالیت خود را به عنوان موزه باستان شناسی منطقه آغاز کرد , ساختمان موزه در دامنه تپه و در مجاورت یک مجموعه تفریحی قرار گرفته است .
شهرستان نقده ( منطقه سولدوز ) از دیرباز محل سکونت انسان‌ها بوده و سابقه سکونت در این منطقه به 8000 سال قبل باز می‌گردد . بررسی‌های انجام گرفته توسط خانم ماری ویت ( از اعضای هیئت حفاری مشترک ایران و آمریکا در تپه حسنلو ) بر روی تپه حاجی فیروز ( در 8 کیلومتری شمال شرقی نقده ) نشانگر سکونت انسانهای عصر نوسنگی در این تپه می‌باشد .
این موزه دارای یک سالن نمایش می‌باشد که ویترین‌های آن چوبی و به دو گونه تلفیق با ستونها و دیوار سالن نمایش طراحی شده است .
اشیاء به نمایش گذاشته شده شامل دو بخش می‌باشد: بخش اول مربوط به اشیاء قبل از میلاد مکشوفه از تپه حسنلو است که عبارتند از انواع سفالینه‌ها در اشکال و رنگهای مختلف ، اشیاء مفرغی متنوع مانند شیرها ، سنجاق‌ها و ... ، آجرهای لعابدار ، اشیاء تزئینی و مهرها و ظروف شیشه ای .
بخش دوم موزه مربوط به اشیاء سایر مناطق مانند سکه‌های اشکانی ، ساسانی و سکه‌های ادوار اسلامی ، سفالینه‌های کتیبه دار به خط کوفی ، انواع مهر ، اشیاء تزئینی و آلات جنگی می‌باشد .

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود